V Kirgby Stephen 2013

V Kirgby Stephen 2013

Ani pořádně nevím, kde mám začít. Jestli u toho, jak úžasná nám byla přidělena rodina, jak milí byli profesoři, kteří s námi jeli, jak krásná je anglická krajina, anebo jak bych se už teď chtěla strašně moc vrátit zpátky.

Mluví se tu o studentské výměně s Grammar School v městečku Kirkby Stephen. Deset studentů z naší školy s panem profesorem Sýkorou a paní profesorkou Weissovou mělo tu možnost být tam hosty na jeden krásný červnový týden.

Počkat, týden? Mě to ani jako týden nepřišlo, spíš jako pár minut, prožitých s úžasnými přáteli. Anebo zároveň, jako věčnost. Spousta nových přátel, krásných vzpomínek, nezapomenutelných zážitků a všechno tak krásně anglické!

O Angličanech se tak nějak všeobecně říká, že jsou uzavření, neprojevují tolik své emoce a v podstatě jen pijí čaj. Naši angličtí přátelé jsou toho přesným opakem. Již první den výměny jsme si připadali, jako bychom se od sebe ani neodloučili. Naše korespondenty všechno zajímalo, byla s nimi zábava, a tak nějak neměli chybu. Příjemným překvapením bylo také to, že se k nám přidal další english partner, který už se české výměny zúčastnil předtím, Joe. Takže nás bylo celkem 20, deset Čechů, šest Angličanů a čtyři páni profesoři.

Ve čtvrtek jsme navštívili jejich skvělou školu, hodiny matematiky, dějepisu, hudebky a především Sixth formers room, což je místnost pro starší studenty, kde můžou samovolně studovat, anebo, jak jsme poznali, dělat i cokoliv jiného. V ten den jsme také mohli poznat skvělou aktivitu, kterou jejich škola nabízí: Euphoric Circus. Jejich Youth Club - místo pro mladé, kde se můžou po večerech scházet, hrát hry, a dělat projekty na pomoc svému městu. To byl náš první den, a v tu chvíli jsem se rozhodla, že už odtamtud nikdy nechci odjet. Pátek, to byl den, kdy jsme vyjeli do slavného Yorku, railway museum, shopping, katedrála Minster of York, a naše českoanglická skupinka se začala natolik sbližovat, že když jsme potom šli spát asi tak v jednu hodinu v noci (protože se nám s Ellie prostě ještě nechtělo jít spát, a bylo toho tolik co probrat), tak se mi chtělo až brečet, jak jsem si za dva dny celou Anglii tak strašně strašně moc zamilovala. Celý víkend až do pondělí jsme strávili v Lake District se spoustou úžasných sportovních aktivit, anglických her, zábavných služeb v kuchyni a u vody. V úterý jsme jeli na takovou anglickou matějskou a večer do Campsite na rozlučku. A o středě už nechci nic psát, jinak bych musela znovu brečet. I love & miss you all. ♥

Anežka Literová

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc.

Prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc. (8. 10. 1927-4. 10. 2016), hydropedolog, vysokoškolský pedagog, proděkan Fakulty stavební ČVUT v Praze a příležitostný spisovatel beletrie pod pseudonymem Marek Hofman, maturoval na Reálném gymnáziu v Nymburce v roce 1946.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Ritchie: náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici

23. duben 1903

Britský ministr Charles Th. Ritchie zveřejnil spolu s rozpočtem na rok 1903/1904 (143 954 000 liber šterlingů) náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici:

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.