Exkurze v Jabkenicích

27.05.2010

Na přelomu května a června tohoto roku již tradičně navštívili studenti sekund nymburského gymnázia Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích. Své nové poznatky a zážitky potom shrnuli  v hodinách hudební výchovy nejenom ústně, ale i písemně:
Exkurze do Jabkenic do myslivny Bedřicha Smetany byla moc hezká, poučná i zábavná. Muzeum je taky moc hezké a vždy má nový nádech, i když jsem tam už několikrát byl.

Co se týče samotného Bedřicha Smetany, někdy se mu říká otec české hudby, podle mého názoru byl Bedřich Smetana velice nadaný a vzdělaný člověk a jeho sláva má jen málo konkurentů. Jeho hudba je med pro naše uši, i když nejste zastáncem této hudby. Má nejoblíbenější skladba Bedřicha Smetany je Vltava, protože má na mě uklidňující a uvolňující dojem.
Jeho rodina není také zanedbatelná, protože měl  17 sourozenců a jeho otec měl postupně 3 manželky. On sám měl také postupně 2 manželky a 5 dětí, všechny dívky. Dvě z nich umřely v 1. až 2. roce života. Jeho generace tedy pokračovala, ale jeho jméno postupně zaniklo v rodinném rodokmenu, ale jeho jméno jako skladatele nikdy nezmizelo ani nezaniklo.
Samotné muzeum je taky krásné, v průčelí domu jsou sluneční hodiny, které mě zaujaly a pamatuju si je z poslední návštěvy. Uvnitř muzea jsem našel několik exponátů, které se mi vryly do paměti při minulé exkurzi. Nejvíce mě ale zaujaly nezničené pravé Smetanovy vlasy.
Zkrátka to byla nádherná exkurze a moc se mi líbila.

Martin Turek, sekunda B

doc. RNDr. Jitka Forstová, CSc.

Absolvovala v roce 1961.

Působí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde přednáší molekulární biologii-virologii, pracuje v oblasti geneticky modifikovaných organismů,

Je to jen gesto a stávka s demonstracemi nic nepřinesou 21 %

Frištenský mistrem Evropy

8. únor 1903

Český zápasník Gustav Frištenský porazil v Rotterdamu Dána Hanse Egeberga a stal se mistrem Evropy.

29.04.2019

V pondělí 29. dubna se s naší školou rozloučili studenti maturitního ročníku. Na letošní rok přichystali originální a neotřelé poslední zvonění s tématy okupace '68 a sametové revoluce, od které si letos připomínáme 30. výročí.