Kinotáčky aneb setkání s Janem Jelínkem

Kinotáčky aneb setkání s Janem Jelínkem

Ve čtvrtek 15.června nabídly Kinotáčky v Kině Sokol další besedu se zajímavou osobností. Tentokrát byl pozvanou osobností absolvent naší školy, novinář, spisovatel a dokumentarista Jan Jelínek. Možnosti povídat si s významným hostem využily členky Klubu moderní historie.

Jan Jelínek se narodil v Praze v roce 1940. Jeho maminka byla židovského původu. Aby nemusela nastoupit do transportu do Terezína, ukryl ji Janův tatínek v domě svého otce na Pelhřimovsku. Ukrývala se tam až do konce války. Spolu s ní i Jan, proto je vlastně "ukrývaným dítětem". Krátce po válce Janův tatínek zemřel. Maminka koupila v Nymburce dům od Františka Picka, který se chystal odjet s rodinou do Izraele. Tak se příběh Jana Jelínka protnul s příběhem rodiny Pickových, který odhalili členové Klubu moderní historie v roce 2021. Proto se členky klubu na setkání moc těšily.

Užily jsme si téměř dvě hodiny poutavého vyprávění o životě ve dvou totalitách. Pan Jelínek bere svůj život s nadhledem a pozitivitou. Své mnohdy smutné vyprávění prokládal vtipnými historkami či židovskou anekdotou. Překvapivý byl osud jeho příbuzných, kteří byli zavražděni v Kalevi-Liiva. Zaujalo nás i jeho vyprávění o práci v médiích za komunismu. Milou chvilkou pro nás byla i možnost krátce si popovídat se sestrou pana Jelínka, která vzpomínala, jak jako malá skákala po matracích se Zuzanou Pickovou.

Moc jsme si setkání a povídání užily a doufáme, že budeme mít šanci setkání zopakovat v rámci našeho Klubu moderní historie a doptat se na momenty, na které v kině nezbyl čas.

Děkujeme za příjemné setkání!

 

Sára, Antonie, Bára a Johana

Aktuální informace

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

Celý článek
24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Josef Pýcha

Absolvoval v roce 1933.

Narodil se 23. 5. 1914 ve Strakách. Na reálce v Nymburce jej učil kreslení J. Vokálek a B. S. Urban.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Tour de France

1. červenec 1903

Když se v časných ranních hodinách v Paříži rozjelo 60 cyklistických profesionálů k okružní jízdě po Francii, málokdo tušil, že se zrodil později nejpopulárnější silniční závod světa – Tour de France.

Nejčtenější

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

celý článek
05.02.2024

V pátek 26. ledna 2024 se konala každoroční bronzovo-stříbrná DofE ceremonie v galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. V letošním roce se zúčastnilo 14 studentů, kteří úspěšně dokončili bronzovou úroveň a 23 studentů se splněnou stříbrnou úrovní. 

 

celý článek
03.02.2024

Ve čtvrtek 1. února jsme na schůzce Klubu moderní historie přivítali velice vzácného hosta. Se členy klubu přijel besedovat spisovatel, knihkupec, nakladatel a milovník historie, pan Jiří Padevět. S ohledem na okruh zájmu pana Padevěta a náplň činnosti klubu bylo téma besedy zřejmé, život ve dvou totalitách.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.