Bronzová expedice: Po jeskyních okolo České Lípy

Bronzová expedice: Po jeskyních okolo České Lípy

V rámci programu DofE jsme se vydaly na dobrodružnou expedici do České Lípy a okolí. V sobotu v osm hodin ráno jsme nasedly na rychlík, a již za hodinu a půl jsme byly na nádraží, kde jsme se setkaly s panem profesorem Eliškou a paní profesorkou Poprovou. 

Opustily jsme město a nějakou chvíli jsme procházely Peklem - přírodním parkem. Po cestě jsme poznaly mnoho zajímavých skalních útvarů, jeskyní a lidí, než jsme dorazily do Kvítkova. Doplnily jsme u hodného pána vodu, který byl milý, přestože moc nevěřil tomu, že nesmíme používat peníze, a pak jsme vykročili směrem Karba a Zahrádky do jeskyně, kde jsme měly strávit noc. 
K naší radosti byly jeskyně až na pár pavoučích obyvatel naprosto prázdné, a tak jsme se utábořily v jedné z nich a uvařily si špagety s omáčkou a lunchmeatem. Vylezly jsme také na skály nad námi a mávaly projíždějcím vlakům. Hned vedle nás byla pak studánka, která ale byla plná červů a jiné havěti.
Přestože nám v noci byla zima, vyspaly jsme se dobře a hned ráno jsme po snídani - ovesné kaši - vyrazily dále. Paní nám v Zahrádkách nadšeně doplnila zásoby vody a poradila cestu. Na ornitologické pozorovatelně jsme se pak setkaly s profesory a obdivovaly jsme výhled na Novozámecký rybník. Po pauze jsme se skoro neexistující cestou prodíraly polem a lesem. Tenhle úsek cesty sice nebyl tak zajímavý, ale krátily jsme si čas slovními hrami a čas utíkal jako voda. 
Zpět na nádraží jsme se dostaly hodinu předem, a tak jsme v parčíku zapnuly vařič a uvařily si čínskou a rajskou polévku. Tímto pokrmem jsme zakončily naši expedici a unavené, ale spokojené jsme v půl páté nasedly na vlak zpět do Nymburka a všechny se těšíme na naši stříbrnou expedici.
 
Eliška Vokáčová
+
Zuzana Krejzarová, Eliška Schwarzová, Ema Lojková, Veronika Kovářová
 

Aktuální informace

19.11.2021

Zveřejňujeme souhrnné výsledky voleb do Školské rady GBHNB.

11.10.2021

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za rok 2020-2021.

27.09.2021

Ředitel školy zveřejnil kánon literatury pro maturitní zkoušku ve školním roce 2021-22.

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1934.

Narodil se 9. 11. 1915 v Nymburce. Učil se hrát na housle, klavír, varhany a také zpíval. 

Anketa

 
Motto školního roku 2021-22
1. Albert Schweitzer 23 %
2. Karen Lamb 12 %
3. Thomas Alva Edison 3 %
4. Gabriel Laub 6 %
5. Kryštof Kolumbus 56 %
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Ritchie: náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici

23. duben 1903

Britský ministr Charles Th. Ritchie zveřejnil spolu s rozpočtem na rok 1903/1904 (143 954 000 liber šterlingů) náklady na jihoafrickou válku a čínskou expedici:

Nejčtenější

09.11.2021

O víkendu 5. – 7. 11. 2021 proběhla na našich chatách v Rokytnici, v letošním školním roce již druhá, úklidová brigáda. Na 16 kolegů a kolegyň vyrazilo připravit naše chaty na zimní provoz.  Kromě podstatných oprav a výměny materiálu, chaty prošly generálním úklidem, včetně mytí oken a leštění podlah. Níže si můžete udělat představu o dílčích krocích, které brigáda za 2 dny zvládla.

celý článek
21.11.2021

Druhá letošní alumni beseda, na niž přijal pozvání soudce Nejvyššího správního soudu ČR prof. JUDr. Zdeněk Kühn, Ph.D., LL.M., S.J.D., musela být z důvodů na straně našeho hosta ZRUŠENA. Omlouváme se všem, kteří s ní na středeční večer počítali. Máme alespoň příslib, že se uskuteční v náhradním termínu 27. ledna 2022.

celý článek
06.11.2021

V pátek 5.11. se pro naši školu rozeběhl nový ročník SFL (Středoškolská futsalová liga), který byl v loňském roce z covidových důvodů zrušen. Po poměrně dlouhé pauze jsme si tak mohli zahrát futsal a změřit síly s konkurenčními školami. Los nás poslal do poděbradské skupiny, kde jsme narazili na HŠ Poděbrady, Ekogymnázium Poděbrady a Gymnázium Jiřího z Poděbrad. Ve čtyřčlenné skupině se hrálo systémem každý s každým, první a druhý tým postupoval do 2. kola.

celý článek
 
Kryštof Kolumbus - Nikdy nepřekonáš oceán, když se budeš bát, že ztratíš břeh z dohledu