Francouzská návštěva

Francouzská návštěva

I v letošním školním roce nejsou naši francouzštináři ochuzeni o spolupráci s partnerskou školou v burgundském Louhans. Na podzim jsme na návštěvu vyrazili my a v týdnu od 7. do 12. dubna jsme si role vyměnili a naše škola hostila skupinu 16 francouzských studentů.

Pobyt se nesl ve znamení několik změn oproti minulému školnímu roku. Tou nejpodstatnější bylo, že Francouzi strávili první noc v rodinách našich studentů. Do role hostitelů se zapojili zájemci z 3TA, 4KA, 4KB a 7MA a patří jim za to velký dík.

Zbytek týdne pak už pobývali v hotelu, ale zpětně se ukázalo, že pobyt v rodině byl vnímám velmi pozitivně z obou stran a pomohl prolomit ledy a ostatní dny se tak nesly ve velmi přátelské atmosféře.

Další změnou byl o trochu intenzivnější program oproti minulému roku. Kromě návštěv různých hodin ve třídách svých hostitelů na Francouze hned v pondělí čekala procházka Nymburkem po stopách Bohumila Hrabala. V úterý se z francouzské návštěvy stala v podstatě mezinárodní událost, protože díky Klubu moderní historie se připojili ke skupině amerických studentů a s společně prošli nymburské Stolpersteine a odpoledne zamířili do muzea komunismu v Praze.

Ve středu pak školu provoněly pravé francouzské palačinky, které ve spolupráci s DOFE bufetíkem naši hosté nabízeli o velké přestávce a fronta zájemců o ochutnání zabrala podstatnou část přízemí školy. Odpoledne jsme pak věnovali Discgolfu pro hradbami a Francouze pak ještě čekala návštěva pivovaru. Čtvrtek byl opět ve spolupráci s Klubem moderní historie a Francouzi navštívili v Praze židovské muzeum. V pátek už se stihli podívat jen do sexty A, domovské třídy jejich a našeho spolužáka Filipa Slabého, který letošní školní rok studuje právě v Louhans a tento týden se s nimi do ČR vypravil a zajistil jim zde roli průvodce a tlumočníka.

Byl to týden plný zážitků a my jsme moc rádi, že se do něj podařilo zapojit naše francouzštináře napříč ročníky, od začátečníků po pokročilejší. Plánujeme, že příští školní rok to budou zase oni, kdo vyrazí do Burgundska. Níže se můžete podívat, jak pobyt viděli někteří z nich.

Především jsem nesmírně ráda, že se naše škola takových projektů účastní a já měla možnost být u toho. Byl to skutečně obohacující zážitek, ať už po té jazykové nebo společenské stránce.

Sofie Chodymčuková 3TA

Nejvíc jsem překvapila sama sebe v tom, že jsem předtím očekávala, že se spolu budeme bavit v angličtině, se kterou ani takový problém nemám, ale nakonec jsem celou dobu mluvila francouzsky a dorozuměly jsme se úplně v pohodě

Klára Jedličková 7MA

Na tento týden budu ráda vzpomínat, jelikož jsem poznala spoustu nových úžasných francouzek, které byly velmi ochotné a mluvily tak krásně, abychom jim mohli rozumět. Všichni jsme byli šťastní, že jsme s nimi mohli trávit dost času v našich hodinách a podnikat s nimi různé výlety.

Nejvíce jsem si užila středeční discgolf při kterém jsme byli v týmu se studenty které jsme ubytovávali u nás doma, díky tomuto jsme se mohli spolu pobavit nad naší šikovností / nešikovností.

Anna Litovová 4KA

Bylo skvělé moci využít všechny naše dosavadní francouzské dovednosti v rámci konverzace s rodilými mluvčími jen o trochu staršími než jsme my. Měla jsem hroznou radost, když jsme si s holkami vzájemně rozuměly mimo jiné i za použití výrazů, které jsem znala jen z vlastních zdrojů, že se s oblibou používají např. právě mezi mladými lidmi nebo celkově v hovorové francouzštině a neměla jsem je nijak ověřené nebo zažité. To všechno mi dodalo obrovskou motivaci pokračovat v samostudiu francouzštiny i mimo školu :)

Veronika Pilařová 3TA

Příště by bylo nejlepší kdyby u nás doma mohli být déle protože jsme si za ten večer moc věcí nemohli říci.

Nikola Pomšárová 4KA

Často mě překvapovalo, jak se francouzští studenti aktivně zapojovali do našich hodin kam jsme je brali. Zajímalo je totiž, jak se učíme na hodinách a porovnávali jsme to s hodinami u nich.

Johana Prokešová 4KA

Zaslechla jsem, že by se do budoucna plánovalo celotýdenní ubytování, čehož bych se moc ráda účastnila. V tom případě bych navrhla program, kdy by byla i možnost například vzít Francouze na půldenní výlet v rámci rodin či podobně.

Soňa Pustá 4KB

Největší překvapení bylo, že i přes to, že se francouzštinu neučím tak dlouho, jsem jejich řeči docela rozuměl.

Šimon Urban 4KB

 

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Dr. Miroslav Lazna (Michael J. Lazna, Ph.D.)

Miroslav (Michael) Lazna, Ph.D. (1926-17. 1. 2005), poúnorový emigrant, agent CIA v NSR, kulturní antropolog, vysokoškolský učitel, konzultant na MZV USA a amatérský malíř, absolvoval Reálné gymnázium v Nymburce v roce 1946.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První železobetonový most

červenec 1903

V Přerově byl přes řeku Bečvu postaven první železobetonový most v Českých zemích.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.