Návštěva Kirkby

Návštěva Kirkby

V týdnu od 16.6.-24.6. navštívili studenti naší školy partnerskou Grammar School v Kirkby Stephen. O průběhu výměnného pobytu informuje Kristýna Kutnarová.


Jezděte vlevo. Pijte čaj. Přesuňte si hodinky o šedesát minut dozadu. Anebo se mě poslední dobou nesnažte přesvědčit, že bych se o vás měla jakkoli zajímat.

Městečko Kirkby Stephen, Cumbria, Velká Británie. Říkají tomu červen, ale z nebe se bez ustání snáší studené spršky vody a do jezera smíte jenom v neoprenu. Ne že by příliš chránil před chladem. (Ano, naučila jsem se konverzaci o počasí.) A když na chvíli zavřete oči, není těžké si představit, že tohle je váš skutečný život. Žijete v malebném cihlovém domečku ve vesnici pár kilometrů od města, obklopené nekonečnými zelenými pastvinami. (Těžko říct, kolik britských ovcí připadá na jednoho Angličana.) Každé ráno vás až u dveří vyzvedne autobus a odveze vás do školy zvané Grammar School (něco na způsob našeho gymnázia), kde jste povinni nosit rozkošnou školní uniformu a chodit na hodiny jako je vaření. Ale pak se bohužel proberete a uvědomíte si, že se jedná jenom o studentskou výměnu, jež je každodennímu životu dost vzdálená. Už kvůli turistickým výletům – kdybyste se v Yorku pořádně rozhlédli (což jsem neudělala), nejspíš byste zjistili, že se jedná o nádherné město, a to samé platí i o Carlislu (jehož hlavním tahounem byla ale určitě nákupní centra). Nelze ale zapomenout ani na tři dny v Lake District. Těžko říct, jestli jsou Britové víc sportovně založení než Češi, ale rozhodně se tak chovají. Ale i při aktivitách jako je jízda na kajaku nebo na raftu (tzn. zoufalá snaha udržet se na jednom z barelů, z nichž se vaše skupina ještě zoufaleji snažila vyrobit raft) vám sebemenší stížnosti váznou v hrdle při pohledu na okolní krajinu. Nebo je to možná anglickým vzduchem? Či, což je nejpravděpodobnější, lidmi. Na konci jsme se každopádně všichni shodli, že se to celé zdálo jako mnohem delší doba než jediný týden. Sama jsem si v podstatě nevzpomínala, kým jsem byla kdysi dávno v Česku.

A v závěru bych chtěla poděkovat tomuto článku, že mi taky trochu zkrátil čas do doby, kdy se budu moct přestěhovat do Británie.

Kristýna Kutnarová

P. S. Omlouvám se, jestli jsem měla napsat víc holých faktů a míň sentimentálních keců a rádobyuměleckých obratů. Ale můžu to klidně celé předělat.

d

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1924.

Narodil se 16. 11. 1905. Byl středoškolským profesorem českého a německého jazyka.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Eduard VII. indickým císařem

1. leden 1903

Poblíž Dillí se shromáždily davy lidí, aby mohly být přítomny chvíli, kdy bude král Velké Británie a Irska Eduard VII. vyhlášen indickým císařem. 

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.