Evropský parlament na SciencesPo v Dijonu – druhý díl

Evropský parlament na SciencesPo v Dijonu – druhý díl

Ve čtvrtek 8. 5. proběhla aktivita, kvůli které do Dijonu zamířilo deset studentek z nymburského gymnázia – jednání evropského parlamentu. Studenti a studentky byli rozděleni do jednotlivých politických stran a zastupovali přidělené země. Tímto způsobem došlo k tomu, že v každé „politické straně“ byly zastoupeny všechny čtyři partnerské země projektu – Francie, Polsko, Česká republika a Slovensko.

Obsahem jednání evropského parlamentu, který v našem podání čítal necelou stovku poslanců, byla nejprve volba prezidenta EU a zároveň předsedajícího shromáždění. Nakonec se na kandidaturu žádná z našich kandidátek neosmělila. Druhá část se pak nesla ve znamení rezoluce o přistoupení Turecka do EU. Zde byli „poslanci a poslankyně“ hozeni do vody a museli, stejně jako v opravdovém parlamentu, jednat v kuloárech, přesvědčovat kolegy, upravovat návrh rezoluce, hlasovat atd. Všichni tak měli možnost si vyzkoušet, že politika je také profese, a že sedět šest až osm hodin v sále, soustředit v cizím jazyce, pracovat s odborným textem, není zrovna volnočasová aktivita.

Každopádně jednání proběhlo podle časového plánu, byla přijata rezoluce o nepřistoupení Turecka do EU, ačkoliv v parlamentu byla silná lobby turecké diplomacie. Jako zásadní se však pro rozhodování poslanců ukázala otázka Kypru a lidských práv.

Pokud vystoupíme ze hry, tak je rozhodně velmi příjemné zjištění, že naše studentky si během celého dne vedly úspěšně, byly schopné samostatně jednat ve svých politických stranách, diskutovat v kuloárech a pokud by snad někdy kandidovaly do evropského parlamentu, rozhodně by to tam jazykově zvládly.

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1944.

Narodil se 19. 4. 1925. Vystudoval Fakultu spec. nauk ČVUT v Praze.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Přednášky Mánes

28. duben 1903

V Praze se konala první z cyklu přednášek, jež se zabývaly principy tvorby a současnými uměleckými názory. 

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.