prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc.

Prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc. (*1952), na Gymnáziu Nymburk maturoval v roce 1972 ve třídě 4.C.

Absolvent Gymnázia Nymburk, prof. PhDr. Karel Rýdl, CSc., od roku 2015 zastává funkci děkana Filozofické fakulty Univerzity Pardubice. Jeho profesním zaměřením jsou dějiny výchovy a vzdělávání, vývoj školství v zahraničí a školský management, v němž se soustředí především na problematiku pojetí kvality a evaluace.

Univerzitní dráhu zahájil jako student FF UK v Praze, kde promoval v oboru germanistika - historie. Rigorózní práci na téma "Kulturní osvícenství v Podkrkonoší" obhájil a titul doktora filozofie získal v roce 1983, vědeckou hodnost kandidáta věd dostal po disertaci roku 1986 za výzkum pracovních škol v reformním hnutí. Další bádání v oblasti alternativní pedagogiky mu v 90. letech přineslo titul docenta a roku 2003 byl za stejnou vědeckou oblast jmenován na FF Univerzity Komenského v Bratislavě univerzitním profesorem.
Dlouhá léta svého profesního života věnoval výuce dějin školství a srovnávací pedagogiky na své alma mater - Filozofické fakultě UK v Praze. V letech 1998-2001 byl vedoucím Katedry pedagogiky Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1996 zároveň (zprvu jen jako externista) působil na Ústavu jazyků a humanitních studií Univerzity Pardubice. V letech 2001-2009 byl vedoucím Katedry věd o výchově a také proděkanem pro vnější vztahy Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Od roku 2010 působil na téže univerzitě pět let jako prorektor pro vzdělávání a záležitosti studentů. V roce 2015 byl zvolen děkanem Filozofické fakulty - jak již bylo zmíněno výše.
Prof. Rýdl je autorem více než 200 původních vědeckých prací a více než 300 odborných statí doma i v zahraničí. Je členem řady organizací a profesních sdružení zaměřujících se zejména na alternativní proudy v pedagogice.

Zdroje:
Univerzita Pardubice: Orgány univerzity. UNIVERZITA PARDUBICE. Univerzita Pardubice [online]. 2010 [cit. 2013-10-09]. Dostupné z: http://www.upce.cz/univerzita/organy/rydl.html

Univerzita Pardubice: Kontakty. UNIVERZITA PARDUBICE. Univerzita Pardubice [online]. 2011 [cit. 2013-10-09]. Dostupné z: http://www.upce.cz/lideUPa.html?id=F9B09F2E-8152-4D56-9FDF-864E23094CE7#profil

Mgr. Jana Smolíková

Mgr. Jana Smolíková, geografka, cestovatelka, polárnice a environmentalistka, která už třikrát v rámci vědeckého pobytu navštívila Antarktidu, maturovala na naší škole v roce 2001.

Lov velryb

15. prosinec 1903

Norsko zakázalo na deset let lov velryb v pobřežních vodách.