Čtyři zástupci nymburského gymnázia v Otevřené vědě 2024

Čtyři zástupci nymburského gymnázia v Otevřené vědě 2024

Čtyřlístek našich studentů vyššího gymnázia patří mezi 225 středoškoláků z celé republiky, kteří byli vybráni na různé stáže přestižního projektu Otevřená věda 2024. Program vyhlašuje Akademie věd ČR, v. v. i., už 19. ročníkem. Zaujmout svým životopisem a motivačním dopisem lektora a dostat se na některou ze 119 letošních stáží znamenalo úspěšně proměnit šanci 1:3,64.

V loňském 18. ročníku Otevřené vědy (OV), kde z naší školy pracovalo rekordních 10 studentů (a 9 z nich i ročník dokončilo), jsme zaznamenali na říjnové závěrečné Studentské vědecké konferenci OV 2023 zisk ceny za 2. místo v Oblasti věd o živé přírodě a chemických věd (J. Vodenka, 8OA) a za 3. místo ve vědní Oblasti humanitních a společenských věd (B. Šídová, 7MB). Snad se i letošnímu čtyřlístku nymburských stážistů podaří na podzim podobně zaujmout výsledky svého celoročního bádání odbornou porotu.

Účast studentů Hrabalova gymnázia v OV v meziročním srovnání průběžně sledujeme, abychom zjistili, jaká rozličná témata stáží naše svěřence zaujala a jaký vědecký problém je v tomto kalendářním roce čeká k probádání. Každý měsíc (včetně prázdninových) mají na stáži strávit minimálně 8 hodin, na dopravu do místa konání AV ČR přispívá.

Přijatým stážistům gratulujeme jménem vedení školy a celého profesorského sboru. Kdo trochu zná současné teenagery, sám nejlépe ví, že namotivovat je dělat dlouhodobě ještě i něco navíc k běžné školní docházce není vůbec snadné. Máme radost, že se nám to ve škole daří nejen u Otevřené vědy, ale také např. u Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE).

Nepřijatí uchazeči o stáž z naší školy nemusí být smutní a zklamaní. Díky obětavosti rodičů a různých přátel školy se nám postupně daří přemýšlivé a výzkumně zaměřené zájemce umístit na odborná pracoviště nebo laboratoře na univerzitách či ve firmách, kde nám přislíbili možnost vést výzkum středoškoláků nebo i odbornou studentskou práci. Jejich průběžně doplňovaný seznam lze prohlížet na druhém listě výše zmíněné evidenční tabulky.

PaedDr. Helena Hantonová
Mgr. Radka Mlázovská
Mgr. Miroslav Soukup
Talent tým a školní garanti SOČ

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1923.

Narodil se 15. 2. 1905 v Mostě. Dětství prožil v Lounech. Studoval na reálce v Lounech a Nymburce, kde pracoval jeho otec jako strojvůdce.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Přednášky Mánes

28. duben 1903

V Praze se konala první z cyklu přednášek, jež se zabývaly principy tvorby a současnými uměleckými názory. 

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.