Krajské kolo zeměpisné soutěže EUROREBUS 2012/2013

Krajské kolo zeměpisné soutěže EUROREBUS 2012/2013

Do KK letošního 18. ročníku zeměpisné soutěže EUROREBUS, které se bude konat 3. dubna 2013 na FTVS UK v Praze, bylo pozváno celkem 12 nejúspěšnějších jednotlivců a také trojčlenné týmy šesti tříd naší školy. 27člennou výpravu nejlepších řešitelů v tomto roce (potěšitelné je, že je opět o něco početnější, než loni) do Prahy doprovodí prof. Lipták.

V soutěži jednotlivců, kategorie ZŠ01 (primy a sekundy), obdržely pozvánku do KK slečny Pavlína Břečková a Alžběta Fialová (obě z 2SB), kromě nich přijede do soutěže jednotlivců v jejich kategorii ještě dalších 23 soutěžících. V kategorii ZŠ02 (tercie a kvarty), bude naše barvy reprezentovat slečna Vendula Václavková z 4KA, která se jediná z naší školy probojovala do pětadvacítky nejlepších ve své kategorii. Nejpočetnější zastoupení v rámci klání jednotlivců bude mít ovšem Gymnázium Nymburk, jako již tradičně, v kategorii . Organizátoři pozvali v této kategorii 28 postupujících nejlepších geografů-středoškoláků. Celkem 9 z nich studuje na naší škole, tzn. že jsme s 32 % pozvaných stejně jako vloni (tehdy "pouze" 21 %) opět školou, z níž do KK v rámci jedné kategorie pozvali pořadatelé nejvíce zástupců. Jmenovitě to jsou slečny Kristýna Klčová (2A), Alžběta Křížková (2A), Ludmila Lacinová (2A), Eva Nedorostová (2A) a Nikola Klusoňová (6XB), a samozřejmě i pánové Matěj Červ (7MA), Jan Mareš (7MA) Radek Novotný (7MA) a Jakub Tázler (7MA).

Do soutěže tříd jsme vysíláme v kategorii ZŠ01 tým 2SB ve složení Lukáš Mareš, Tereza Pazderová a Kristýna Štěrbová. Do kategorie ZŠ02 vyrazí tým 3TA ve složení Světlana Gareeva, Štěpán Vejvoda a Vojtěch Vejvoda spolu s týmem 4KA, který tvoří Kristýna Havlinová, Tereza Javůrková a Libor Pletka. Tým 2A, personálně obsazený Janem Blahníkem, Josefem Cháberou a Kateřinou Procházkovou, tým 6XB, kterou budou reprezentovat Nikola Klusoňová, Tereza Mračková a Darina Ouředníková, a tým 7MA trojlístku Matěj Červ - Radek Novotný - Lukáš Stehlík, se utkají s dalšími 28 třídními vyslanci z různých středních škol v kategorii .

Všem držíme palce k co nejlepšímu umístění, ideálně s postupem do celostátního finále...

Nutno ještě dodat, že veřejné KK EUROREBUSu, jehož se studenti Gymnázia Nymburk zúčastní, pokrývá Hlavní město Prahu a Středočeský kraj (školy z okresů Liberec a Jablonec n/N, které do něj byly zařazeny v předchozích letech, pojedou tentokrát na KK do Ústí nad Labem). Nejde tedy o KK v doslovném smyslu.

EUROREBUS je zeměpisná vědomostní soutěž, jejíž hlavní cenou je pětidenní Expedice EUROREBUS po Evropě. Jejím pořadatelem je obecně prospěšná společnost TERRA-KLUB (mj. i vydavatel Školních atlasů Dnešní svět a úspěšného časopisu Dnešní svět). Soutěž probíhá v kategorii ZŠ01 (primy a sekundy, 6. a 7. ročníky ZŠ), ZŠ02 (tercie a kvarty, 8. a 9. ročníky ZŠ) a v kategorii střední škola. I když v EUROREBUSU jde především o zeměpis, v soutěžních kolech se řešitelům hodí i znalosti z dějepisu, biologie a společenskovědních oborů, zejména pak schopnosti hledat souvislosti těchto oborů lidské činnosti v rámci především evropského prostoru. Soutěž probíhá po celý školní rok jako soutěž jednotlivců, kteří se registrují do soutěže on-line v rámci škol a jejich tříd. Tak je možné snadno body spolužáků s téže třídy sčítat a soutěžit zároveň i v soutěži školních tříd. Podobně lze při splnění určitých dalších podmínek sčítat body i v rámci školy, což otevírá možnost zapojit se i do soutěže škol. Na výherce čekají i další ceny, počítačové vybavení a další elektronika pro zúčastněné školy. Prestižní trofejí soutěže škol je putovní pohár České spořitelny, která je generálním partnerem celé soutěže. Ani nejúspěšnější jednotlivci neodjíždějí ze soutěže s prázdnou: odváží si mobilní telefony, MP3 přehrávače, předplatné časopisů a další ceny. V letošním roce se soutěž EUROREBUS koná již po osmnácté.

Gymnázium Nymburk se do soutěže zapojuje již několik let. Nejúspěšnější třídou byla předloňská třída 4A, která dvakrát po sobě vyhrála soutěž tříd. Tato třída se umístila už ve 13. ročníku soutěže ve školním roce 2007/2008 (tehdy jako 1A) na 36. místě v rámci ČR. V následujícím roce (14. ročník - 2008/2009) dosáhla (jako tehdejší 2A) poprvé absolutního vítězství v soutěži tříd. Titul šampiona obhájili i jako 3A ve školním roce 2009/2010 v 15. ročníku soutěže, kdy se na Expedici EUROREBUS vydali podruhé za sebou. Zatímco v roce 2009 navštívili reprezentanti naší školy především Bavorsko a Rakousko, o rok později se s EUROREBUSem vypravili na Slovensko, do Rakouska, Slovinska a Chorvatska. V 16. ročníku (2010/2011) vybojovala 4A v celostátním finále (pouze) 16. místo mezi všemi třídami z ČR v kategorii SŠ.

V loňském celostátním finále soutěže jednotlivců obsadil obsadil jediný reprezentant naší školy, Matěj Červ z tehdejší 6XA, 51.-53. místo v soutěži jednotlivců v rámci ČR v kat. SŠ.

Zdroj: Webové stránky soutěže EUROREBUS

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Marta Balejová

Marta Balejová (*8. 5. 1953), zpěvačka a textařka, jedna z nejvýznamnějších českých šansoniérek, zabývajících se tímto specifickým hudebním žánrem, maturovala na nymburském gymnáziu v roce 1972 pod svým rodným příjmením Marta Fuglová.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Železnice z Berlína do Bagdádu

6. březen 1903

Vysoká porta (= vláda Osmanské říše) a Anatolská železniční společnost podepsaly smlouvu o stavbě tzv. bagdádské železnice. 

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.