Jak se Matěj Ballaty nestal na Slovensku prezidentem

Jak se Matěj Ballaty nestal na Slovensku prezidentem

Tak nějak by mohla začínat pohádka, jejíž pointou by mohlo být, že Matěj se prezidentem nestal, protože nepřesvědčil cestou v autobuse voliče, ačkoliv se to osm hodin v kuse a nahlas snažil… Ale všechno bylo jinak.

Matěj a s ním sedm studentek ze 7MA a 8OA vyrazili v neděli 11. 10. 2015 do Banské Bystrice v rámci mezinárodního projektu Simulace Evropského parlamentu organizovaného VŠ SciencesPo z Dijonu. Byli jedinými reprezentanty České republiky na této, dá se říci již tradiční akci (jedné z minulých se nymburské gymnázium také účastnilo), určené pro studenty středních škol s výukou FRJ, zejména bilingvních gymnázií a evropských jazykových sekcí.

Akce samotná probíhala pouze jeden den, ale již zhruba týden předem studenti obdrželi své role a materiály k nastudování. Proto se pak na místě rozprchli do politických stran a ponořili se do hry. Ester Novotná ze 7MA byla předsedkyní jedné z frakcí europarlamentu a z této pozice se často zapojovala do plenárních diskuzí. Již zmíněný Matěj zastupující Stranu zelených byl na počátku hry jedním z kandidátů na předsedu (ve FRJ prezidenta parlamentu). Ačkoliv nebyl zvolen, přednesl plamenný projev ve francouzštině a oslovil určité procento voličů.

Cílem hry bylo dospět k rezoluci pro boj proti klimatickým změnám. Jde o skutečné téma, kterým se bude zabývat konference OSN COP 21 v Paříži v prosinci 2015. Více např. na http://www.cop21.gouv.fr/fr.

Nejen naši studenti měli po celý den možnost proniknout do zákulisí politického řemesla, jednat v kuloárech, vystoupit na plénu, vnímat specifika europarlamentu ohledně příslušnosti k politickým stranám a zároveň k vlastním státům atd. Podle ohlasů to byla vítaná zkušenost obohacená i používáním francouzštiny jako komunikačního jazyka.

Naše díky za tuto zajímavou zkušenost patří jednak organizátorům ze slovenské a francouzské strany, ale i Nadačnímu fondu gymnázia, který našim účastníkům uhradil dopravu.

Aktuální informace

12.03.2021

Z rozhodnutí MŠMT jsou přijímací testy nově vypsány takto:

4-leté studium: 3. a 4. května 2021

8-leté studium: 5. a 6. května 2021

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1925.

Narodil se 15. 7. 1907 v Nymburce. Pocházel z rodiny dílovedoucího ČSD v Nymburce. Po gymnáziu studoval na Vysoké škole obchodní v Praze.

Svět v roce založení školy

Dámská móda

květen 1903

S prvním úsměvem jarního slunce se objevují také jarní toalety, jejichž móda bývá každým rokem proměnlivá. 

Nejčtenější

17.03.2021

VÝSLEDKOVÁ LISTINA OBSAHUJE ODKAZY NA VIDEOOBHAJOBY POSTUPUJÍCÍCH NA KK SOČ

Termín letošní Školní přehlídky Středoškolské odborné činnosti byl v úterý 16. března 2021 odpoledne. 34 přihlášených studentských soutěžních prací z různých oborů SOČ se představilo před třemi hodnotícími komisemi složenými z členů profesorského sboru. Komise rozhodly o postupu konkrétních prací na krajskou přehlídku, tedy vybraly v každém oboru nejvýše dvě, které do celokrajského srovnání z naší školy vyšleme. Vizte Výsledkovou listinu ŠK SOČ 2021.

celý článek
16.03.2021

Již po patnácté se naše škola připojila k celosvětové kampani, která si připomíná 62. výročí tibetského povstání proti čínské okupaci. Kampaň Vlajka pro Tibet má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení.

celý článek
29.03.2021

Dne  25.3. 2021 absolvovali studenti 1PA a 4KB online přednášku pana Davida Christofa na téma problematiky dostupnosti pitné vody v některých částech světa. Jak přednáška vypadal se můžete dočíst ve vybraných příspěvcích samotných studentů. Tato přednáška zároveň do jisté míry nahradila neuskutečněný EKODEN na toto téma, který se přesouvá na následující školní rok. 

celý článek
 
Les Brown: Nemusíte být skvělí, abyste začali, ale musíte začít, abyste byli skvělí!