Naši studenti v rolích právniček a právníků

Naši studenti v rolích právniček a právníků

Na dvě hodiny se učebna č. 73 proměnila v soudní síň, kde studenti právního semináře předvedli své dovednosti v simulovaném soudu z trestního práva. Projekt, na kterém naše gymnázium spolupracuje s Právnickou fakultou UK, dal studentům možnost prozkoumat právní systém z první ruky a zároveň rozvíjet kritické myšlení a rétorické schopnosti.

V rámci simulace studenti převzali role soudců, státních zástupců, obhájců, soudních znalců, poškozených i svědků. Případ, který byl vybrán pro simulaci, se týkal střelby při vykrádání sběrny surovin. Studenti tak museli prokázat nejen hluboké porozumění trestnímu procesu, ale také trestnímu právu hmotnému, a dále schopnost aplikovat teoretické znalosti v praxi.

Poškození, svědci i soudní znalci představili své svědectví, zatímco je soudci, státní zástupci a obhájci pečlivě vyslýchali. Soudci pak museli zvážit všechny argumenty a rozhodnout o vině, nebo nevině obžalovaného – střílelo se v okolnostech vylučující protiprávnost, nebo šlo o pomstu?

Tento praktický zážitek nejenže posílil právní znalosti studentů, ale také jim umožnil poznat dynamiku hledání spravedlnosti v trestním řízení. Studenti si odnesli nejen lepší pochopení právních procesů, ale také si vyzkoušeli, jaké to je stát na místě právních profesionálů, což pro některé z nich může být prvním krokem k budoucí kariéře v právu.

Projekt simulovaného soudu byl nejen vzdělávací, ale také mnohdy velmi zábavný. Je příkladem toho, jak mohou interaktivní a praktické aktivity oživit studium a přinést teorii do reálného života. Věříme, že tento úspěšný projekt bude na naší škole pokračovat i v dalších letech a že studenti si z něj odnesou cenné zkušenosti a vzpomínky.

Aktuální informace

27.05.2024

se konají ve čtvrtek 30. 5. 2024 od 16:00. Schůzka pro rodiče - aula; testy z angličtiny (primy i 1A) a z němčiny (pouze 1A) - učebny v 2. patře.

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1951.

Narodil se 7. 9. 1932 v Praze. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze.

 

 

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První číslo Besed Času,

Leden 1903

První číslo Herbenových Besed Času, jež vyšlo pod titulem Slezské číslo

Nejčtenější

17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
06.05.2024

Septimy a 3A absolvovaly v průběhu 2. a 3. května v krásném prostředí Skautského institutu na Staroměstském náměstí zážitkový workshop LIDI TO TAK NENECHAJ pod vedením lektorů.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.