Absolvent školy dr. Benjamin Vejnar laureátem ceny Neuron

Na konci roku 2018 obdržel Cenu pro nadějné mladé vědce Neuron absolvent naší školy Mgr. Benjamin Vejnar, Ph.D. Patří k nejtalentovanějším současným českým mladým matematikům, této vědě se věnuje při svém působení na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Nadační fond Neuron na podporu vědy 3. prosince 2018 uděloval prestižní vědecké ceny. Byla předána cena za celoživotní přínos světové vědě a dále ocenění pro tři významné vědecké objevy a pro šest mladých vědeckých talentů. Benjamin Vejnar je jedním z té šestice vědců. Výše finančního obnosu spojeného s Cenou Neuron za matematiku bývá symbolicky stanovena "estetickým vzorcem": 12*21*2112. Představuje více než půl milionu korun.

B. Vejnar maturoval na nymburském gymnáziu ve třídě oktávě A v roce 2004. Vystudoval pražský mat-fyz, obhájil dizertaci a zůstal na této fakultě jako vyučující na Katedře matematické analýzy. Vědecky se zabývá matematickou topologií, konkrétně klasifikací složitých topologických prostorů. Zajímavostí je, že podle jeho slov byl pro hlubší studium matematiky motivován mj. i známkou dvojkou z tohoto předmětu, kterou dostal na vysvědčení v kvintě. Rozhodl se, že se to nesmí opakovat, a po zbytek středoškolského studia získával díky svému úsilí ze všech matematických prověrek už jen jedničky. Dnes dr. Vejnar patří ve své generaci mezi nejlepší české matematiky, o čemž svědčí např. také Bolzanova cena, udělovaná studentům za mimořádně objevné práce, kterou mu předal rektor Univerzity Karlovy roku 2012. Přes svůj mladý věk byl B. Vejnar nedávno pozván jako řečník na odborné konference do Číny nebo USA.

Zdroje:

Benjamin Vejnar: NF Neuron. NEURON: nadační fond na podporu vědy [online]. Praha, 2018 [cit. 2019-01-17]. Dostupné z: https://www.nfneuron.cz/cs/vedci/benjamin-vejnar

Dva vědci spojení s Matfyzem obdrželi Cenu Neuron. Matematicko-fyzikální fakulta: Univerzita Karlova [online]. Praha, 2018, 14. prosince 2018 [cit. 2019-01-17]. Dostupné z: https://www.mff.cuni.cz/cs/verejnost/aktuality/dva-vedci-spojeni-s-matfyzem-obdrzeli-cenu-neuron

Pokračovatel Mendela i český kolega Zuckerberga.: Toto je desítka laureátů Ceny Neuron. Aktuálně.cz [online]. 2018, 4. 12. 2018 [cit. 2019-01-17]. Dostupné z: https://magazin.aktualne.cz/veda/nejlepsi-cesti-vedci-obdrzeli-ceny-neuron-biolog-jan-klein/r~659acd98ed7611e8a470ac1f6b220ee8/

Zdroj: Nadační fond na podporu vědy Neuron

Absolvoval v roce 1939.

Narodil se 3. 10. 1921 v Poděbradech, zemřel 11. 1. 1996 v Bratislavě. Od r. 1952 do r. 1957 pracoval ve Státním archeologickém ústavu v Nitře jako vedoucí odborné dokumentace.

Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 21 %

Vynález elektrokardiografu (EKG)

3. listopad 1903

Holanďan Wiliem Einthoven veřejně předvedl jím vynalezený elektrokardiograf.

29.04.2019

V pondělí 29. dubna se s naší školou rozloučili studenti maturitního ročníku. Na letošní rok přichystali originální a neotřelé poslední zvonění s tématy okupace '68 a sametové revoluce, od které si letos připomínáme 30. výročí.