Krajské kolo Zeměpisné olympiády 2022

Z našich 5 postupujících se krajského kola zvládli zúčastnit jen tři. D. Křenek a F. Kubálek (oba 2SB), soutěžící v kat. B, se v termínu online krajského kola pohybovali v Krkonoších na lyžařském kurzu se svou třídou. Kvůli nedostatečnému připojení k internetu na chatě RSG ze soutěže museli odstoupit, přestože se původně připravovali reprezentovat školu i z hor. M. Kubečka (4KA) v kat. C společně s maturanty P. Vilímkem a F. Vlasákem (oba 8OA) v kat. D soutěžili ze školy v době výuky. V rámci kraje se M. Kubečka i P. Vilímek vyšvihli až na nepopulární čtvrté místo a soutěž opustili těsně bez medailí a diplomů.

Krajské kolo Zeměpisné olympiády proběhlo online 30. 3. 2022 prostřednictvím Informačního systému Masarykovy univerzity v Brně (IS MUNI). Všem třem soutěžícím děkujeme za reprezentaci školy na krajské úrovni. Za Zeměpisnou olympiádu dostanou alespoň pochvaly a na konci roku i mimořádná stipendia.

Tabulka umístění našich mladých geografů v KK ZeO 2022

Jméno a příjmení Třída Kategorie Body celkem Pořadí
Kubečka Matyáš

4KA

C 86 4.
Vilímek Petr 8OA D 68,5 4.
Vlasák František 8OA D 43 33.

Zeměpisná olympiáda (ZeO) je každoroční celostátní zeměpisná soutěž pro žáky 2. stupně základních škol a školy střední. Umožňuje všem zájemcům o zeměpis poměřit síly, znalosti a dovednosti s ostatními, kteří se i ve volném čase zeměpisem také zabývají, rádi cestují a poznávají tuzemsko i cizí země a zároveň se snaží porozumět fungování krajinné sféry naší planety. Soutěž probíhá ve čtyřech kolech: školním, okresním, krajském a celostátním (jen pro kat. C a D). Zatímco školní kola si organizují školy samy, vyšší kola, počínaje kolem okresním, mají již jednotná zadání vypracovaná celostátním odborným garantem soutěže. V tomto ročníku je garantem ZeO opět Geografická sekce PřF UK v Praze, zastoupená RNDr. Jakubem Jelenem, Ph.D., a také samozřejmě Česká geografická společnost, z. s.

ZeO je vypsána v těchto kategoriích: A (prima 8letého gymnázia), B (sekunda 8letého gymnázia), C (tercie a kvarta 8letého gymnázia) a D (ročníky vyššího gymnázia, tj. kvinta až oktáva a všechny ročníky čtyřletého studia). V přijímacím řízení na geograficky zaměřené obory vysokých škol některé univerzity promíjí přijímací zkoušky těm řešitelům ZeO, kteří dosáhli v celostátním, popř. krajském kole dobrého umístění.

Za předmětovou komisi ZEM:
Mgr. Miroslav Soukup, předseda

Přílohy:

Výtah z výsledkové listiny KK ZeO 2022 pro Středočeský kraj v kategorii C (včetně přehledu o bodovém zisku v jednotlivých částech soutěže)
Výtah z výsledkové listiny KK ZeO 2022 pro Středočeský kraj v kategorii D (včetně přehledu o bodovém zisku v jednotlivých částech soutěže)

Nezkrácené oficiální výsledkové listiny pro celou republiku jsou k vidění na webu soutěže.

Zdroj: Webové stránky Zeměpisné olympiády

Bedřich Feuerstein

Bedřich Feuerstein (15. 1. 1892–10. 5. 1936), světově proslulý architekt, scénický výtvarník, malíř a esejista světového rozhledu a mimořádných uměleckých kvalit, výrazná osobnost české moderní avantgardní architektury a scénografie, absolvoval na naší škole v roce 1910.

Vilém II. navštívil papeže Lva XIII.

2. květen 1903

Německý císař Vilém II. navštívil s velkým doprovodem papeže Lva XIII.