Eliška Šafrová vybojovala stříbro na Mistrovství světa ve 3D lukostřelbě!

Eliška Šafrová vybojovala stříbro na Mistrovství světa ve 3D lukostřelbě!

Po dvou letech se opět konalo v září 2022 mistrovství světa ve 3D lukostřelbě, kterého se zúčastnila i studentka 8OB Eliška Šafrová. Jela tam obhajovat vítězné tituly z minulých let.

A jak se jí dařilo?

Na úvod trochu popisu, aby každý věděl, jak vlastně celé závody probíhají a o jakou disciplínu se jedná. 3D lukostřelba je trochu méně známá varianta té klasické - terčové. Chodí se po okruzích v terénu, většinou v lesích a parcích, a střílí se na pěnové modely zvířat umístěné na neznámé vzdálenosti v rozpětí cca 5-30 metrů. Zvířata mají na sobě vyznačené zóny, podle kterých se zásahy bodují (viz obrázek králíka). Většinou odpovídají reálnému umístění "komory" zvířete. Nejmenší zóna je za 11 bodů, větší za 10, další je za 8 a zbytek zvířete je 5 bodů. Kopyta, zobáky nebo třeba rohy jsou za 0 bodů, stejně jako když střelec zvíře mine úplně.

Na každý terč se střílí od příslušného kolíku, ve dvojici a střílí se pokaždé dva šípy. Všechny zásahy se sčítají a zapisují do bodovací karty.

Na samotném mistrovství jsou tři závodní dny, kdy se každý den jde okruh 28 terčů, ze kterých se sčítají bodové výsledky a podle nich se určuje pořadí. Většinou se dávají do skupin pospolu střelci, kteří si vzájemně konkurují, takže je to náročnější na psychiku, protože vidíte každý zásah soupeře a víte o kolik bodů vedet nebo prohráváte. Já jsem se první den nechala rozhodit, a proto jsem po prvním okruhu byla třetí. Soupeřky nade mnou mi utekly o spoustu bodů, takže jsem si řekla, že se pokusím dotáhnout alespoň na druhou pozici, ale moc jsem tomu nevěřila, protože bodový rozdíl byl opravdu velký. Druhý den se mi podařilo stáhnout 15 bodů, takže náskok se sice zmenšil, ale pořád zbývalo 27 bodů, abych poskočila o místo vpřed. V tomto sportu je to poměrně velký náskok, takže na poslední okruh jsem šla s tím, že budu střílet, jak nejlépe umím a uvidím. Buď to dopadne, nebo ne. Po skončení, když jsme sčítaly poslední body, tak se zdálo, že jsem soupeřku dohnala na přesně stejný počet bodů, z čehož jsem měla opravdu velkou radost. Pokud mají dva střelci stejně, tak rozhoduje počet 0, pak 11, 10 a tak dále. V našem případě jsme zjistily, že mám o jednu 0 navíc, takže jsem se po vlně radosti opět smiřovala se třetím místem. Další překvapení ale přišlo spolu s oficiálními výsledky, kde se ukázalo, že jsme někde špatně sečetly můj nástřel, a že mám o bod víc, takže smíření opět nahradila radost, protože jsem byla oficiálně druhá! Titul jsem sice neobhájila, ale po fiasku v prvním dni jsem v nic jiného než třetí místo ani nedoufala, takže jsem za druhé místo více než ráda :)

My přidáváme velkou gratulaci a jsme rádi, že máme takové šikovné studenty v našich řadách!

Michal Hrstka - TU

 

Aktuální informace

23.02.2024

Beseda s absolventem v Městské knihovně Nymburk 29. 2. 2024 od 17.30 hodin s tématem: Moderní archeologie

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

Celý článek
24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

doc. RNDr. Noemi Čeřovská, CSc.

Doc. RNDr. Noemi Čeřovská, CSc., (*18. 12. 1953), imunoložka, viroložka botanička a biochemička, bývalá dlouholetá vedoucí Laboratoře virologie Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, absolvovala na nymburském gymnáziu v roce 1973 ještě pod svým dívčím jménem Noemi Nováková.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Lov velryb

15. prosinec 1903

Norsko zakázalo na deset let lov velryb v pobřežních vodách. 

Nejčtenější

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

celý článek
05.02.2024

V pátek 26. ledna 2024 se konala každoroční bronzovo-stříbrná DofE ceremonie v galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. V letošním roce se zúčastnilo 14 studentů, kteří úspěšně dokončili bronzovou úroveň a 23 studentů se splněnou stříbrnou úrovní. 

 

celý článek
26.01.2024

Nezapomínáme!

27.leden byl Valným shromážděním OSN v roce 2005 vyhlášen jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Je to memento utrpení šesti milionů Židů, přes dvě stě tisíc Romů, patnácti tisíc homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí 2. světové války. K připomínkovým akcím, které se konají po celé republice, se připojuje i naše škola.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.