Jaká byla Vídeň....?

Jaká byla Vídeň....?

V pondělí 16.4.2018  jsme museli vstávat se slepicemi, abychom mohli za doprovodu paní profesorky Drahotové a Haníkové vyrazit o páté ranní směr Vídeň. Se svítáním jsme dorazili na hranice Česka a Rakouska. Navštívili  jsme zábavní park Excalibur, kde jsme řádili jako čerti. Poté jsme se přesunuli do městečka Tulln známé jako nejkrásnější město Rakouska. Dále jsme se ubírali k městečku Hinterbrühl, kdežť jsme lodičkou pluli po hladině  půvabného jeskynního jezera Seegrotte, jež je největší v Evropě. Poslední zastávkou dne byl Laxenburg, letní sídlo Habsburků. Zde jsme se svezli vláčkem motoráčkem po zámeckém parku.

Druhý den jsme se metrem vydali do centra Vídně. Zde jsme navštívili motýlí dům, kde nás uchvátila pestrobarevnost motýlích křídel. Po nahlédnutí na katedrálu sv. Štěpána jsme měli rozchod a někteří z nás šli ukojit své potřeby do místních restaurací a obchodů, kde peníze nemajíce, mezi regály zmateně pobíhajíce, obdivovali širokou škálu sortimentu. Netradiční muzeum 4D Time Travel nám umožnilo se vrátit o pár století zpět a prožít tak nejvýznamnější okamžiky vídeňských dějin. Byl to dechberoucí zážitek. Večeři jsme slupli jak malinu a metrem se opět vypravili na cestu do nedalekého zábavního parku Prater. Odcházeli jsme s vysokou hladinou adrenalinu v krvi a značně provětranou šrajtoflí. Znavení jak psi jsme se sotva doplazili na pokoj.

Poslední den našeho putování jsme zamířili směr Schönbrun. Zde jsme bloudili po parku spokojeně pozorujíce okolní památky. Sežehnutí září paprsků dopoledního slunka jsme se šli ukrýt do interiéru zámku. Během prohlídky jsme se dokonale seznámili s nevídaným životem habsburských monarchů. Po prohlídce někteří z nás zavítali do zoo, kde s údivem v očích pozorovali pandy a koaly. Pro odreagování se od neustálého přísunu informací nás pan řidič nechal na pospas osudu před nákupním centrem. Pořídili jsme vše nezbytné pro zpáteční cestu a prošustrovali vše až do posledního centu. Po zdánlivě nekončící cestě nás u školy přivítali rodiče s otevřenou náručí.

Závěrem bychom chtěli poděkovat panu řidiči, který nás bezpečně dopravil do Vídně i nazpět, dále panu Matouškovi, který nás celou dobu provázel a hlavně paním profesorkám, které nás střežily jako oko v hlavě.

Jana Horová, 5QA

 

 

Aktuální informace

24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1925.

Narodil se 25. 12. 1908 Nymburce. V letech 1925 – 1930 studoval inženýrské stavitelství na pražské technice, pak Akademii výtvarného umění.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Sjezd socialistů Ruska

30. červenec 1903

Na ilegálním druhém sjezdu Sociálně demokratické dělnické strany Ruska v Bruselu (první se konal v roce 1898) vzplanul prudký ideologický boj mezi leninovci s tzv. oportunisty (J. Martova).

Nejčtenější

02.11.2023

Vážení rodiče i studenti!

Po zasedání sněmu delegátů a na základě rozhodnutí pana ředitele, společně s komisí TEV, předkládáme finální podobu organizace LVVZ.

 

Organizaci daných kurzů a pokyny k platbám budou řešit vedoucí LVVZ. 

Michal Hrstka

celý článek
15.11.2023

Pedagogičtí zaměstnanci se rozhodli připojit se 27. 11. ke stávce.

Důvody:

 • Nesouhlas s navrženým snížením počtu hodin, které by mělo zásadní vliv na průběh i výsledky vzdělávání ve škole; na GBHNB jde o cca 110 hodin – cca 12,5 %, což by znamenalo např.:
  • snížení počtu volitelných předmětů v maturitním i nematuritním ročníku a s tím související zvýšení počtu žáků v nich
  • větší skupiny žáků při výuce jazyků
  • problém s udržením výuky praktických cvičení
  • problém s udržením dělených hodin českého jazyka a matematiky
  • redukce nabídky nepovinných předmětů
 • Podpora nepedagogických zaměstnanců škol, kterým reálně hrozí pokles platů.

Opatření:

 • Škola bude zavřena a žáci nebudou mít do budovy přístup.
 • Zaměstnanci nemají nárok na oběd, přestože jídelna na SOŠ a SOU bude v provozu.
 • Žáci mohou na oběd jít, kdo nebude mít vzhledem k uzavření školy o oběd zájem, musí si ho včas odhlásit.

 

Další informace:

 • V případě dosažení dohody mezi MŠMT se zástupci školských asociací a odborů je možné, že stávka bude zrušena.

 

celý článek
05.11.2023

Končící víkend měl na svém programu školy nejen první stužkovací večírek maturantů, ale i brigádní činnost učitelů na chatách v Rokytnici nad Jizerou. Na 10 kolegů a rodinných příslušníků vyrazilo do hor „poprat “ se s úklidem a přípravou chat před náročnou, zimní sezónou. Není to nikdy jednouché, ale opět se dílo povedlo a můžeme se těšit na blížící se zimu!

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.