NymSA - raketou na Mars

NymSA - raketou na  Mars

Zakončení soutěže Czech rocket challenge je za námi! A z naší strany i docela úspěšně. V pátek 10.6. se náš tým předvedl na odpalovacím dni na letišti Brno-Medlánky, kde se naše raketa vznesla do vzduchu.

Složení týmu je následující:

Já(Martin Lukášek) – inženýr přes avioniku a hlava projektu,

můj bratr(Josef Lukášek) – který dohlíží na průběh práce,

Jan-Jakub Vonášek – aerodynamika,

Marek Jakl – materiály a 3D tisk,

Bartoloměj Božka - správce záchranného systému a výběr padáku,

 

 

Celá  práce týmu ale začala už koncem letošního února, kdy se náš tým NymSA (Nymburk Space Agency) do této soutěže přihlásil. Ze začátku proběhlo několik workshopů s účastníky loňského ročníku, kteří nám nováčkům předali cenné zkušenosti v podobě přednášek. Pak už nám nic nebránilo začít s přípravami a pustit se do konstruování kosmického tělesa. Kromě motoru a výškoměru bylo vše na nás. Většina práce se prováděla v programu OpenRocket, pomocí kterého se dá nasimulovat let rakety a ve kterém se samotná raketa vymodeluje. Pro převedení plánu do reality jsme použili metodu 3D tisku, pomocí kterého se všechny díly vytiskly. Dále bylo třeba zajistit správný záchranný mechanismus v podobě padáku, bez kterého není možné odstartovat. Neodmyslitelnou součástí rakety je také elektronika, díky které se samotný padák otevře, tady bylo nutné vše správně naprogramovat.

Náš veškerý postup jsme byli povinni posílat v podobě ,,reportů” organizátorům akce, pomocí kterých jsme jim dali zprávu o našem postupu v práci. Do posledního května bylo nutné odeslat závěrečný report, který nám byl po posouzení organizátorů pomyslnou vstupenkou na samotný odpalovací den. 

 Tým NymSA se kvalifikovai do 30 nej týmů v soutěži Czech Rocket Challenge ze 75 v ČR. Dále pokračuje do celorepublikového finále konající se v Brněnských Medlánkách.

Dne 10. června ráno jsme nasedli na vlak a okolo jedenácté hodiny nás už vítalo Brno. Ihned poté, co jsme se dostali na letiště, započalo sestavování rakety. Zpočátku šlo vše dobře, pak se ale ukázaly problémy, kvůli kterým málem neodstartovala. Nakonec se ale vše podařilo a raketa úspěšně vzlétla. Sice se odpal nepodařil úplně, ale my jsme byli maximálně spokojeni.

Za rok to prostě bude lepší!

PS: dne 14. 6. 2022 jsme se dozvěděli informace ohledně umístění. Jsme rádi - výsledek předčil naše očekávání - jsme na 5. místě! Je to pro nás obrovský úspěch a motivace do dalšího roku.

 

 

Aktuální informace

02.12.2022

Jaroslav Kmenta, absolvent nymburského gymnázia (1987) a čestný občan města Nymburk, představí v úterý 13. 12. 2022 v 17.30 hodin v Kině Sokol svou knihu Ruská mafie. Vstupné 100 Kč

12.10.2022

Dnes 12. 10. 2022 byla zveřejněna Výroční zpráva našeho gymnázia za školní rok 2021-2022.

Významní absolventi

Mgr. Žaneta Peřinová

Mgr. Žaneta Peřinová (*1980), novinářka, redaktorka sportovního zpravodajství České televize, absolvovala v roce 1998.

Anketa

 
Motto školního roku 2022-23
Cornell Woolrich 16 %
Wayne Gretzky 16 %
Milton Berle 9 %
John Schaar 39 %
Napoleon Hill 19 %
Celkový počet hlasů: 237
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Ratifikace smlouvy o Panamském průplavu

17. březen 1903

Ratifikací Hayovy-Herránovy smlouvy v americkém Senátu skončilo období právní nejistoty o osudu Panamského průplavu.

Nejčtenější

27.11.2022
Dobrý den všem, 
 
stejně jako v minulých letech organizujeme i letos prodej vánočního cukroví. Zisk opět darujeme na dobrý skutek. Tentokrát to bude Zdenička, kamarádka jedné naší studentky, které věnujeme peníze nejen z prodeje vánočního cukroví, ale také veškerý výdělek z Vánoční akademie, která se bude konat 8. prosince. 
celý článek
09.11.2022

Krajské kolo středoškolského poháru chlapců v basketbalu se odehrálo za účasti pěti týmů v poděbradské sportovní hale. Naše družstvo svými výkony potvrdilo, že patřilo k favoritům turnaje a jednoznačně zvítězilo ve všech čtyřech utkáních a zajistilo si po zásluze 1. místo a postup na republikové finále, které se uskuteční 15. a 16.11. v Ústí nad Labem. Soupeře jsme přehrávali prakticky ve všech herních dovednostech, což se odrazilo i na celkovém skóre 175:37. 

celý článek
09.11.2022

Pišqworky se po třech letech opět vrátily k prezenční formě turnajů. Oblastní kolo pro nymbursko a mladoboleslavsko pořádalo Gymnázium Dr. Pekaře v Mladé Boleslavi. Naše gymnázium reprezentovaly tři týmy Papagáj z 5QA, P******i 2 z 6XB a James Bond na vozíku z 6XA.

 

celý článek
 
John Schaar - Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.