Pedagogická stáž na Collège a Lycée Carnot v Dijonu

Pedagogická stáž na Collège a Lycée Carnot v Dijonu

Gymnázium Nymburk je již čtvrtým rokem zařazeno do projektu „Sections européennes“, Evropské jazykové sekce, podporovaného Francouzským velvyslanectvím v ČR. Podstatou projektu je rozšířená výuka francouzštiny na nižším gymnáziu a následná výuka nejazykového předmětu na vyšším gymnáziu. Francouzská ambasáda podporuje zapojené školy nejen materiálně (zajištěným učebnic a literatury), ale i metodologicky, kdy zprostředkovává a financuje pedagogické stáže pro vyučující.

Ve dnech 25. září až 7. října jsem měla možnost pobývat na naši partnerské škole v Dijonu a účastnit se především hodin dějepisu, abych se co nejblíže seznámila s metodami výuky dějepisu, který od příštího roku začneme vyučovat na naší škole ve francouzštině.

Celá stáž byla ohromným přínosem, nejen jazykovým, což je samozřejmé, ale především metodologickým, protože výuka dějepisu ve Francii je pojata zcela jiným způsobem, než v českém prostředí. Důraz je kladen především na práci a rozbor dokumentů a textů. Během dvou týdnů jsem tedy navštěvovala hodiny dějepisu ve třídách odpovídajícím naší primě, sekundě, tercii a kvartě a seznamovala se s programy a učebnicemi, podle kterých budeme za nedlouho pracovat i my. Ve zbývajícím čase jsem navštívila několik hodin francouzštiny, hodin dějepisu vedených v angličtině a i hodinu angličtiny, abych měla srovnání, jak učí cizí jazyk v zahraničí.

Neméně důležitým přínosem byla možnost diskuze s francouzskými kolegy a srovnání celkového školního systému ve Francii a v ČR. Musím konstatovat, že v řadě věcí se naše systémy sbližují, což je dáno především společnou evropskou školskou politikou. I ve Francii tedy učitelé pracují s žebříčky kompetencí, které by měli studenti získat během studia na jednotlivých stupních škol. A co bylo pro mě zajímavé zjištění, francouzská škola udělala velký pokrok v počítačovém vybavení a postupně například přecházejí na elektronické třídnice a informatizaci celého systému, jako je tomu na naší škole (někdy s podobnými, lehce překvapenými, reakcemi kantorů).

Při závěrečném hodnocení celého pobytu musím vyjádřit jen samá pozitiva, za organizaci, přijetí ve škole i přínos. Ráda bych tímto poděkovala Francouzskému velvyslanectví v ČR za organizaci a finanční zajištění stáže, MŠMT za finanční zajištění dopravy do Francie a nesmím zapomenout poděkovat všem kolegům, kteří mě nahradili po dobu mé nepřítomnosti v hodinách.

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1960.

Narodil se 30. 12. 1943 v Nymburce. Nebyl doporučen k dalšímu studiu, a proto pracoval jako dělník v Elektroisole v Kolíně.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Dohoda mezi Kubou a USA

16. únor 1903

Byla uzavřena dohoda mezi Kubou a USA, podle níž USA směly udržovat na Kubě vojenské základny. 

Nejčtenější

27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
17.05.2024

Studenti Gymnázia Nymburk vás zvou na Nymburský Majáles 2024!

Tak jako každý rok za posledních několik let, i tento rok pořádá Studentský Parlament Gymnázia Nymburk Nymburský Majáles!  Celá akce se odehrává v parku pod Nymburskými hradbami. A to v sobotu 25.5. - od 13:30 do půlnoci. Vstupné ja jako vždy ZDARMA. 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.