Exkurze 7MB do cukrovaru v Dobrovici

Exkurze 7MB do cukrovaru v Dobrovici

Studenti septimy B navštívili ve středu 7. listopadu dobrovický cukrovar a muzeum cukrovarnictví.

 

 

Ve středu 7. 11. 2012 nastoupila septima B pod vedením prof. Stojarové na vlak, který nás odvezl do nedalekého města Dobrovice, kde nás čekala exkurze do nejstaršího činného a zároveň nejmodernějšího cukrovaru ve střední Evropě. Přesun od nádraží do cukrovaru jsme překonali svižnou chůzí, jelikož kolem nás jezdila spousta nákladních vozidel směřujících do cukrovaru a zpět. Po příchodu do areálu se nás ujala moc milá paní průvodkyně, která nás doprovázela celou prohlídkou. První část exkurze nás zavedla přímo do provozu, kde se cukrová řepa zpracovává a dává vzniku řepnému cukru. V cukrovaru v Dobrovici se během cukrovarnické kampaně, která začíná vždy na podzim a trvá přibližně 90 - 100 dní, vyrobí 140 000 tun cukru. Z tohoto množství je 70 % určeno pro český trh. Dalším produktem, který se vyrábí v cukrovaru Dobrovice, jsou pelety, ethanol pro potravinářské účely a biopalivo. Pelety jsou vysušené cukrovarnické řízky, ze kterých byl extrahován téměř všechen cukr. Pelety se prodávají zemědělcům a slouží jako krmivo pro skot. Prohlídka v plném provozu byla velmi zajímavá. Viděli jsme i pomocné provozy, čističku odpadních vod a vápenku. Druhá část exkurze byla věnována návštěvě zdejšího nově zrekonstruovaného muzea. V různých částech expozice bylo možné se seznámit s historií pěstování řepy na našem území a pomůckami, které se při něm využívaly. Po prohlídce muzea jsme se podepsali do pamětní knihy, oblékli a vydali frekventovanou cestou směr nádraží.

Milan Peterka

Zobrazeno: 7052x

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1950.

Narodil se 7. 3. 1931 v Nymburce. Je jedním z nejslavnějších hráčů české basketbalové historie.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

2. listopad 1903

Došlo k dohodě ve španělské stávce horníků: 

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.