Jak se Matěj Ballaty nestal na Slovensku prezidentem

Jak se Matěj Ballaty nestal na Slovensku prezidentem

Tak nějak by mohla začínat pohádka, jejíž pointou by mohlo být, že Matěj se prezidentem nestal, protože nepřesvědčil cestou v autobuse voliče, ačkoliv se to osm hodin v kuse a nahlas snažil… Ale všechno bylo jinak.

Matěj a s ním sedm studentek ze 7MA a 8OA vyrazili v neděli 11. 10. 2015 do Banské Bystrice v rámci mezinárodního projektu Simulace Evropského parlamentu organizovaného VŠ SciencesPo z Dijonu. Byli jedinými reprezentanty České republiky na této, dá se říci již tradiční akci (jedné z minulých se nymburské gymnázium také účastnilo), určené pro studenty středních škol s výukou FRJ, zejména bilingvních gymnázií a evropských jazykových sekcí.

Akce samotná probíhala pouze jeden den, ale již zhruba týden předem studenti obdrželi své role a materiály k nastudování. Proto se pak na místě rozprchli do politických stran a ponořili se do hry. Ester Novotná ze 7MA byla předsedkyní jedné z frakcí europarlamentu a z této pozice se často zapojovala do plenárních diskuzí. Již zmíněný Matěj zastupující Stranu zelených byl na počátku hry jedním z kandidátů na předsedu (ve FRJ prezidenta parlamentu). Ačkoliv nebyl zvolen, přednesl plamenný projev ve francouzštině a oslovil určité procento voličů.

Cílem hry bylo dospět k rezoluci pro boj proti klimatickým změnám. Jde o skutečné téma, kterým se bude zabývat konference OSN COP 21 v Paříži v prosinci 2015. Více např. na http://www.cop21.gouv.fr/fr.

Nejen naši studenti měli po celý den možnost proniknout do zákulisí politického řemesla, jednat v kuloárech, vystoupit na plénu, vnímat specifika europarlamentu ohledně příslušnosti k politickým stranám a zároveň k vlastním státům atd. Podle ohlasů to byla vítaná zkušenost obohacená i používáním francouzštiny jako komunikačního jazyka.

Naše díky za tuto zajímavou zkušenost patří jednak organizátorům ze slovenské a francouzské strany, ale i Nadačnímu fondu gymnázia, který našim účastníkům uhradil dopravu.

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Jiří Teper

Absolvoval v roce 1973.

Narodil se 14. 7. 1954 v Nymburce. Již v průběhu středoškolských studií začíná s pokusy o literární tvorbu.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Smlouva o Aljašce

20. říjen 1903

Na základě jednání Spojené komise, složené ze zástupců Spojených států a Velké Británie, 

Nejčtenější

27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.