Meridián 2012

Meridián 2012

Tma, mlha, déšť, celkově sychravo. Sobotní ráno jako malované. Ztemnělým Nymburkem odhodlaně rázuje směrem k Labi asi třicet lidí v pevné obuvi a barevných větrovkách. Je to známka toho, že právě začíná další ročník pochodu Meridián.

Když se konečně všichni shledají pod železničním mostem, udělá se společné foto a jde se dál. Po břehu skupina projde Drahelice a poté v aleji u malé třešně překročí 15. poledník (meridián).

Došli jsme až k elektrárně Kostomlátky, kde nám otevřeli bránu, a tak jsme přešli na druhý břeh řeky Labe a dozvěděli se od zdejšího pracovníka, jak elektrárna funguje.

A potom zase pokračujeme dál do Hradišťka, kde nás zaujala jízdárna, dvůr s ovcemi a památnou hrušní. Odtud nás cesta dovedla na malebné náměstí a zde se k nám přidali další účastníci s kočárky, kteří přijeli autobusem. A teď nás bylo dohromady 32 lidí a jeden pes. Společně pak vyrazíme k místnímu hřbitovu. Odvážlivci, kteří vstoupili na hřbitov první, okamžitě našli hrob Bohumila Hrabala a spočítali, nebo se o to alespoň pokoušeli, kolik je na něm koček.

Potom nás cesta vedla kolem jezera Sadská až k písečnému přesypu v Pístech. Zde jsme pohovořili o duně a jejích obyvatelích a své vědomosti si ověřili na odborné tabuli.

Odsud byl hostinec „U Kyselů“ už jen malý kousek, a tak jsme rázně přidali do kroku, protože se už všichni těšili až si sedneme do tepla a dáme si něco na zub. Za chvíli už všichni sedíme v malé hospůdce a pijeme čaj a nebo máme něco k snědku. Nakonec nastane předávání diplomů a sladkých odměn.

Po takovém občerstvení se nám šlo bezvadně, i když někteří z nás už měli jezírka v botách. A tak jsme dorazili zase zpátky do Nymburka, kde jsme se rozešli na vlak nebo domů s vědomím, že příští rok půjdeme zase.

 

                                                                                Klára Malá, SB

Zobrazeno: 6551x

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Mgr. Josef Daniel Beneš

Mgr. Josef Daniel Beneš (*31. 7. 1941), evangelický duchovní a literát, který v roce 1969 odešel do exilu do Ženevy, organizátor táborových pobytů mládeže i zájezdů a seminářů o českých dějinách a kultuře pro Švýcary, absolvoval na nymburském gymnáziu v roce 1958.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Giovanni Giolitti ministerským předsedou Itálie

3. listopad 1903

Liberál Giovanni Giolitti se stal italským ministerským předsedou. 

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.