Jen 14 sekund chybělo ke zlatu!

V letošním roce bylo Mistrovství Evropy juniorů naplánováno do Braşova v Rumunsku. Ale nakonec se jeho dějištěm opět stala Salonta. V kategorii F1A reprezentovali Českou republiku Daniel Rössler a Vítek Rössler a student naší školy František Zajíc.

Samotné mistrovství se konalo v týdnu od 10. – 16. srpna. V pondělí byl příjezd účastníků a registrace. V úterý se konala přejímka modelů. Tam se překontrolují modely a vlečné šňůry u kategorie F1A. Pořadatel potom označí jednotlivé díly modelů, které přijmul k mistrovství. Potom se jelo na letiště ještě doladit nějaké maličkosti a vyzkoušet co se nestihlo. Vznešeně se tomu říká „oficiální trénink“. Večer po osmnácté hodině proběhlo oficiální zahájení Juniorského Evropského mistrovství volných modelů v kategoriích F1A, F1B, F1P. Jako loni se konalo ve zdejší sportovní hale.

Středa 12. srpna byla soutěžním dnem pro kategorii F1A. Ráno bylo teplé, slunečné jen mírný větřík. První kolo, jak to bývá zvykem na vrcholných soutěžích, na prodloužené maximum 210 sekund. Všichni naši kluci bez problémů ulétli. Druhé, třetí a čtvrté kolo všichni letěli maxima, ale to už na 180 sekund. Nějaké to podpůrné mávání pod modelem bylo, ale spíše pro jistotu. V prvních chvílích není stoprocentně vidět, jestli se model dostal do stoupavého proudu nebo ne, zvláště když stojíte pod ním. V pátém kole si svůj díl smůly vybral Daniel, protože se mu model nepodařilo dobře vypustit a ani mávání nepomohlo. Bylo z toho jen 158 vteřin. Fanda i Vítek maximum ulétli. Trochu začal zesilovat vítr, ale naštěstí ne mnoho asi na 3–4 m/s. V šestém kole Fanda nenašel ten pravý okamžik startu. Vystřelení modelu bylo sice dobré, tento model nedělá to, že by se rozhoupal nebo přešel do ostrého kruhu, ale bylo vidět již od začátku, že do stoupavého proudu vzduchu to nebylo. Ani okamžité a intenzivní mávání pod modelem, za účelem „utržení“ nějaké té termiky, nepomohlo. Stačilo to pouze na 153 sekund. Dan i Vítek zapsali maximum. Poslední, sedmé kolo s jistotou Vítek, Fanda i Dan letěli potřebných 180 sekund. Jediný Vítek nalétl všechna maxima a po rozletu, bohužel, skončil na čtvrtém místě. Daniel skončil desátý a Fanda na 11. místě. Celkem se mistrovství účastnilo 39 závodníků.  Nebylo to jednoduché, stoupavé proudy vzduchu byly úzké a kluci je museli se svými modely hledat. V družstvech český tým, v konkurenci patnácti zemí Evropy, obsadil opět „JENOM“ 2. místo. Na první ruský tým chybělo klukům pouhých 14 sekund. Veliký úspěch jak v jednotlivcích, tak především v družstvech.

Ve čtvrtek a v pátek se létaly další dvě kategorie F1B a F1P. V sobotu večer se konalo slavnostní vyhlášení vítězů, kde si Fanda se svými kolegy převzali diplomy a poháry za 2. místo v týmech. V neděli se odjíždělo domů s krásnými pocity a opět s medailí. Fanda se takto rozloučil s juniorským týmem. Příští rok již bude létat ve věkové kategorii seniorů. Skončila Fandova juniorská léta v modelářské kategorii F1A. Byla plná pěkných zážitků, vítězství, ale i porážek. Za ty roky dělal čest nejen sobě, ale i rodičům, letecko-modelářskému klubu Kopidlno a v neposlední řadě i Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce.

Ing. František Tuláček

Ing. František Tuláček (7. 8. 1922-26. 10. 2012), pedagog, nestor českého drůbežářství a chovatelství, absolvoval v roce 1941.

Smrt Pissara

12. listopad 1903

Zemřel Camille Pissaro (*10. 7. 1830), francouzský malíř.