NymSA - raketou na Mars

NymSA - raketou na Mars

Zakončení soutěže Czech rocket challenge je za námi! A z naší strany i docela úspěšně. V pátek 10.6. se náš tým předvedl na odpalovacím dni na letišti Brno-Medlánky, kde se naše raketa vznesla do vzduchu.

Složení týmu je následující:

Já(Martin Lukášek) – inženýr přes avioniku a hlava projektu,

můj bratr(Josef Lukášek) – který dohlíží na průběh práce,

Jan-Jakub Vonášek – aerodynamika,

Marek Jakl – materiály a 3D tisk,

Bartoloměj Božka - správce záchranného systému a výběr padáku,

 

 

Celá  práce týmu ale začala už koncem letošního února, kdy se náš tým NymSA (Nymburk Space Agency) do této soutěže přihlásil. Ze začátku proběhlo několik workshopů s účastníky loňského ročníku, kteří nám nováčkům předali cenné zkušenosti v podobě přednášek. Pak už nám nic nebránilo začít s přípravami a pustit se do konstruování kosmického tělesa. Kromě motoru a výškoměru bylo vše na nás. Většina práce se prováděla v programu OpenRocket, pomocí kterého se dá nasimulovat let rakety a ve kterém se samotná raketa vymodeluje. Pro převedení plánu do reality jsme použili metodu 3D tisku, pomocí kterého se všechny díly vytiskly. Dále bylo třeba zajistit správný záchranný mechanismus v podobě padáku, bez kterého není možné odstartovat. Neodmyslitelnou součástí rakety je také elektronika, díky které se samotný padák otevře, tady bylo nutné vše správně naprogramovat.

Náš veškerý postup jsme byli povinni posílat v podobě ,,reportů” organizátorům akce, pomocí kterých jsme jim dali zprávu o našem postupu v práci. Do posledního května bylo nutné odeslat závěrečný report, který nám byl po posouzení organizátorů pomyslnou vstupenkou na samotný odpalovací den. 

 Tým NymSA se kvalifikovai do 30 nej týmů v soutěži Czech Rocket Challenge ze 75 v ČR. Dále pokračuje do celorepublikového finále konající se v Brněnských Medlánkách.

Dne 10. června ráno jsme nasedli na vlak a okolo jedenácté hodiny nás už vítalo Brno. Ihned poté, co jsme se dostali na letiště, započalo sestavování rakety. Zpočátku šlo vše dobře, pak se ale ukázaly problémy, kvůli kterým málem neodstartovala. Nakonec se ale vše podařilo a raketa úspěšně vzlétla. Sice se odpal nepodařil úplně, ale my jsme byli maximálně spokojeni.

Za rok to prostě bude lepší!

PS: dne 14. 6. 2022 jsme se dozvěděli informace ohledně umístění. Jsme rádi - výsledek předčil naše očekávání - jsme na 5. místě! Je to pro nás obrovský úspěch a motivace do dalšího roku.

 

 

Aktuální informace

24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Valdemar Vyleťal

Valdemar Vyleťal (16. 10. 1900-20. 9. 1928), vlastním jménem František Vyleťal, učitel, spisovatel, básník a literární publicista, jehož pamětní deskou se honosí budova školy, odmaturoval na nymburské reálce v roce 1919.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Cenzura v Prusku

únor 1903

Pruský ministr vnitra podal v Poslanecké sněmovně vysvětlení, proč byla zakázána hra Das Tal des Lebens (Údolí života) od Maxe Dreyera:

Nejčtenější

02.11.2023

Vážení rodiče i studenti!

Po zasedání sněmu delegátů a na základě rozhodnutí pana ředitele, společně s komisí TEV, předkládáme finální podobu organizace LVVZ.

 

Organizaci daných kurzů a pokyny k platbám budou řešit vedoucí LVVZ. 

Michal Hrstka

celý článek
15.11.2023

Pedagogičtí zaměstnanci se rozhodli připojit se 27. 11. ke stávce.

Důvody:

 • Nesouhlas s navrženým snížením počtu hodin, které by mělo zásadní vliv na průběh i výsledky vzdělávání ve škole; na GBHNB jde o cca 110 hodin – cca 12,5 %, což by znamenalo např.:
  • snížení počtu volitelných předmětů v maturitním i nematuritním ročníku a s tím související zvýšení počtu žáků v nich
  • větší skupiny žáků při výuce jazyků
  • problém s udržením výuky praktických cvičení
  • problém s udržením dělených hodin českého jazyka a matematiky
  • redukce nabídky nepovinných předmětů
 • Podpora nepedagogických zaměstnanců škol, kterým reálně hrozí pokles platů.

Opatření:

 • Škola bude zavřena a žáci nebudou mít do budovy přístup.
 • Zaměstnanci nemají nárok na oběd, přestože jídelna na SOŠ a SOU bude v provozu.
 • Žáci mohou na oběd jít, kdo nebude mít vzhledem k uzavření školy o oběd zájem, musí si ho včas odhlásit.

 

Další informace:

 • V případě dosažení dohody mezi MŠMT se zástupci školských asociací a odborů je možné, že stávka bude zrušena.

 

celý článek
05.11.2023

Končící víkend měl na svém programu školy nejen první stužkovací večírek maturantů, ale i brigádní činnost učitelů na chatách v Rokytnici nad Jizerou. Na 10 kolegů a rodinných příslušníků vyrazilo do hor „poprat “ se s úklidem a přípravou chat před náročnou, zimní sezónou. Není to nikdy jednouché, ale opět se dílo povedlo a můžeme se těšit na blížící se zimu!

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.