2. Francouzská literární kavárna

2. Francouzská literární kavárna

Ne, že bychom doposud neměli rádi francouzštinu, nicméně neustálé opakování gramatiky a snaha naučit se slovíčka většinou nepatří mezi nejzábavnější činnosti. Letos jsme se ale z obvyklé výuky vymanili (alespoň na jednu hodinu za čtrnáct dní) a učebnice francouzského jazyka jsme vyměnili za projekt nazvaný Literární kavárna. Jedná se o setkání s rodilou mluvčí, která s námi vede rozhovory a především nám předčítá z různých francouzských knih a rozebírá je s námi; samozřejmě s typickým šarmem Francouzky. Konečně máme tedy šanci podívat se na výuku tohoto jazyka i z trochu jiného úhlu, poetičtěji; poznat, jaká kouzla skrývá, a zkusit se trochu přiblížit mentalitě lidí, kteří ho používají. S trochou štěstí nám tyto hodiny pomohou vpravit se do jedinečné melodie tohoto jazyka básníků a udělat si přehled o literatuře z té nejliterárnější země vůbec, z Francie.
Kristýna Kutnarová, 7MA

A jak to viděli ostatní?

V pondělí 23. 9. se naše francouzská skupina zúčastnila již druhého sezení v rámci programu nazvaného Café littéraire s Madame Daniele Geffroy. Tentokráte jsme se zabývali především otázkou židovské populace. Daniele nám představila knihu kanadské spisovatelky Karen Levine, s názvem: „La valise d´Hana“. Poté jsme dostali obrázky, ze kterých jsme sami svými hypotézami tvořili příběh o holčičce jménem Hana, která je hlavní hrdinkou výše zmiňované knihy. A na příštím sezení se přesvědčíme, zda se náš vytvořený příběh alespoň trochu podobá skutečnému životu malé Haničky.
Myslím, že mohu mluvit za všechny účastníky sezení, když řeknu, že se nám hodina velmi líbila a rozšířila nám naši francouzskou slovní zásobu.
Nikola Vitáčková, 8OA

Během naší druhé společné hodiny jsme se s Danielou posunuli trochu dál. Od povídky o medvídkovi, kterého musel opustit jeho židovský majitel kvůli svému původu, jsme se dostali až k takové literatuře jako je Deník Anny Frankové a Hanin kufřík. Nahlas jsme si četli úryvek z Deníku, podle různých fotografií jsme se snažili přijít na to, kdo byla Hana, co ukrývá její tajemný kufřík a jaký ji asi potkal osud a mnoho podobných aktivit. Nakonec nám Daniela předčítala úryvek z Hanina kufříku, a tak jsme měli opět možnost naposlouchat si a snad se i naučit francouzský přízvuk.
Jinak nás všechny aktivity stále baví a vybrané knížky upoutaly naší pozornost. Naše skupina bude mít literární kavárnu bohužel až za více než měsíc, tak snad to mezitím všechno nezapomeneme. Byla by to škoda.
Eliška Hradilová, 6XA

Každých čtrnáct dní se setkáváme s paní lektorkou Danièle Geffroy. V pondělí jsme měli druhou hodinu café littéraire. Tentokrát jsme pracovali s knížkou La petite fille et la pluie, jejíž autoři jsou Milena Lukešová a Jan Kudláček. Krátký dětský příběh popisuje přátelství mezi dívenkou a dešťovým mrakem, jež není vůbec jednoduché. Cestu tohoto přátelství zkříží tajemný pán s deštníkem (ve skutečnosti rodič holčičky). Nakonec se vše obrátí v dobré a přátelství mezi takto odlišnými bytostmi přetrvá. Danièle nám vysvětlovala různé pojmy a zajímavá avšak důležitá slovíčka vztahující se k této knížce. Na konci hodiny jsme udělali shrnutí a dostali jsme pracovní listy související s příběhem.
Hodina byla příjemná, stejně jako paní lektorka.
Kačka Remešová 2SA

Jednou za čtrnáct dní vždy v pondělí mají všechny třídy francouzské sekce místo normální hodiny francouzštiny literární hodinu s rodilým francouzským mluvčím. V našem případě s paní lektorkou Daniele Geffroy Konštacký. Dne 23. 9. naše třída absolvovala už druhou hodinu Café littéraire a bylo to opravdu něco velmi zajímavého. Naše lektorka Daniele nám dramaticky představila do francouzštiny přeloženou knížku, kterou napsali čeští autoři „La petite fille“. Tato knížka je sice určená asi tak pro 1. třídu základní školy, ale pro nás, jakožto studenty, kteří studují francouzštinu třetí rok přesná a zábavná. Poté, co nás Daniele seznámila s knihou, jsme plnili různé úkoly a pracovní listy. Celá hodina byla velice pestrá a zajímavá já se už těším na další hodinu.
Klára Sobotová, 3TA

Aktuální informace

10.03.2025

úterý 25. 3. od 17:00 hod:

  • 4A - uč. 7 - přízemí
  • 8OA - uč. 6 - přízemí
  • 8OB - č.22 - přízemí
11.02.2025

Středočeský kraj vyhlásil konkurz na místo ředitele Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce.

Čtěte podrobné informace.

14.01.2025

Pro školní rok 2025-2026 hledáme nové učitele těchto aprobací:

  • matematika,
  • fyzika,
  • chemie,
  • informatika

v libovolné kombinaci, případně i jednooborově.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

doc. RNDr. Noemi Čeřovská, CSc.

Doc. RNDr. Noemi Čeřovská, CSc., (*18. 12. 1953), imunoložka, viroložka botanička a biochemička, bývalá dlouholetá vedoucí Laboratoře virologie Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, absolvovala na nymburském gymnáziu v roce 1973 ještě pod svým dívčím jménem Noemi Nováková.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Ritchie: náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici

23. duben 1903

Britský ministr Charles Th. Ritchie zveřejnil spolu s rozpočtem na rok 1903/1904 (143 954 000 liber šterlingů) náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici:

Nejčtenější

21.02.2025

Týden zimních sportů na chatách RSG v Rokytnici nad Jizerou si naplno užila před jarními prázdninami skupina studentů ze tříd 5QA a 6XB. Mrazivé počasí, přírodní i umělý sníh, sluneční brýle, výlety, výcvik na všech typech lyží a ve finále i na snowboardu.

celý článek
13.02.2025

Koncem ledna jsme si připomněli 80. výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau. Členové Klubu moderní historie se zúčastnili několika připomínkových akcí. Nyní ve spolupráci s Městskou knihovnou Nymburk připravují besedu pro všechny zájemce, na kterou jste srdečně zváni...

celý článek
26.02.2025

I v letošním školním roce budou nymburští gymnazisté dojíždět na stáže projektu Otevřená věda 2025, dalších skoro dvacet začíná obdobnou spolupráci (nebo už spolupracuje) na jiných odborných pracovištích nebo ve vědeckých laboratořích. Program Otevřená věda vyhlašuje Akademie věd ČR, v. v. i., už po dvacáté. Zájem je veliký, stážistů je letos 240 z celé republiky a v tom jsou započteni i čtyři studenti Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.