Kvinty v Židovském muzeu

Kvinty v Židovském muzeu

Ve středu 20. dubna se studenti kvint za doprovodu paní prof. Grusové, Oupické a pana prof. Kotyzy vydali na tradiční exkurzi do Židovského muzea v Praze. Program byl rozdělen do dvou částí, které každá třída absolvovala samostatně. V prvním bloku nás paní lektorka stručně seznámila s kulturou, zvyky a myšlenkami židovského náboženství, z nichž některé jsme si mohli později prakticky vyzkoušet.

Po menších skupinkách jsme si rozdělili židovské svátky a tradice, každá skupina si své materiály nastudovala a následně je představila ostatním. Moc se nám líbila možnost sehrát scénky s opravdovými židovskými "artefakty". Poté následoval druhý blok, během něhož jsme si za doprovodu naší lektorky prošli Staronovou a Klausovou synagogu a Starý židovský hřbitov. Právě hřbitov většinu z nás zaujal množstvím náhrobků a jejich zasazením do centra hlavního města. Celá exkurze byla zajímavým doplněním toho, co jsme již slyšeli ve škole.

Luisa Anna Hofmanová (5QA)

 

20. dubna krátce po osmé hodině ranní obě kvinty nastoupily do vlaku směr Praha. V Praze jsme za doprovodu našich profesorů úspěšně dorazili do Židovského muzea. Zde jsme se rozdělili na dvě skupiny. Mě společně s mými spolužáky čekal nejprve workshop. Milá paní lektorka nám na úvod představila židovskou kulturu a potom nám rozdala materiály ke skupinové práci. Po nastudování potřebných informací jsme ostatním spolužákům odprezentovali jednotlivé židovské zvyky a tradice. Židovská svatba byla tedy hned o něco zajímavější. Po workshopu následovala prohlídka Starého židovského hřbitova a dvou synagog - Klausové a Staronové, která je stále funkční. Paní průvodkyně vypadala, že ji práce baví, čímž zaručila skvělou kvalitu naší exkurze.

Sofie Fukalová (5QA)

 

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

genmjr. Josef Jaške

Genmjr. Josef Antonín Jaške (31. 3. 1913-20. 6. 2001), letec a 1. český velitel 313. perutě RAF, absolvoval v roce 1931.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

A. Balfour

8. červenec 1903

Německé listy citovaly řeč britského ministerského předsedy Arthura Balfoura: 

Nejčtenější

27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.