80 let od odjezdů transportů do Terezína

80 let od odjezdů transportů do Terezína

Nedávno si celá republika připomínala 80 let od atentátu na Reinharda Heydricha, následovala smutná výročí lidické a ležácké tragedie. I Nymburk má smutné výročí, v těchto dnech si připomínáme 80 let od transportů nymburských občanů židovského původu do Terezína a dále do vyhlazovacích táborů.

V meziválečném období žilo v Nymburce přes 80 obyvatel židovského původu. V Nymburce provozovali obchody, lékařskou praxi, pracovali na železnici. V Nymburce také fungovala např. továrna na dámskou a dětskou konfekci H. Pick nebo likérka Wantoch. Již před válkou bylo zaznamenáno několik nenávistných činů vůči těmto obyvatelům. S vyhlášením protektorátu v březnu 1939 vešly v platnost Norimberské zákony, které Židům zakazovaly například navštěvovat hospody, obchody v určitých hodinách, sportovní akce atd. Židům byl také postupně zabaven všechen majetek, zvířata, či radiopřijímače. Všechny tyto vyhlášky byly vydávány za účelem izolace od společnosti a ztráty majetku. Od roku 1940 byli Židé posíláni na  nucené práce, což se týkalo např. Roberta Lustiga. V červnu 1942 začaly odjíždět první hromadné transporty do Terezína. Nymburští Židé byli nejdříve přesunuti do Kolína, odkud byli transportováni do Terezína transporty označenými AAc a AAd. Většina z těchto vězňů byla následně přesunuta do Osvětimi, či do jiného likvidačního tábora. Přežil jenom malý zlomek.

V Klubu moderní historie pátráme po jejich osudech a snažíme se odhalovat konkrétní příběhy. V říjnu 2021 byly v Nymburce odhaleny první Stolpersteiny, na září tohoto roku plánujeme odhalení dalších 5 kamenů připomínajících 5 nymburských obyvatel.

Za Klub moderní historie Ema Lojková

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

plk. Jaroslav Čermák

Plk. letectva i. m. Jaroslav Čermák (27. 4. 1917-4. 6. 1943), pilot 310. a 313. stíhací perutě RAF, absolvoval v roce 1937.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

10. květen 1903

Rakouský výnos stanovil, že innsbrucká univerzita zůstane německá. 

Nejčtenější

27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.