Stáž Erasmus+ ve Francii

Stáž Erasmus+ ve Francii

Díky programu Erasmus+, do kterého se naše škola zapojila, jsem mohl minulý týden strávit v malém východofrancouzském městečku Louhans. Nešlo ani tak o město, jako spíš o tamní Lycée Henri Vincenot, tedy o školu, se kterou již dva roky spolupracujeme, a na které studují i naši dva studenti v rámci programu “Rok v Burgundsku”.

Cílem mého pobytu bylo navštívit hodiny dějepisu, respektive humanitních předmětů a pozorovat výuku (tzv. stínovat francouzského učitele), sdílet s francouzskými kolegy zkušenosti, načerpat inspiraci do hodin naší Evropské jazykové sekce, tj. dějepisu ve FRJ, a v neposlední řadě prohloubit spolupráci obou škol směrem ke studentským výměnám. Jako bonus se k tomu přidala možnost vidět české studenty při jejich studiu a přípravě na maturitu.

Nyní, po skončení lze konstatovat, že stáž beze zbytku dané cíle naplnila. Pozorování francouzských hodin a diskuze s kolegy jsou příjemnou možností pro zamyšlení se nad vlastní prací a dodají nové nápady. Přijetí na škole v Louhans bylo velmi přátelské a potvrdilo, že toto gymnázium je velmi otevřené mezinárodním aktivitám. Díky tomu se podařilo rozplánovat i studentskou výměnu, která umožní nymburským gymnazistům do Louhans vyjet a zkusit si na týden být francouzským studentem.

Velmi příjemná byla i možnost vidět naše septimány Sáru Vandasovou a Jakuba Michala. Jejich zdejší pobyt je skutečně studiem se vším všudy, včetně rozvrhu od osmi do osmnácti hodin nebo náročných dizertací. Učitelé jsou s nimi spokojeni a oba patří mezi bezproblémové studenty.

Velký dík za můj pobyt patří jednak oběma školám, ale i pí. Drahotové a Osifové za administraci celého projektu.

PS Jakého přijetí se dostane českému učiteli na francouzské škole je nejlépe vidět zde http://www.lejsl.com/edition-bresse/2016/10/15/un-professeur-tcheque-en-bresse. Jen co přijedete, udělají s vámi rozhovor do novin:)

 

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Ing. Jan Eisner

Ing. Jan Eisner (11. 4. 1911-23. 7. 1943), komunista, interbrigadista ve španělské občanské válce, popravený v Osvětimi, maturoval v roce 1929.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Pomník Husa

5. červenec 1903

V Praze na Staroměstském náměstí byl položen základní kámen k pomníku M. Jana Husa.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.