Klub moderní historie na Studentském fóru na Zatlance

Klub moderní historie na Studentském fóru na Zatlance

Členové klubu moderní historie byli pozváni do Prahy na Studentské projektové fórum na Gymnáziu Na Zatlance, aby představili výsledky svého pátrání po stopách rodiny Pickových v Nymburce.

Tato jednodennní nesoutěžní přehlídka se poprvé konala v roce 2010. Umožňuje studentům prezentovat práci před širším publikem, zlepšit jejich prezentační dovednosti. Zpětnou vazbu poskytuje odborná porota (tu tvoří vysokoškolští pedagogové a lidé pracující v médiích)Projekty jsou zařazeny do dvou sekcí – humanitní a přírodovědně-technické. V neposlední řadě má fórum poskytnout inspiraci všem zúčastněným studentům a učitelům. Na závěr jsou v každé sekci vyhlášeny tři nejlepší a nejzajímavější projekty.

Děkujeme organizátorovi této akce, PhDr. Radku Aubrechtovi za to, že jsme se posledního ročníku mohli zúčastnit.

A jaké zážitky, pocity a postřehy si odnášeli naši studenti? 

 V úvodu nám byli představeni porotci, kteří hodnotili jednotlivá vystoupení v humanitní sekci a měli vybrat tři nejlepší projekty.

 Měli jsme velké štěstí, že jsme byli jako poslední, tudíž jsme mohli vypozorovat, jak ostatní prezentují a jak reaguje porota. Kromě několika malých výtek od hodnotících, byla prezentace našeho bádání výborná. Před námi bylo mnoho výborných projektů, první nám byl představen již dokument o Přemyslu Pitterovi, který vytvořili tamní studenti. Druhým v řadě byl projekt pojmenovaný Hravá literatura, což bylo pojednání o dílech, která napsal student z Gymnázia Postupická. Poslední obhajoba v dopoledním bloku se týkala koncepce a tvorby školního časopisu jménem Tropagon studentek z Gymnázia Oty Pavla v Praze. Po přestávce jsme pokračovali s nápadem studentů z Gymnázia Evolution obnovit znovu projekt Dávám židli do kruhu, který by měl dělat osvětu o duševním zdraví. Následně jsme byli seznámeni s improvizačním divadlem, které nám prezentovala spoluzakladatelka improvizační skupiny Dort v kapse z Gymnázia Postupická v Praze. Poslední obhajobou, která nás dělila od naší prezentace, bylo Pojetí zla v Dostojevského Zločinu a trestu od studenta Gymnázia Na Zatlance velmi zajímavé, ale zároveň velmi dobře zpracované téma.

 Velmi se nám líbila přátelská atmosféra, která celý den provázela. Všechny projekty byly zajímavé, některé přímo skvělé. Myslím, že nás všechny, kteří tam byli, velice inspirovaly. Každá z prací měla svého osobitého ducha, každá se zdála úplně jiná.

 Na závěr fóra porota vyhlásila tři projekty, které jí přišly nejlepší a nejužitečnější. K našemu překvapení mezi ně patřil i ten náš!

Ema Lojková, 5QA

 Byl úžasný zážitek. Bylo skvělé vidět stejně namotivované lidi našeho věku něco vytvořit a zrealizovat. Překvapilo mě, jak různorodé projekty byly - od školního časopisu přes tvorbu vlastní literatury po improvizační divadlo. Potěšilo mě, jak přátelská atmosféra na konferenci panovala a jak jsme zároveň dostávali od poroty skvělou zpětnou vazbu včetně chvály i doporučení pro příště. Překvapil mě dokument o Přemyslu Pitterovi - věděla jsem, že je možné natočit dokument. Ale až tento projekt mi doopravdy ukázal, že to opravdu jde, že když se do toho člověk zakousne, dokáže to. A tak je to u všeho. Odnáším si obrovskou motivaci pátrat dál, něco zjistit, dokázat, vytvořit, zrealizovat a objevit se třeba na příštím studentském fóru. Byl to totiž opravdu zážitek s velkým Z.

 

Co si odnáším?

Že studenti jsou moc talentovaní a že dokážou zpracovat skvělé práce a témata.

Co mě inspirovalo?

Odvaha lidí (samotných) prezentovat těžké téma před porotou, která často může mít nepříjemné dotazy.

Co mě potěšilo?

Že jsme jako klub vyhráli cenu poroty a ocenili naši práci a projev.

  Co si odnáším?

Odnáším si novou zkušenost s přednesem před komisí a dobrý pocit z úspěšně odprezentované práce.

Co mě inspirovalo?

Inspirovalo mě už jen to prostředí a atmosféra, ve které se celý den nesl. Byli tam samí milí mladí lidé, kteří dělali něco navíc a většinou tu danou věc ještě dělali pro druhé.

Co mě potěšilo?

Velmi mile mě překvapilo, když za námi po skončení prezentace přišli jiní studenti s pochvalou a doplňujícími otázkami k našemu projektu.

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1925.

Narodil se 25. 12. 1908 Nymburce. V letech 1925 – 1930 studoval inženýrské stavitelství na pražské technice, pak Akademii výtvarného umění.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Ritchie: náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici

23. duben 1903

Britský ministr Charles Th. Ritchie zveřejnil spolu s rozpočtem na rok 1903/1904 (143 954 000 liber šterlingů) náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici:

Nejčtenější

27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.