Projekt EU Factory a třída 3TA v Bruselu

Projekt EU Factory a třída 3TA v Bruselu

Na sklonku minulého roku naše škola dostala nabídku zúčastnit se pilotního projektu Evropské komise EU-Factory, který si klade za cíl představit mladým Evropanům ve věku 13-14 let továrnu zvanou Evropská unie.

Projektu se zúčastní vždy jedna škola za členský stát, jejíž studenti  se učí mezinárodní spolupráci se studenty z jiné členské země. Naší škole byly za partnery vybrány studentky irské střední školy. A tak se třída 3TA začátkem února vydala do Bruselu.

V průběhu animovaného dopoledne se účastníci dozvěděli informace o historii EU, o jejích klíčových institucích, představili si čelné představitele a zamysleli se nad budoucností celého kolosu Evropské unie. Při jednotlivých aktivitách museli komunikovat v cizím jazyce, bohužel vítězila spíše angličtina, i když původní zadání znělo komunikace bude probíhat ve francouzštině.

Během pobytu zbyla i chvilka k návštěvě Atomia, jehož důležitost Bruselané přirovnávají k Eiffelově věži v Paříži, a samozřejmě k nezbytnému nákupu belgických pralinek.

Chtěla bych na tomto místě poděkovat všem studentům tercie A, kteří svým kladným a aktivním přístupem výborně reprezentovali školu na půdě Evropské komise.

                                                                                                            Lucie Prokešová

Ve čtvrtek 3.února se naše třída 3TA s paní profesorkou Prokešovou a Drahotovou vydala na krátký výlet do Bruselu, jehož hlavní náplní byla návštěva Evropské komise.

Sešli jsme se brzo ráno a čekali na vlak, kterým jsme se měli dopravit do Prahy na  Hl.nádraží a později autobusem na letiště Ruzyně. Po dalších 2 hodinách čekání, které nám docela rychle ubíhaly, jsme nastoupili do letadla a vzlétli. Po šťastném příletu do Bruselu na nás čekal pan autobusák. Z letiště  nás odvezl do hotelu Astrid, kde jsme byli ubytováni.

Poté jsme šli do centra města.Viděli jsme náměstí – La Grand-Place , sošku Manneken-Pis nebo-li Čůrajícího panáčka a hodně hezkých obchodů, nejen s pralinkami. Dostali jsme hodinový rozchod, většina z nás si  šla koupit suvenýry, ale někteří ochutnali  místní jídlo, nebo šli do kavárny.

Po krátkém odpočinku v hotelu nás čekal výlet do Atomia, kam jsme jeli metrem.V Atomiu jsme mohli zhlédnout výstavu fyziky a moc se nám líbil pěkný výhled na Brusel.

Druhý den jsme se nasnídali a v 8.30  nás vyzvedl autobus, kterým jsme jeli do Evropské komise. Během cesty jsme viděli různé památky, např.Královský palác.V Evropské komisi jsme prošli detektorem kovů, odložili si kabáty, dostali odznáčky, podle kterých jsme se později rozdělili do skupin a náš program mohl začít. Na začátku nás a irskou dívčí školu přivítaly zaměstnankyně Evropské komise, které organizovaly náš program. Rozdělili jsme se asi do sedmi skupin a zodpovídali otázky o EU na základě krátkého filmu a vlastních znalostí .Pracovali jsme s fotografiemi osobností z institucí EU. Dozvěděli jsme se, jak funguje Evropská komise, parlament a rada a jak EU může ovlivňovat výrobu např. i hraček pro děti. Každý z nás odpověděl na dvě otázky týkající se budoucnosti Evropské unie. Po půlhodinové pauze nás čekali úkoly ve skupinkách s Irkami, založené na vzájemné komunikaci.Tyto aktivity byly velmi zajímavé např.: Postavit co nejvyšší věž z dřevěných kostiček, přejít minové pole...

Od Evropské komise jsme dostali dárky (reflexní vestu, pláštěnku…).Na závěr jsme šli na společný oběd s irskou školou. Odpoledne jsme ještě nakoupili pár suvenýrů a odjeli na letiště. Kolem 23 hodiny jsme dorazili zpět domů.

Všem se tento výlet líbil. Program v Evropské komisi byl zábavný a také jsme se hodně dozvěděli. Mluvili jsme převážně anglicky. Francouzštinu jsme bohužel použili jen při nakupování a v hotelu.

Z Belgie jsme si odvezli plno zážitků (a pralinek :D).

                                                                                      Barbora Homolová a Tijana Kojičová

 

 

Aktuální informace

11.06.2025

pondělí 23/6:

  • vestibul (od 13:30 hod testy ANJ a NEJ pro žáky budoucích prim a 1A)
  • aula (focení na ISIC mezi 14:00 - 15:00 hod)
26.10.2024

Rada školy dne 25. 10. schválila výroční zprávu o činnosti školy za rok 2023 - 2024.

Významní absolventi

prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc.

Prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc. (8. 10. 1927-4. 10. 2016), hydropedolog, vysokoškolský pedagog, proděkan Fakulty stavební ČVUT v Praze a příležitostný spisovatel beletrie pod pseudonymem Marek Hofman, maturoval na Reálném gymnáziu v Nymburce v roce 1946.

Anketa

 
Motto školního roku 2024-25
1. Charlie Chaplin 41 %
2. John Lennon 18 %
3. Eleanor Roosevelt 13 %
4. Stephen Covey 8 %
5. Herman Melville 20 %
Celkový počet hlasů: 212
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Americký Kongres vytvořil department

Americký Kongres rozhodl vytvořit department (ministerstvo) obchodu a práce, aby tak napomohl stabilizaci amerického hospodářství. 

Nejčtenější

29.05.2025

Ve středu 28.5. hostil Francouzský institut v Praze republikové finále Konverzační soutěže ve FRJ, kam naše gymnázium vyslalo tři vítězky krajského kola.

celý článek
23.05.2025

Obě třídy kvart se společně vydaly do Ostrova u Macochy, kde v centru Lipka zažily pět dní ekologického kurzu plného poznávání, bádání a zážitků v přírodě.

 
celý článek
01.06.2025

     Družstvo Profesorů odhrálo 3 zápasy proti týmům složeným ze studentů nižšího gymnázia a připsalo si plný počet bodů. Za povšimnutí stojí výkony kolegů Liptáka a Svěcené. Prvně jmenovaný v předchozích 20 ti ročnících dal pouze 1 bod, zatímco v pátek odpoledne bodově doslova explodoval a připsal si 11 bodů (z toho i několik trojek). O další překvapení se v týmu Profesorů postarala Eva Svěcená, která svou poziční hrou dělala soupeřům velké problémy a když k tomu přidala i několik bodů, bylo o MVP šestého hracího dne jasno:) Zároveň bych chtěl poděkovat všem zúčastněným týmům a pochválit tým Basket Bells (děvčata z primy) za nebojácný výkon korunovaný celkem 28 body.

celý článek
 
Charlie Chaplin - Zajímám se o svoji budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.