1A a kvinty na cestě za kulturou

1A a kvinty na cestě za kulturou

15. 2 se žáci 1A a obou kvint vydali do Prahy za uměním. Hudebníci vyrazili do Rudolfina na generální zkoušku České filharmonie, kde si poslechli Janáčkovu suitu z opery Věc Makropulos, Rapsodii: koncert pro violu a orchestr od B. Martinů a Novákovu Slováckou suitu pro malý orchestr. Výtvarníci zamířili na výstavu "Baroko" do Schwarzenberského paláce. A teď už postřehy našich studentů...

"Celkové dojmy z exkurze mám určitě kladné. Rudolfinum, ve kterém se koncert uskutečnil, je krásný koncertní sál a orchestr byl neuvěřitelný. Ze všech tří děl mě ovšem nejvíce oslovila Slovácká suita pro malý orchestr, op. 32 od V. Nováka. Osobně mě trochu zklamal pan Janáček, od něho jsem čekala víc, ale to neznamená, že jsem v některých částech jeho díla neměla husí kůži po celém těle."

 - Nela Veselá

 

"Ve středu 15.2 jsme jeli do Rudolfina na koncert. Pro mě osobně to byl velmi zajímavý zážitek. Užil jsem si hudbu i samotnou návštěvu Rudolfina. Bohužel nemám moc rád hudbu od těchto tří autorů (L. Janáček, B. Martinů, V. Novák), ale u každého z nich se našly momenty, které se mi líbily."

- Kryštof Engelthaler

 

" Exkurzi jsem si moc užila, dozvěděla jsem se spoustu nových a zajímavých věcí jako například co je šerosvit, exprese a další pojmy spojené s uměním. Zároveň se mi také líbila forma pracovních listů, ve kterých jsme si sami měli dohledat informace na doplnění, což bylo fajn, protože jsme se do výkladu mohli také zapojit."

 - Kája Škaroupková

Zobrazeno: 1628x

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Dr. Miroslav Lazna (Michael J. Lazna, Ph.D.)

Miroslav (Michael) Lazna, Ph.D. (1926-17. 1. 2005), poúnorový emigrant, agent CIA v NSR, kulturní antropolog, vysokoškolský učitel, konzultant na MZV USA a amatérský malíř, absolvoval Reálné gymnázium v Nymburce v roce 1946.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Kongres historiků

1. duben 1903

Začal mezinárodní kongres historiků v Římě. Čestným předsedou byl zvolen Theodor Mommsen.

Nejčtenější

31.05.2024

FOTOGALERIE: FB MĚSTSKÉ KNIHOVNY NBK

Na letošní čtvrtou a zároveň i poslední alumni besedu jsme pozvali absolventku gymnázia z roku 2004. Je jí RNDr. Milada Křížová, meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu, která pracuje i v Redakci počasí České televize. Setkání s ní proběhne v nymburské knihovně ve čtvrtek 6. června 2024 od 17.30 hodin s tématem: Počítání počasí?!

celý článek
28.05.2024

Když jsme v prosinci odjížděli z výměnného pobytu na partnerské škole ve Westerburgu, byla jsem z ní naprosto nadšená a doufala jsem, že ji ještě navštívím. V tu chvíli to bylo spíše velké přání a já pořádně nevěřila tomu, že by se to opravdu mohlo uskutečnit. Když má ale člověk školu plnou podporujících lidí a dva nadšené učitele v Německu, jde všechno, a tak jsem se v neděli 12. května vydala do Westerburgu, abych tam pomohla s organizací projektového týdne s tématem Evropské unie „Europawoche“ a abych viděla tuto školu v běhu.

celý článek
29.05.2024

Ve středu 25. května se na Francouzský institut v Praze sjeli vítězové krajských kol konverzační soutěže ve francouzštině, aby v republikovém finále navzájem poměřili své jazykové dovednosti ve svých kategoriích. Naše škola měla zástupkyně hned ve třech kategoriích a vedly si výborně! 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.