Zprávy z Francie - druhý díl

Zprávy z Francie - druhý díl

Anežka Literová studuje v Dijonu už třetí týden a tak nám popsala další část svých zážitků. Tento článek doporučujeme hlavně maturantům z francouzštiny, pokud si chtějí ušetřit čas s přípravou otázek č. 9 a 11 v profilové části maturitní zkoušky:)

Bonjour a tous!

Dneska bych se s Vámi ráda podělila o to, co jsem zatím za tu krátkou dobu, co jsem tady, vypozorovala.

Francie je úplně jiná než Česká republika. A to ať už mluvím o systému školství, mezilidských vztazích, tendencích společnosti i drobnostech každodenního života.

První, co Vás zaujme, když přijdete ráno do školy, je nepřetržité mlaskáni všude kolem Vás. Francouzská tradice pusinek na obě tváře, takzvaných bisous, kterými se zdraví i loučí všichni Francouzi. Kdybyste někomu podali ruku ve chvíli, kdy on Vám chce dát bisous, dali byste tím najevo, i když nevědomky, že Vás dotyčný člověk otravuje.

Další věcí, která je úplně jiná, a všeobecně známá, je celá francouzská kultura stolování. Není nic zvláštního na tom začít večeři pár minut po deváté hodině a skončit v půl jedenácté třetím dezertem. Ovšem sníst z talíře úplně všechno je považováno za faux-pas, a dotyčný za nenažrance. Často se stává, že když poprvé jíte ve francouzské rodině, najíte se entrée (předkrmu), protože neočekáváte, že by mohlo přijít nějaké další jídlo, než třeba zeleninový salát. Samozřejmě s bagetkami, ještě nikdy se mi nestalo, že by k jídlu, v jakékoli denní době, nebyly nabídnuty bagetky. Ty se jí úplně se vším. Namáčí se do horké čokolády, kávy i čaje, polévky, jedí se k masu, a nedávno jsem byla svědkem bagety namazané máslem, medem a namočené do mléka s cereáliemi. Bref, chvíli trvá, než si na tenhle systém zvyknete.

Francouzi hodně zachovávají staré tradice. Mezi ně patří hlavně Marché, klasický starodávný trh, který je pro většinu lidí samozřejmostí, a nepostradatelnou součástí života, a to minimálně dvakrát týdně. Stánky s masem, ovocem a zeleninou, oříšky, mlékem, vajíčky, sýry, perníkem, medem, všechno čerstvé, a všude plno usměvavých obchodníku, kteří Vás zvou na ochutnávku zboží, anebo jen na kus řeči.  Je to kouzelná atmosféra, kterou jsem v Česku nikdy nezažila.

Nikdy se tady nespěchá. Když se řekne, že se jede nakupovat, člověk čeká, že se vyjede do supermarketu, koupí se co je potřeba a za hodinu jste zpátky. Nic takového! Když se rodina vydá do města nakupovat, může se stát, že v jedenáct dopoledne odejdete, a vracíte se až ve čtyři. Když narazíte na známé, nejdřív se všichni musí pozdravit bisous, prohodit pár zdvořilostních frází, zeptat se co je nového. A když se tohle stane už popáté, tak ztratíte hodinu času, ale nikomu to nevadí, nikdo si s tím hlavu nedělá. Ve Francii všechno plyne svým vlastním tempem a lidé mají na všechno dost času.

To ovšem neplatí o školních hodinách. Jak už jsem psala, většinou studenti zůstávají ve škole až do šesti do večera. Je tu spoustu pauz a taky spoustu prázdnin, ale jedna školní hodina má 55 minut. A co teprve když přijdete pozdě! Když student přijde na hodinu po tom, co učitel přečetl prezenci, tak nesmí přijít do třídy, ale musí okamžitě jít se svým Carnet d’eléve (studentský průkaz) na Vie scolaire (sekretariát) nechat si potvrdit pozdní příchod. Když uspěje, může se vrátit do třídy, když ne, vrátit se nesmí, a hodinu si musí doplnit.

Francouzská logika se zdá být nelogická, ale kdoví co by si mysleli oni, kdyby přijeli studovat do Česka. A navíc, i takováhle logika se dá zamilovat za dva týdny!

Anežka Literová

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Pavel Zdražil

Absolvoval v roce 1984.

Narodil se 11. 9. 1965 v Městci Králové. Pochází z kantorské rodiny (dědeček – učitel, malíř a sochař G. R. Holeček),

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Hayova-Varillova smlouva

18. listopad 1903

Spojené státy a Panama uzavřely Hayovu-Varillovu smlouvu, který zaručila USA všechna práva ke stavbě, provozu a ochraně průplavu.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.