Výměna s Collège Carnot - 2. část

Výměna s Collège Carnot - 2. část

Na začátku června proběhla druhá část výměny s partnerskou školou z Dijonu. Tentokrát byli v roli hostů francouzští studenti a účastníci ze 2SA, 3TA a 4KA se celý týden snažili, aby si to řádně užili. Za to jim patří velký dík. Více o samotném programu najdete v článku od Anežky Literové ze 4KA.

Měsíc uběhl rychleji než Labe a už nastal čas abychom si vyzvedli své korespondenty na nádraží v Nymburce. Většina z nás využila možnosti a šli jsme se s nimi podívat na právě probíhající finále dračích lodí. Další den byl celý čistě na nás. Já jsem jela společně se svými kamarády a jejich francouzskými korespondenty do IQ parku v Liberci, kde se nám i Francouzům moc líbilo.

Další dny už nám organizoval život pan profesor :-). Hned v pondělí jsme se vydali do našeho hlavního města, hlavně po památkách. V úterý Francouzi navštívili české hodiny francouzštiny na našem gymnáziu a ochutnali českou kuchyni v naší jídelně. Také si prohlédli krásy našeho Nymburka, včetně projížďky na dračích lodích ;-). Ve středu jsme se vydali do Poděbrad; do skláren a na kolonádu. Naše cesta pokračovala do Hradištka, kde nás provedla Kája Fojkesová po vesnici, i po místní jízdárně, bohužel jsme měli málo čas a tak si každý stihl objet jen jedno kolečko. Ve čtvrtek naše skupinka zamířila do Pardubic, historického centra, aquaparku, a na nákup perníku. Jediné České dráhy nám výlet znepříjemnily zpožděním vlaku. V pátek ráno jsme jen koukali, jak nám ten týden rychle utekl, a že už má mít Francouz zavazadla ráno ve škole. Užili jsme si sportovní dopoledne plné basketbalu (Češi vyhráli :) A znovu do Prahy, na výstavu, procházka, Palladium a večeře U Staré pošty. A už 22:30, slzy u autobusu, a ahoj, salut, au revoir, je vous aime, a snad někdy... někde...

Anežka Literová, 4KA

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

genmjr. Josef Jaške

Genmjr. Josef Antonín Jaške (31. 3. 1913-20. 6. 2001), letec a 1. český velitel 313. perutě RAF, absolvoval v roce 1931.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

James Joyce

2. únor 1903

Irský spisovatel James Joyce (1882-1941) opustil ve dvaceti letech své domovské město Dublin a odešel do Paříže. Jeho hlavním problémem byl nedostatek peněz.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.