Jak mu sametová revoluce změnila život

Jak mu sametová revoluce změnila život

Komu? Studentovi Fakulty dětského lékařství Univerzity Karlovy v Praze, který se stal jednou z významných studentských osobností sametové revoluce, zapojil se do politiky, v současné době úspěšně podniká a je švagrem námi všemi milované paní profesorky Lenky Bubeníkové.

Právě on, Jan Bubeník, se přijel s námi septimány a třeťáky podělit 12. 11. 2019 o své zážitky a zkušenosti z dob komunistické nadvlády, sametové revoluce i doby po ní.

Celou besedu začala krátká videoukázka z projevu pana Bubeníka, jímž zahajoval setkání významných politiků v Praze deset let po sametové revoluci, v němž mluvil o svobodě a zodpovědnosti jednotlivců za vlastní život.

Pan Bubeník se narodil roku 1968. Jeho rodiče byli tělocvikáři, ale tatínek nesouhlasil se vstupem vojk Varšavské smlouvy v srpnu 1968, at tak nemohl učit. Medicínu si vybral proto, že nikdo nemůže ovlivnit, jak funguje lidské tělo a on bude moci stále vykonávat svou profesi naplno a čestně.

V průvodu z Vyšehradu 17. listopadu 1989 se nacházel v poslední vlně. Státní bezpečnost je sevřela do kleští a stále zmenšovala prostor. Tehdy se opravdu bál. Jeho spolubydlící Boris po ráně obuškem upadl do bezvědomí. Jejich učitel, který právě sloužil v nemocnici, přikázal panu Bubeníkovi, ať ho odvede na kolej a hlídá ho celou noc (Boris nemohl zůstat ani v nemocnici, kdyby ho policie hledala).

Maminka se o něj bála, ale tatínek ho plně podporoval v jeho činnosti. Stal se členem stávkového výboru. Jan Bubeník přicházel s různými nápady, jak se dostat do fabrik a přemluvit dělníky, aby se zapojili do generální stávky (např. děvčata se oblékla do svazáckých uniforem, pod ně ukryla letáky propagující revoluci.

Podíval se i do Ameriky, kde vystudoval ekonomii. Toho, že není lékařem nelituje. Je užitečný a prospěšný jinak. Po samotné revoluci navštěvoval méně vyspělé a nedemokratické země. Roku 2001 ho na Kubě zatkla policie a několik týdnů ho tam věznili.

Na závěr besedy zodpověděl všechny naše dotazy a my mu tímto ještě jednou děkujeme.

Aktuální informace

21.04.2024

se konají v pondělí 29/4:

-17:30-18:00 hod
schůzky v učebnách
-18:00-19:30 hod
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Pavel Zdražil

Absolvoval v roce 1984.

Narodil se 11. 9. 1965 v Městci Králové. Pochází z kantorské rodiny (dědeček – učitel, malíř a sochař G. R. Holeček),

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Dreyfus odhalení

6. dubna 1903

Nová odhalení v Dreyfusově procesu: 

Nejčtenější

26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
25.03.2024

Na dvě hodiny se učebna č. 73 proměnila v soudní síň, kde studenti právního semináře předvedli své dovednosti v simulovaném soudu z trestního práva. Projekt, na kterém naše gymnázium spolupracuje s Právnickou fakultou UK, dal studentům možnost prozkoumat právní systém z první ruky a zároveň rozvíjet kritické myšlení a rétorické schopnosti.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.