Exkurze do Lidic

Exkurze do Lidic

V pátek 11.11. vyjela 4KA a část 3TA na exkurzi do Lidic a do Národního památníku hrdinů heydrichiády v Praze. Obě třídy se exkurze zúčastnily v rámci projektu rozšířené výuky francouzštiny. Kvarta poznatky využije v dějepisu a tercie se díky návštěvě obou míst začala pracovat na videokonferenci s partnerskou školou Collège Carnot v Dijonu. Studenti během ní budou porovnávat události v Lidicích a s podobnou tragédií ve Francii za druhé světové války. Páteční výlet jim tak přinesl potřebné informace, které budou nyní zpracovávat a připravovat k prezentaci francouzským žákům. Videokonference s tímto historickým tématem byla vybrána také proto, aby studenty pomalu začala připravovat na výuku dějepisu ve francouzštině na vyšším gymnáziu.

Pohled studentů nabízí článek Anežky Literové z 4KA.

Naše třída měla možnost jet na exkurzi do Lidic. Jako doprovod s námi jeli pan profesor Castagnier a pan profesor Kotyza. Byli jsme tak „milostiví“, že jsme s sebou vzali i půlku třídy tercie A, které exkurze posloužila do francouzštiny, jelikož budou mít videokonferenci se studenty z Dijonu. Nám exkurze poslouží pro budoucí studium druhé světové války v dějepise.

Když jsme přijeli na místo, kde původně Lidice stály, dala se do nás strašlivá zima. Prošli jsme hrob lidických mužů, základy kostela a Horákova statku a pomník lidických dětí. Když jsme se dostali k největšímu sadu růží v naší zemi (ze kterého jsme vzhledem k ročnímu období moc neměli:), byli jsme rádi, že je naší poslední zastávkou a vydali jsme se do muzea, ve kterém bylo o pár stupňů tepleji. Expozice byla velmi emotivní, výpovědi lidických „dětí“ (dnes již seniorů) o tom jaké to bylo, když je poněmčili a čtení dětských dopisů, které posílali svým příbuzným z Lodže, bylo opravdu velmi dojemné. Ještě než jsme nastoupili do autobusu, většina z nás si nakoupila „teplé párečky“ a jeli jsme.

Naší další zastávkou byl pravoslavný chrám Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze. Proč? Protože, jsme zde shlédli film o parašutistech Gabčíkovi a Kubišovi, o atentátu na Heydricha, a protože právě v tomto kostele se parašutisté po provedení atentátu skrývali. Exkurze byla přínosná pro obě třídy a oba profesoři na nás byli moc hodní ;-)

 

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1925.

Narodil se 15. 7. 1907 v Nymburce. Pocházel z rodiny dílovedoucího ČSD v Nymburce. Po gymnáziu studoval na Vysoké škole obchodní v Praze.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Saša Machov

16. červenec 1903

- narodil se Saša Machov (†23. 6. 1951), český tanečník a choreograf.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.