Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce»Články»Projekty»Ukončené projekty»Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin

Projekt Dějepis v 21. století: multimediální aplikace pro dějepisnou výuku

Zadavatel:

MŠMT ČR a Strukturální fondy EU : Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Trvání projektu:

1. 1. 2012 – 31. 12. 2014

Obecný cíl projektu:

Příspěvek ke zvýšení kvality vzdělávání na SŠ a ZŠ

Odborný garant a koordinátor projektu:

Ústav pro studium totalitních režimů v Praze

O projektu:

Projekt Dějepis v 21. století má za cíl rozvíjet metodiku výuky soudobých dějin a vytvářet multimediální výukové aplikace. Naše škola bude v jeho rámci společně s 11 dalšími školami v republice realizovat projekt Velké a malé příběhy moderních dějin, který nabízí žákům možnost vyzkoušet si postupy orální historie. Prostřednictvím rozhovorů s pamětníky mají možnost konfrontovat tzv. „velké dějiny“, s nimiž se seznamují v učebnicích dějepisu, s tzv. „malými dějinami“, tj. dějinami osobními a rodinnými. Mají možnost uvědomit si souvislosti a vlivy historických událostí na osobní příběhy a na konkrétním příběhu pochopit velké dějiny, jejichž součástí je každý člověk. Právě tento způsob propojení velkých a malých příběhů moderních dějin může zvýšit zájem žáků o historii.

Do května 2012 by měly být realizovány rozhovory, v červnu 2012 předány za školu Ústavu pro studium totalitních režimů, který by měl prezentovat výstupy všech škol zúčastněných na projektu na svých webových stránkách. Výstupy z projektů se stanou podkladem pro rozvíjení metodiky projektové výuky a formulaci témat pro další dva roky.

Certifikát projektu

Školení projektu Velké a malé příběhy moderních dějin

6. 1. 2012 se profesorka Helena Hantonová zúčastnila v Ústavu pro studium totalitních režimů v Praze setkání a školení učitelů spolupracujících škol na projektu Velké a malé příběhy moderních dějin.

Projekt Velké a malé příběhy dějin

24.11.2011
Projekt Velké a malé příběhy dějin

Ve čtvrtek 24. 11. 2011 měl předmaturitní a maturitní ročník dějepisného semináře možnost zúčastnit se zajímavé přednášky o projektu Velké a malé příběhy dějin. Projekt se týká doby normalizace v Československu.

Celý článek

Absolvoval v roce 1948.

Narodil se 12. 6. 1929 v Bobnicích u Nymburka. Poté studoval na Chemicko-technologické fakultě ČVUT a v létě 1949 odešel do emigrace.

Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 22 %

Rooseveltův projev

2. duben 1903

Americký prezident Theodore Roosevelt přednesl v Chicagu projev, jímž potvrdil, že Monroeova doktrína je stále základem americké zahraniční politiky.