Tercie B v Národním muzeu

15.04.2024
Tercie B v Národním muzeu

V pondělí se třída tercie B vydala na prohlídku Národního muzea. Kromě edukativního programu v panteonu třídu čekala také možnost projít si budovu muzea a její expozice. Ty jsou tak rozsáhlé, že jsme v nich strávili nakonec delší čas, než při programu.

Zážitky shrnuje František Schorný:

Tato výprava započala srazem v 7:45 na hlavním nádraží v Nymburce, odkud jsme se přesunuli vlakem nejdříve na hlavní nádraží v Praze a později pěšky i do Národního muzea.

Tam jsme dostali pracovní listy a byli jsme seznámeni s naší průvodkyní jménem Zuzana, která nám povyprávěla něco o historii muzea a poté nás zavedla do pantheonu, kde jsme si ukázali nejspíše nejvýznamnější a pro nás i nejznámější osobnosti českých dějin, například Komenského nebo Franze Josefa a císařovnu Sisi. Pracovní listy jsme si společně prošli a následně jsme měli rozchod, abychom si mohli projít budovu muzea a prohlédnout si její krásné exponáty. Vedly rozhodně "šutry" neboli Sál minerálů. Někteří z nás si také vyzkoušeli zbroj, jiní poskládali z kostek dobovou stavbu. A část třídy si ještě "zašla na velrybu", ikonickou kostru do druhého patra.

Když byla naše návštěva muzea ukončena, měli jsme rozchod na oběd a poté sraz na Masarykově nádraží, které se jmenuje po prvním československém prezidentovi, jehož jsme mimochodem viděli v pantheonu Národního muzea. Výlet jsme si velice užili a byli jsme rádi, že náš týden začal zrovna takhle.

Aktuální informace

09.03.2026

pondělí 23. 3. od 17:00 hod:

  • 4A - uč. 7 - přízemí
  • 8OA - uč. 22 - přízemí
  • 8OB - č. 6 - přízemí
16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

PhDr. Jana Vojtěšková, CSc.

PhDr. Jana Vojtěšková, CSc. (*7. 6. 1958), rozená Vyšohlídová, muzikoložka, maturovala na nymburském gymnáziu v roce 1977. Pracuje jako kurátorka a vědecká pracovnice v Národním muzeu - Českém muzeu hudby v Praze.

Svět v roce založení školy

Svaz českých lyžařů

21. listopad 1903

V Jablonci nad Jizerou byl založen Svaz českých lyžařů.

Nejčtenější

16.02.2026

Šťastni zpět na kurzu

Po nepříjemné epidemii střevní chřipky jsme se rozjaření z příležitosti pro nové nezapomenutelné zážitky vrátili zpátky do Rokytnice. Zmíněná nákaza se bohužel projevila i na dvou předešlých kurzech, z nichž byl jeden dokonce zrušen. Tak jsme se napjatě obávali stejného rozsudku, ale nám se poštěstilo!

Nikdo z nás se na lyžák nemohl dočkat, neboť máme s krkonošskými horami spjato nespočet jak přátelských, tak sportovních vzpomínek. Nejsme jedinou třídou, pro kterou představoval rok bez tohoto kurzu málem hotová muka.

celý článek
18.02.2026

Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce představuje nové propagační video, které vzniklo jako unikátní studentský projekt. Zapomeňte na strojené záběry - toto je autentická prohlídka školy, kterou pro vás připravili ti, kteří ji znají nejlépe - naši studenti.

celý článek
08.03.2026

Po úspěšných předchozích ročnících vzájemných studentských výměn pokračuje spolupráce s naší partnerskou školou Lycée Henri Vincenot z burgundského Louhans i letos. V týdnu od 1. do 6. března naše gymnázium hostilo skupinu 20 francouzských studentů a 2 jejich učitele.

celý článek