Slavnostní ceremoniál s Annou Radochovou, laureátkou ceny České hlavičky 2023

Slavnostní ceremoniál s Annou Radochovou, laureátkou ceny České hlavičky 2023

V pondělí 20. listopadu 2023 se v době sedmé vyučovací hodiny ve vestibulu školy konal slavnostní ceremoniál s Annou Radochovou, laureátkou ceny České hlavičky 2023. Anna maturovala na naší škole v květnu 2023 v rámci třídy 8OA. Se svou maturitní prací, která byla zároveň napsána jako sočka, byla nominována do soutěže, v níž se každoročně oceňuje v rámci ČR pouhých šest nejnadanějších středoškoláků v šesti kategoriích. A v letošním 17. ročníku Českých hlaviček byla cena A. Radochové udělena jako historicky vůbec prvnímu absolventovi Hrabalova gymnázia.

Anna Radochová se ucházela o cenu (v kategorii) UNIVERSUM, kterou zastřešuje Matematicko-fyzikální fakulta UK a která v Českých hlavičkách zastupuje vědní oblast nazvanou Člověk a exaktní vědy. 

Ceremoniál ve škole zahájila prof. Radka Mlázovská z Talent týmu, která přivítala nejen laureátku ceny, ale také všechny ostatní, které do vestibulu přivedl nejen zájem o soutěž, ale třeba též osobní sympatie k oceněné absolventce. Následovala projekce sestřihu z pořadu ČT z galavečera, kde se ceny České hlavičky 2023 v říjnu v Brně předávaly. Pořad odvysílal v sobotu kanál ČT2. Program pokračoval slavnostní promluvou paní prof. Ilony Drahotové (ta zastupovala v tento den ve škole nepřítomného pana ředitele). Laureátka ceny, která v současné době už studuje fyziku se zaměřením na vzdělávání na MatFyzu v Praze, dostala od naší školy vedle krásné kytice i pamětní medaili vydanou k stému výročí založení školy. Tou obvykle oceňujeme ty vůbec nejzasloužilejší absolventy, na které jsme moc pyšní. A Anna Radochová se mezi takové zařadila prakticky ihned po složení zkoušky dospělosti.

Vybraní zájemci z FyS, Badatelského klubu na NG, Klubu moderní historie nebo pisatelů středoškolské odborné činnosti (SOČ) či účastníků Otevřené vědy se pak přesunuli do blízké knihovny CJL, kde 8. hodinu pokračovala beseda s A. Radochovou o jejích zkušenostech s mimoškolními aktivitami, kterým se při studiu stihla věnovat a které ji posunuly nejen odborně a profesně, ale i osobně a osobnostně. Mezi nimi obzvláštní roli hrály DofE a Otevřená věda, kde se celý rok v laboratoři věnovala zkoumání nově syntetizovaných kapalných krystalů, které jsou navíc fotosenzitivní. A právě za tento výzkum získala symbolickou sošku Českou hlavičku. Tu nám do školy nejen přivezla ukázat, ale dokonce ji nechala i kolovat.

K prestižnímu ocenění (které si dovolujeme přirovnat k jakési české středoškolské obdobě Nobelovy ceny) Aničce srdečně blahopřejeme a doufáme, že jí fyzika bude bavit i dále.

Aktuální informace

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

Celý článek
24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Milada McGrathová

Milada McGrathová (roz. Vencourová), televizní redaktorka, moderátorka a překladatelka, maturovala v roce 1987 ve třídě 4.B.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

První železobetonový most

červenec 1903

V Přerově byl přes řeku Bečvu postaven první železobetonový most v Českých zemích.

Nejčtenější

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

celý článek
05.02.2024

V pátek 26. ledna 2024 se konala každoroční bronzovo-stříbrná DofE ceremonie v galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. V letošním roce se zúčastnilo 14 studentů, kteří úspěšně dokončili bronzovou úroveň a 23 studentů se splněnou stříbrnou úrovní. 

 

celý článek
03.02.2024

Ve čtvrtek 1. února jsme na schůzce Klubu moderní historie přivítali velice vzácného hosta. Se členy klubu přijel besedovat spisovatel, knihkupec, nakladatel a milovník historie, pan Jiří Padevět. S ohledem na okruh zájmu pana Padevěta a náplň činnosti klubu bylo téma besedy zřejmé, život ve dvou totalitách.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.