Tajné dokumenty a špionážní praktiky: Jak jsme se podívali do Archivu bezpečnostních složek v Praze

Tajné dokumenty a špionážní praktiky: Jak jsme se podívali do Archivu bezpečnostních složek v Praze

Archiv, gulagy a špionážní triky – to byla jen část naší exkurze. Když jsme si mysleli, že nás čeká klidný návrat domů, vlak rozhodl jinak. Co všechno nás čekalo, a hlavně jak jsme se dostali domů?

 

Ve středu 29. 1. 2024 jsme se společně s dějepisným seminářem vydali na exkurzi do Archivu bezpečnostních složek v Praze, s doprovodem Mgr. Barančíka. Archiv uchovává a zpřístupňuje dokumenty, které se týkají činnosti represivních složek během komunistického režimu v Československu. Měli jsme tak jedinečnou příležitost nahlédnout do historie a seznámit se s tím, jak fungovala tajná policie a jiné složky.

Exkurze začala krátkou přednáškou o tom, co to archiv vlastně je a jak funguje, načež jsme se dozvěděli, že jde o jediný archiv, který vydá složku na kohokoli, pokud si o ni požádáme, a na rozdíl od jiných archivů neanonymizuje některé informace. Také nám byla představena online databáze archivu, ve které jsou spisy naskenovány a dají se vyhledat pomocí klíčových slov.

Poté nám promítli instruktážní video z roku 1982, které sloužilo jako úvod do špionážní práce pro nové agenty Státní bezpečnosti.

Další část exkurze se věnovala rekonstrukci jednoho z propagandistických narativů studené války – „vysazování“ takzvaného „amerického brouka“, tedy mandelinky bramborové. Viděli jsme dobové dokumenty a spisy, které ukazovaly, jak tento příběh využívala tehdejší propaganda. Dokonce nám byl ukázán spis s fotografiemi z rekonstrukce vysazování mandelinky bramborové.

Jedním z nejzajímavějších exponátů byl přístroj určený ke čtení složek, které byly mikrofilmovány a zmenšeny za účelem ušetření místa. Tento přístroj dokázal dokumenty zvětšit tak, aby byly opět čitelné. Dále jsme prošli chodbami, kde je uloženo přibližně 20 kilometrů archivních materiálů.

Zajímavým bodem programu bylo také nahlédnutí do restaurátorské dílny, kde jsme se dozvěděli, jak se staré dokumenty opravují a chrání před dalším poškozením.

Po krátké přestávce přišla na scénu druhá část programu, a to prezentace na téma gulagy. Byl nám představen projekt dvou studentů archeologie, kteří se vydali do jednoho z polorozpadlých gulagů v Rusku. Na základě toho pak vytvořili jeho VR simulaci.

Díky ní jsme si na závěr mohli vyzkoušet unikátní zážitek ve virtuální realitě – simulaci toho, jak to vypadalo v sovětském gulagu. Tento projekt měl sloužit jako přiblížení tématu studentům trochu jiným způsobem než je výklad, a co nejživější představě o tom, jak to vlastně v gulagu chodilo.

Na cestě domů to pak začalo být opravdu dobrodružství. Vlak z Prahy nás sice pěkně dovezl až do Lysé nad Labem, ale tam nás čekalo překvapení – trať byla z důvodu mimořádnosti uzavřena. Takže jsme se místo pohodového vlakového cestování mačkali spolu s ostatními lidmi v autobusu, který nás odvezl do Nymburka.

Kdo by si pomyslel, že se z obyčejné cesty domů stane malý test trpělivosti a schopnosti najít humor i v situacích, které neodpovídají plánu. Naštěstí naše malá skupinka neztratila optimismus a všichni se nakonec dostali domů živí a zdraví.

 Karolína Škaroupková, 7MA

 Jak to vypadalo ve VR si můžete přečíst v příspěvku:

Ve virtuální realitě, jsem si na vlastní oči a uši zažil atmosféru GULAGu. V jakých podmínkách vězni nocovali, brzké vstávání a řazení se na jakési návsi uprostřed pracovního tábora za harmonického řevu sovětských strážných: ,,Bistra! Bistra!" 
Dále jsem s ostatními vězni zpracovával dřevo, prošel si večerním výdejem jídla (Vězni dostávali málo jídla, přímo avšak ne férově úměrně k práci vykonané za uplynulý den) a na závěr jsem se octl na samotce, v takzvaném "vězení ve vězení". 
Mezi jednotlivými výjevy má člověk tu možnost se zaposlouchat do hlasu, jež mu přibližuje jaké pocity vězni prožívali, a čím si vlastně procházeli. Toto vyprávění je doprovázeno dobovými fotkami, či propagandistickými plakáty SSSR. Právě ty plakáty slouží jako kontrast ke kruté realitě sovětských pracovních táborů. 
Hra ve virtuální realitě je dle mého úsudku velice dobře zpracována, zvlášť vezmu-li v potaz rozpočet, jenž, co jsem se dovtípil, byl řádově menší oproti populárním VR hrám.
Šimona Busta, 7MA
Zobrazeno: 429x

Aktuální informace

10.03.2025

úterý 25. 3. od 17:00 hod:

  • 4A - uč. 7 - přízemí
  • 8OA - uč. 6 - přízemí
  • 8OB - č.22 - přízemí
11.02.2025

Středočeský kraj vyhlásil konkurz na místo ředitele Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce.

Čtěte podrobné informace.

14.01.2025

Pro školní rok 2025-2026 hledáme nové učitele těchto aprobací:

  • matematika,
  • fyzika,
  • chemie,
  • informatika

v libovolné kombinaci, případně i jednooborově.

26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

prof. Jan Řídký, DrSc.

Prof. Jan Řídký, DrSc. (*1951), místopředseda Akademie věd ČR, někdejší ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR, badatel v oboru experimentální fyziky elementárních částic, maturoval na naší škole v roce 1970 ve třídě III.B.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První Ford

19. červenec 1903

V Detroitu se začaly prodávat první automobily z továrny Henryho Forda. (Model A stál 950 dolarů.)

Nejčtenější

21.02.2025

Týden zimních sportů na chatách RSG v Rokytnici nad Jizerou si naplno užila před jarními prázdninami skupina studentů ze tříd 5QA a 6XB. Mrazivé počasí, přírodní i umělý sníh, sluneční brýle, výlety, výcvik na všech typech lyží a ve finále i na snowboardu.

celý článek
13.02.2025

Koncem ledna jsme si připomněli 80. výročí osvobození koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau. Členové Klubu moderní historie se zúčastnili několika připomínkových akcí. Nyní ve spolupráci s Městskou knihovnou Nymburk připravují besedu pro všechny zájemce, na kterou jste srdečně zváni...

celý článek
26.02.2025

I v letošním školním roce budou nymburští gymnazisté dojíždět na stáže projektu Otevřená věda 2025, dalších skoro dvacet začíná obdobnou spolupráci (nebo už spolupracuje) na jiných odborných pracovištích nebo ve vědeckých laboratořích. Program Otevřená věda vyhlašuje Akademie věd ČR, v. v. i., už po dvacáté. Zájem je veliký, stážistů je letos 240 z celé republiky a v tom jsou započteni i čtyři studenti Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.