Měsíc filmu na školách - Příběhy bezpráví

Měsíc filmu na školách - Příběhy bezpráví

Každoročně organizuje za PK ZSV Mgr. Jiřina Koláčná Měsíc filmu na školách – Příběhy bezpráví. Letos proběhl již 8. ročník tohoto projektu společnosti Člověk v tísni v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách.

Nejprve byl pro studenty ze sext promítnut za účasti zástupkyně spol. Člověk v tísni paní Miklošové, milého hosta pana P. Plaňanského a šéfredaktorky Nymburského deníku paní Jínové dokument České děti. Dokument Karla Strachoty zdařile informoval o protikomunistických iniciativách pozdních 80. let; k jedné z nich patřilo i nezávislé hnutí České děti, založené P. Placákem r. 1988. Z dokumentu vyplývá, že proti bezpráví je potřeba vystoupit a nezáleží na věku.

Na dokument plynule navázal náš pozvaný host pan Petr Plaňanský svými vzpomínkami na 80. léta a vše doplnil prezentací se zajímavými fotografiemi z doby totality, kdy se pohyboval jako student nejen v Praze. Byl pečlivě připraven na setkání; přinesl s sebou i malý psací stroj z té doby. Měl podobné zkušenosti s VB jako lidé vystupující v dokumentu.

Stihli jsme jen jednu otázku na hosta, ale myslíme si, že vše podstatné pověděl a děkujeme mu za to!

Těšíme se na další setkání!

Zobrazeno: 9978x

Aktuální informace

09.03.2026

pondělí 23. 3. od 17:00 hod:

  • 4A - uč. 7 - přízemí
  • 8OA - uč. 22 - přízemí
  • 8OB - č. 6 - přízemí
16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

Mgr. Pavel Snítilý

Mgr. Pavel Snítilý, archeolog, zástupce ředitele a dokumentátor Městského muzea v Čelákovicích, který mj. stál v roce 2016 u výjimečného nálezu unikátního bohatě zdobeného meče velmožů starého přes jedno milénium, maturoval na nymburském gymnáziu v roce 1994.

Svět v roce založení školy

Přednášky Mánes

28. duben 1903

V Praze se konala první z cyklu přednášek, jež se zabývaly principy tvorby a současnými uměleckými názory. 

Nejčtenější

16.02.2026

Šťastni zpět na kurzu

Po nepříjemné epidemii střevní chřipky jsme se rozjaření z příležitosti pro nové nezapomenutelné zážitky vrátili zpátky do Rokytnice. Zmíněná nákaza se bohužel projevila i na dvou předešlých kurzech, z nichž byl jeden dokonce zrušen. Tak jsme se napjatě obávali stejného rozsudku, ale nám se poštěstilo!

Nikdo z nás se na lyžák nemohl dočkat, neboť máme s krkonošskými horami spjato nespočet jak přátelských, tak sportovních vzpomínek. Nejsme jedinou třídou, pro kterou představoval rok bez tohoto kurzu málem hotová muka.

celý článek
18.02.2026

Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce představuje nové propagační video, které vzniklo jako unikátní studentský projekt. Zapomeňte na strojené záběry - toto je autentická prohlídka školy, kterou pro vás připravili ti, kteří ji znají nejlépe - naši studenti.

celý článek
08.03.2026

Po úspěšných předchozích ročnících vzájemných studentských výměn pokračuje spolupráce s naší partnerskou školou Lycée Henri Vincenot z burgundského Louhans i letos. V týdnu od 1. do 6. března naše gymnázium hostilo skupinu 20 francouzských studentů a 2 jejich učitele.

celý článek