Jak septimy a třetí ročník zakládali JZD a rozorávali meze.

02.05.2022
Jak septimy a třetí ročník zakládali JZD a rozorávali meze.

Post Bellum je nezisková organizace, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století, a proto je jejím stěžejním projektem Paměť národa. Zájem o moderní dějiny i o vlastní kořeny se snaží podporovat prostřednictvím zážitkových workshopů.

A právě z tohoto důvodu se 2. 5. třídy 7MA, 7MB a 3A vydaly na exkurzi do Skautského institutu a sídla organizace Post Bellum v Praze, aby každá z nich absolvovala workshop s názvem Den, kdy se mlčelo.

Program byl připraven interaktivní formou a studenti se seznámili s problematikou Vítězného února, kolektivizace a vším, co doprovázelo nástup komunistů v Československu k moci.

Nejdříve jsme si vysvětlili několik pojmů souvisejících s touto dobou a poté jsme obdrželi kartičky se jmény a příběhy jednotlivých postav, seskupili jsme se po rodinách a prostudovali si své role. Poté jsme měli krátké cvičení, abychom se se svými postavami sžili. V případě naší skupiny jsme se snažili pohybovat, myslet a chovat se jako naše postava. Poté jsme dostali papíry a popis toho, jak vypadá naše hospodářství,  výčet zvířat, které naše rodina vlastní. Podle uvedeného popisu jsme provedli nákres tohoto hospodářství a obdrželi jsme odpovídající počty plastových figurek jednotlivých zvířat. Potom jsme se jako rodiny a její členové představili ostatním a „hra“ mohla začít.

Pod vedením zkušených lektorů, kteří zároveň vstupovaly do rolí soudruhů z MNV a  ONV. Ocitli jsme se v Úboči na Domažlicku v roce 1946. Jako postavy jsme prožili Vítězný únor, volby v roce 1948, následnou kolektivizaci, vstup do JZD. Někteří z nás byli dokonce zatčeni nebo vystěhováni z obce. V průběhu simulace jsme měli za úkol rozhodovat se podle zájmů, názorů a postojů jednotlivých lidí. A tak se stalo, že se někteří z nás v rámci své role museli rozhodovat a chovat v rozporu s vlastním přesvědčením, což byla také zajímavá zkušenost.“

Celý program trval necelé čtyři hodiny, a ačkoliv byla na začátku velká část studentů skeptická, nakonec je podoba workshopu mile překvapila, jak si můžete přečíst níže.

Anna Radochová, 7MA

Workshop mě příjemně překvapil. Upřímně jsem čekal, že si tam 4 hodiny sednu a nějak to přežiju. Mýlil jsem se. Téma bylo zpracováno nejen poučně, ale i zábavně. Možnost vžít se do života tehdejších lidí bylo super. Tento nápad ohledně sbírání opravdových příběhů skutečných lidí je podle mě skvělý.

Workshop byl příjemným ozvláštněním klasického školního týdne. Téma bylo taky zajímavé, ale provedení mi přišlo nezáživné, protože jsem nebyl jeden z mála šťastlivců, kteří představovali bohaté kulaky.

Workshop se mi moc líbil. Metoda, pomocí níž jsme se dozvídali nové informace, byla velmi osvěžující. Mohli jsme si dějiny osahat a vcítit se do postav, které se na vlastní kůži střetli s tvrdou rukou komunismu a znárodňování. Překvapilo mě, jak zábavné to bylo.

Workshop byl rozhodně zajímavý. Překvapila mě odvaha obyvatel Úboče, kde většina hlasovala bílou kartou proti komunismu. Že statkářská rodina Mastných skončila ve vězení, bych sice čekal, ale stejně je to šílený - dostali deset let vlastně za nic a jejich syn Jan, co studoval celou dobu v Praze, dostal taky tři roky. Líbilo se mi, kdybychom se ve workshopu dozvěděli víc o osudech konkrétních lidí (detaily o rodině Mastných jsem si musel dohledávat), jejichž příběhy workshop inspirovaly, ale stejně to bylo fajn.

Akce mě poměrně bavila, dozvěděl jsem se věci, které jsem nevěděl, docela zajímavou formou a zároveň prohloubil svoje dosavadní znalosti. Zároveň myslím, že ti, kteří měli méně zajímavé postavy, si to nemuseli užít tolik jako já, což ale asi nelze nijak vylepšit. Jako zajímavou shodu náhod beru to, že vesnici, do níž byla moje rodina vystěhována, jsem jednou navštívil, ovšem za drobnou historickou nepřesnost považuji to, že mi bylo sděleno vystěhování do okresu Jeseník, který ale vznikl až v roce 1996. To je asi jediná, byť nepatrná výtka, kterou k programu mám.

Od workshopu jsem toho mnoho neočekával, i proto mě celkem příjemně překvapil, i když ke konci mi to přišlo již moc dlouhé a nezáživné. Co se týče hlavní hry v rolích, tak ta mi přišla zábavná a zajímavá, i když místy byl spád událostí až moc rychlý.

Celé pojetí workshopu se mi líbilo. Díky hraní jsme se mohli lépe vcítit do pocitů lidí z doby komunismu a chápat jejich rozhodnutí, které by člověk za normálních okolností třeba ani neudělal. Oba pánové byli milí a atmosféra v místnosti díky tomu příjemná. Užili jsme si zábavu, ale zároveň jsme se dozvěděli dost informací. Nejzajímavějším faktem celého programu bylo to, že vesnice, na kterou jsme si hráli, v minulosti opravdu existovala a díky svědectvím jejích obyvatel se dnes může tento příběh dostat i mezi nás studenty.

Workshop se mi líbil, jelikož jsem se mohl vžít do role člověka, který za druhé světové války žil. Zopakoval jsem si také některé pojmy s tím spojené a pochopil všechny souvislosti. Pan průvodce vše vedl moc hezky.

Workshop mě zaujal. Předtím jsem nic podobného ještě nenavštívila. Před návštěvou jsem se trochu obávala a nevěděla, co mám od toho očekávat. Myslím si, že je to nová zkušenost a také jiná forma učení, než jsme normálně zvyklí z různých přednášek a ze školy. Jako negativní stránku bych zmínila délku workshopu - (třeba jen tři hodiny místo čtyř) – protože ke konci už bylo těžší udržet pozornost.

Líbil se mi celý program. Překvapilo mě, že cela třída spolupracovala a nikdo to nekazil. Líbilo se mi, že to byly reálné příběhy. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí, a věci, co jsem věděla, jsem si upevnila. Líbilo se mi to, ale ke konci to bylo už trochu dlouhé.

Workshop Den, kdy se mlčelo mě bavil. Mohli jsme si prakticky na vlastní kůži vyzkoušet, jak probíhaly začátky komunismu a vznik JZD na vesnicích.

Aktuální informace

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

Celý článek
24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. Jan Řídký, DrSc.

Prof. Jan Řídký, DrSc. (*1951), místopředseda Akademie věd ČR, někdejší ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR, badatel v oboru experimentální fyziky elementárních částic, maturoval na naší škole v roce 1970 ve třídě III.B.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel papež

20. července 1903

V Římě zemřel ve věku 93 let na zápal plic papež Lev XIII. 

Nejčtenější

28.02.2024

FOTOGALERIE Z BESEDY (Z FB MĚSTSKÉ KNIHOVNY)

Na letošní třetí alumni besedu jsme přizvali absolventa gymnázia z roku 1994. Je jím Mgr. Pavel Snítilý, archeolog a zástupce ředitele Městského muzea v Čelákovicích. V nymburské knihovně ve čtvrtek 29. února 2024 nám od 17.30 hodin popíše mj. moderní archeologické metody v besedě nazvané: Archeologie pod vaším domem?

celý článek
15.03.2024

V úterý 19. 3. 2024 se koná od 11:45 Školní kolo 46. ročníku SOČ. Slavnostní zahájení za přítomnosti vedení města a vedení školy bude v učebně č. 77. Níže se dozvíte, kdo ze soutěžících a na jaké téma práci SOČ psal, jak to bude se zkrácením výuky a co je třeba udělat, pokud se na konkrétní obhajobu chce někdo přijít podívat.

celý článek
12.03.2024

Sekunda B vyjela na lyžák netradičně ve čtvrtek 7. 3. 2024 Po přijetí na chatu jsme začali vybalovat. Pak se hráli už jen hry.  A šlo se na večeři. V pátek díky nedostatku sněhu jsme museli vyjít až na Dvoračky a tam jsme celý den lyžovali. Bylo hezké počasí a tak jsme si to všichni užili.  Kvůli ztíženým podmínkám se posunul i oběd.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.