Návštěva Kirkby

Návštěva Kirkby

V týdnu od 16.6.-24.6. navštívili studenti naší školy partnerskou Grammar School v Kirkby Stephen. O průběhu výměnného pobytu informuje Kristýna Kutnarová.


Jezděte vlevo. Pijte čaj. Přesuňte si hodinky o šedesát minut dozadu. Anebo se mě poslední dobou nesnažte přesvědčit, že bych se o vás měla jakkoli zajímat.

Městečko Kirkby Stephen, Cumbria, Velká Británie. Říkají tomu červen, ale z nebe se bez ustání snáší studené spršky vody a do jezera smíte jenom v neoprenu. Ne že by příliš chránil před chladem. (Ano, naučila jsem se konverzaci o počasí.) A když na chvíli zavřete oči, není těžké si představit, že tohle je váš skutečný život. Žijete v malebném cihlovém domečku ve vesnici pár kilometrů od města, obklopené nekonečnými zelenými pastvinami. (Těžko říct, kolik britských ovcí připadá na jednoho Angličana.) Každé ráno vás až u dveří vyzvedne autobus a odveze vás do školy zvané Grammar School (něco na způsob našeho gymnázia), kde jste povinni nosit rozkošnou školní uniformu a chodit na hodiny jako je vaření. Ale pak se bohužel proberete a uvědomíte si, že se jedná jenom o studentskou výměnu, jež je každodennímu životu dost vzdálená. Už kvůli turistickým výletům – kdybyste se v Yorku pořádně rozhlédli (což jsem neudělala), nejspíš byste zjistili, že se jedná o nádherné město, a to samé platí i o Carlislu (jehož hlavním tahounem byla ale určitě nákupní centra). Nelze ale zapomenout ani na tři dny v Lake District. Těžko říct, jestli jsou Britové víc sportovně založení než Češi, ale rozhodně se tak chovají. Ale i při aktivitách jako je jízda na kajaku nebo na raftu (tzn. zoufalá snaha udržet se na jednom z barelů, z nichž se vaše skupina ještě zoufaleji snažila vyrobit raft) vám sebemenší stížnosti váznou v hrdle při pohledu na okolní krajinu. Nebo je to možná anglickým vzduchem? Či, což je nejpravděpodobnější, lidmi. Na konci jsme se každopádně všichni shodli, že se to celé zdálo jako mnohem delší doba než jediný týden. Sama jsem si v podstatě nevzpomínala, kým jsem byla kdysi dávno v Česku.

A v závěru bych chtěla poděkovat tomuto článku, že mi taky trochu zkrátil čas do doby, kdy se budu moct přestěhovat do Británie.

Kristýna Kutnarová

P. S. Omlouvám se, jestli jsem měla napsat víc holých faktů a míň sentimentálních keců a rádobyuměleckých obratů. Ale můžu to klidně celé předělat.

d

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

doc. RNDr. Jitka Forstová, CSc.

Doc. RNDr. Jitka Forstová, CSc., vysokoškolská pedagožka, viroložka, zakladatelka a vedoucí Laboratoře virologie PřF UK, absolvovala na naší škole v roce 1961.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Atentát v Soluni

29. duben 1903

Bulharští atentátníci zničili bombovou náloží soluňskou filiálku Otomanské banky. 

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.