Londýn 2012

Londýn 2012

Dne 22. února 2012 v 16:15 vyrazil od Gymnázia Nymburk autobus plný natěšených studentů, tří (snad) neméně natěšených pedagogů a dvou znuděných řidičů, aby absolvovali únavnou, téměř osmnáctihodinovou cestu, na jejímž konci je čekalo to, kvůli čemu do autobusu vlastně nasedali, město Londýn.

Po krátké zastávce v Canterbury, jejímž hlavním účelem byla prohlídka slavné katedrály, v níž našel smrt (nebo si spíše ona našla jeho) neméně slavný arcibiskup Thomas Becket, dorazila výprava do Londýna krátce po obědě. Poté, co se všichni ubytovali v hotelu a přizpůsobili se novému prostředí, následovala procházka po okolí. Samotný Lords Hotel stojí na Leinster Square, odkud je to nedaleko na dlouho třídu Queensway, která vede až k slavnému Hyde Parku volně přecházejícímu v Kensington Gardens.  Zde jsme si prohlédli nejen dvě pěkná jezírka, Serpentine a Pond, ale také krásně střižený anglický trávník či skvěle udržované asfaltové cesty. Za zmínku samozřejmě stojí i Kensigton Palace a Diana Memorial Fountain, která bohužel zrovna nebyla v provozu. Unaveni dlouhou cestou autobusem, všichni se brzy vrátili zpět do hotelu a ulehli ke spánku.

Druhý den byl už mnohem nabitější. Začali jsme jej u Backingham Palace, kde právě probíhalo jakési oceňování za úspěchy na vědeckém poli, pročež do paláce proudilo množství lidí i aut, a my jsme tak měli možnost vidět průběh místní bezpečnostní procedury. Pak jsme zhlédli střídání jezdeckých stráží a vydali se směrem ke slavným Westmister Palace a Westminster Abbey. Jak jsme dále procházeli centrem Londýna, měli jsme možnost nahlédnout do ostře střežené Downing Street i prohlédnout si památník ženám druhé světové války. O něco více času jsme strávili v okolí slavného Trafalgar Square. Někdo vyrazil ochutnat místní kuchyni, umělecky založení zavítali od National Gallery, kdo má rád starou architekturu, mohl se vrátit do Westmisnterského opatství. Když se všichni opět sešli pod sochou admirála Nelsona, pokračovalo se na slavné Piccadilly Circus a po krátké zastávce v M&M World došlo i na obchodní dům Harrods, který mohla výprava vidět hezky osvětlený, neboť se už začínalo stmívat. Poslední na programu byla večerní procházka kolem krásně nasvíceného Toweru a Tower Bridge, které v noci opravdu stojí za to.

Další den nás čekala prohlídka proslulé Saint Paul’s Cathedral, odkud jsme přes Millenium Bridge pokračovali až k Shakespearovu divadlu The Globe a dále k vysokému Monumentu, jehož 311 schodů jsme všichni poctivě vystoupali, za což nám byl odměnou nádherný výhled na město a (téměř) všechny jeho památky. Odtud jsme pokračovali k již zmíněnému Toweru, abychom ho měli možnost vidět i ve dne. Po prohlídce Tower Bridge následoval rozchod, jenž většina osazenstva využila k návštěvě nedaleké asijské restaurace. Den postupoval do pozdního odpoledne a výprava se přesunula na Oxford Street, kde se hlavním objektem zájmu stal obrovský obchodní dům Primark, který nabízel obrovské množství oblečení a doplňků za nevídané ceny. Nakupováním jsme udělali tečku za tímto dnem a opět jsme se vrátili do hotelu.

Poslední den v Londýně byl k dispozici volitelný program. Někdo vyrazil na stadion v Chelasea, někdo zavítal do londýnských muzeí, jiní chtěli vidět Londýn z výšky, a tak se vypravili na London Eye. Pár studentů nezapomnělo ani na slavnou Madame Tussaud´s. Kolem třetí hodiny odpolední se ale všichni museli tak jako tak s Londýnem rozloučit, neboť náš zájezd se pomalu chýlil ke konci. Cestou už jsme se jen kolem půlnoci zastavili v Bruselu, abychom viděli turisty vyhledávaného čurajícího chlapečka, a druhý den odpoledne jsme dorazili tam, odkud jsme původně vyjeli, ke gymnáziu.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

ing. arch. Alena Mocová, Ph.D.

Ing. arch. Alena Mocová, Ph.D. (*1980), autorizovaná architektka a urbanistka, proslavená vítězným projektem na monumentální baziliku v africkém Gabonu, maturovala na naší škole v roce 1999.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Srdečná dohoda

6. červenec 1903

Návštěva francouzského prezidenta Émila Loubeta a ministra zahraničí Théophila Delcassého v Londýně byla počátkem jednání s Británií, které vedlo 8. 4. 1904 k vytvoření tzv. Entente cordiale – dohody o vzájemné spolupráci Francie a Británie.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.