Částicová Praha 2022

Částicová Praha 2022

V neděli 4. 9. odpoledne se na pražskou kolej Na Větrníku začali sjíždět studenti středních škol z různých koutů Česka i Slovenska, aby se během jednoho týdne podívali „pod pokličku“ částicové fyziky. Mezi studenty, kteří se akce zúčastnili, jsem byla i já.

Celá akce začala v pondělí ráno na MFF, kde na nás čekaly první úvodní přednášky o problematice a systematice elementárních částic a poté i stavba mlžné komory. Odpoledne jsme se po dvojicích rozjeli na různá pracoviště (MFF UK – Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, FJFI ČVUT – Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská Českého vysokého učení technického, ÚTEF ČVUT – Ústav technické a experimentální fyziky, FZÚ AV ČR – Fyzikální ústav Akademie věd ČR, v. v. i.) a spolu s přidělenými lektory jsme pracovali na různých „miniprojektech.“
Další den jsme měli naplánovaný výlet do ÚJV (Ústav jaderného výzkumu, a. s.) v Řeži. Tady jsme si ve dvou skupinách postupně prohlédli různé typy lineárních i kruhových urychlovačů částic a seznámili se podrobněji s metodou radiouhlíkového datování. Ve druhé polovině exkurze první skupina zamířila k reaktoru a druhá se vydala do laboratoře výzkumu nanotechnologií. Po náročném dni byl pro nás připraven společenský večer v prostorách atria FJFI.
Ve středu nás čekala komentovaná prohlídka van der Graafova generátor a přednáška o „věčnosti/smrtelnosti“ hmoty v ÚTEF. Následně jsme si prohlédli laboratoř fyziky nízkých teplot na MFF a tam jsme pomocí tekutého helia např. přiměli levitovat jedoucí vláček. Dopolední program jsme zakončili experimentálním zjišťováním elektronového náboje a Planckovy konstanty v interaktivní fyzikální laboratoři. Odpoledne jsme se opět přemístili na příslušná pracoviště a dokončili jsme svoji rozdělanou práci na projektech.
Ve čtvrtek jsme absolvovali přednášku ve Fyzikálním ústavu Akademie věd a přednášku o detekci částic přicházejících z vesmíru, prohlédli jsme si laboratoře detektorů částic a tzv. „čisté laboratoře“ na testování polovodičových detektorů. Odpoledne jsme zamířili ještě na FJFI, kde jsme si postupně obešli tokamak GOLEM a také několik laboratoří zabývajících se využitím ionizujícího záření a ochranou před ním. Pak následoval další společenský večer tentokrát na MFF, promítání krátkého filmu a na něj navazující diskuse.
Poslední den ráno jsme se všichni společně sešli na FJFI a odprezentovali jsme si jednotlivé projekty.
Nakonec jsme se vyfotili, rozloučili se a plni zážitků a dojmů se rozjeli zpátky domů.

Anna Radochová, 8OA

Zdroj: Částicová Praha 2022

Aktuální informace

02.12.2022

Jaroslav Kmenta, absolvent nymburského gymnázia (1987) a čestný občan města Nymburk, představí v úterý 13. 12. 2022 v 17.30 hodin v Kině Sokol svou knihu Ruská mafie. Vstupné 100 Kč

12.10.2022

Dnes 12. 10. 2022 byla zveřejněna Výroční zpráva našeho gymnázia za školní rok 2021-2022.

Významní absolventi

škpt. Jindřich Šilhánek

Škpt. pěchoty Jindřich Šilhánek (24. 2. 1898-9. 5. 1945), voják, legionář, odbojář za 2. světové války, maturoval v roce 1916.

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Povstání v Makedonii

2. srpna 1903

Na den sv. Eliáše vypuklo povstání Makedonců proti Turkům. 

Nejčtenější

27.11.2022
Dobrý den všem, 
 
stejně jako v minulých letech organizujeme i letos prodej vánočního cukroví. Zisk opět darujeme na dobrý skutek. Tentokrát to bude Zdenička, kamarádka jedné naší studentky, které věnujeme peníze nejen z prodeje vánočního cukroví, ale také veškerý výdělek z Vánoční akademie, která se bude konat 8. prosince. 
celý článek
09.11.2022

Krajské kolo středoškolského poháru chlapců v basketbalu se odehrálo za účasti pěti týmů v poděbradské sportovní hale. Naše družstvo svými výkony potvrdilo, že patřilo k favoritům turnaje a jednoznačně zvítězilo ve všech čtyřech utkáních a zajistilo si po zásluze 1. místo a postup na republikové finále, které se uskuteční 15. a 16.11. v Ústí nad Labem. Soupeře jsme přehrávali prakticky ve všech herních dovednostech, což se odrazilo i na celkovém skóre 175:37. 

celý článek
09.11.2022

Pišqworky se po třech letech opět vrátily k prezenční formě turnajů. Oblastní kolo pro nymbursko a mladoboleslavsko pořádalo Gymnázium Dr. Pekaře v Mladé Boleslavi. Naše gymnázium reprezentovaly tři týmy Papagáj z 5QA, P******i 2 z 6XB a James Bond na vozíku z 6XA.

 

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.