Listování

Listování

Dne 13. října 2021 se třídy nižšího i vyššího gymnázia zúčastnily programu Listování, který probíhal v auditoriu Základní školy Komenského. Prostřednictvím scénického čtení seznámil Lukáš Hejlík a Petra Bučková studenty s knihami Dračí polévka a Holčička a cigareta. Herci byli odměněni nejen potleskem, ale i dobrotami od studentek z DofE bufetu.

KNIHA V DIVADLE & DIVADLO V KNIZE

Včera, dne 13. 10. 2021, byl naší škole dramaticky představen projekt Listování. Jde o umělecké ztvárnění určité knížky ve zlomcích divadelních ukázek, které fungují pod vedením Lukáše Hejlíka a jeho herecké kolegyně. 

My zhlédly ukázky knihy Holčička a cigareta od francouzského spisovatele, který psal jakýmsi způsobem z budoucnosti. I přesto, že byl školní sál menší, celý se v průběhu naplnil atmosférou, kterou i pouze dva herci dokázali vykouzlit. Celá kniha se stihla odehrát téměř za hodinu, tudíž jste tak mohli získat povědomí jak o fungování celého projektu, tak o knize samotné celkem rychle.

Pokud Vás článek zaujal, můžete projekt Listování vyhledat a na některé z jejich téměř 120 různých představení zavítat. 

 Natálie Černá, 3A

 

HODNOCENÍ SCÉNICKÉHO ČTENÍ 

Ve středu 13.10. jsem se svou třídou navštívila Listování v auditoriu ZŠ Komenského v Nymburce. Listování je projekt, ve kterém herci Lukáš Hejlík a Petra Bučková představují knihu pomocí scénického čtení. Moje třída navštívila představení o knize Holčička a cigareta od uznávaného francouzského spisovatele Benoita Duteurtreho.

Pro mě osobně bylo zajímavé už jenom to, že herce, které mohu vidět v televizi, vidím naživo. Na celém představení se mi nejvíc líbilo, jakým způsobem se herci přímo na jevišti bez jakýchkoliv kostýmů převtělují z role do role. Je pro mě až neuvěřitelné, že když herci čtou o pětileté holčičce, vidím na jevišti stát malou pětiletou holčičku. Nebo naopak, když se scéna změní a čte se o obrovském muži, vidím v podání stejné herečky, která hrála holčičku, toho zmíněného muže. Herci byli pouze dva, přesto dokázali zahrát příběh, který měl více než deset postav a my, jako diváci, jsme se v příběhu a postavách neztráceli. Celé představení bylo doplněné dobře vybranou hudbou, která podtrhovala a dokreslovala příběh.

Lukáš Hejlík o svém projektu říká, že se snaží dostat scénickým čtením diváka k tomu, co bylo první – ke knize. Se svými spolužáky jsem se shodla, že nás zajímá jaká je kniha v celku, protože při představení byly vybrány jen některé nejdůležitější části a rádi bychom si knihu přečetli celou. Takže se hercům vlastně povedlo to, co projektem původně zamýšleli.

Michaela Vocásková, 2A

 

Aktuální informace

19.11.2021

Zveřejňujeme souhrnné výsledky voleb do Školské rady GBHNB.

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1952.

Narodil se 11. 2. 1934 v Nymburce.  Absolvoval Pedagogickou fakultu v oboru výtvarná výchova a matematika. 

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Výnos cara Mikuláše II.

11. březen 1903

V Rusku byl vydán výnos cara Mikuláše II.

Nejčtenější

09.11.2021

O víkendu 5. – 7. 11. 2021 proběhla na našich chatách v Rokytnici, v letošním školním roce již druhá, úklidová brigáda. Na 16 kolegů a kolegyň vyrazilo připravit naše chaty na zimní provoz.  Kromě podstatných oprav a výměny materiálu, chaty prošly generálním úklidem, včetně mytí oken a leštění podlah. Níže si můžete udělat představu o dílčích krocích, které brigáda za 2 dny zvládla.

celý článek
21.11.2021

Druhá letošní alumni beseda, na niž přijal pozvání soudce Nejvyššího správního soudu ČR prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M., S.J.D., musela být z důvodů na straně našeho hosta ZRUŠENA. Omlouváme se všem, kteří s ní na středeční večer počítali. Máme alespoň příslib, že se uskuteční v náhradním termínu 27. ledna 2022.

celý článek
06.11.2021

V pátek 5.11. se pro naši školu rozeběhl nový ročník SFL (Středoškolská futsalová liga), který byl v loňském roce z covidových důvodů zrušen. Po poměrně dlouhé pauze jsme si tak mohli zahrát futsal a změřit síly s konkurenčními školami. Los nás poslal do poděbradské skupiny, kde jsme narazili na HŠ Poděbrady, Ekogymnázium Poděbrady a Gymnázium Jiřího z Poděbrad. Ve čtyřčlenné skupině se hrálo systémem každý s každým, první a druhý tým postupoval do 2. kola.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu