Exkurze VLS do Lysé nad Labem

Exkurze VLS do Lysé nad Labem

Poslední výprava Vlastivědného semináře, který tvoří slabá polovina 1PB, mířila do města na západě nymburského okresu, proslulého v okolí jako "Barokní perla Polabí".

Ve středu 22. června jsme vyrazili na celodenní exkurzi, kterou zakončujeme první rok společného vlastivědného bádání v dějinách nymburského regionu. Cílem se stala staroslavná Lysá nad Labem.

V úvodu exkurze jsme nejprve navštívili Muzeum Bedřicha Hrozného, které je rovněž součástí Polabského muzea v Poděbradech. Expozicí věnovanou památce lyského rodáka, zakladatele české orientalistiky, rozluštitele klínopisné chetitštiny a také rektora Univerzity Karlovy, prof. Bedřicha Hrozného, nás provedl vedoucí muzea pan Ondřej Rašín. Pracovní list, který každý z nás dostal, obsahoval různé úkoly, na něž jsme museli v expozici nalézt správnou odpověď. (Jedna krátká úloha zbyla dokonce i na domácí úkol a poradil si s ní jen málokdo - zkuste si podobně jako my také od "strýčka Googla" zjistit, jak se chetitsky řekne "oko". Není to totiž zase tak snadné a to nejen pro primány.) Své znalosti o starověkých Chetitech, Bedřichovi Hrozném (kterému jeho žáci dokonce v němčině potají přezdívali Friedrich Schrecklich:-) a jeho díle jsme následně osvědčili v interaktivní hře Riskuj!

V druhé části muzea jsme si prošli ještě i expozici o Lysé v barokním období a přesunuli se na Hrozného náměstí, kde nás zaujal 1. pamětní kámen ke stoletému výročí narození prof. Hrozného, 2. jeho rodný dům - evangelická fara, 3. barokní kostel Narození sv. Jana Křtitele, ale především 4. cukrárna s velkou zásobou zmrzliny. Na tu byl ale ještě čas. Prozkoumali jsme podrobněji ohradní zeď kostela osazenou sochami světců z dílny slavného barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna a hledali jejich rozpoznávací znamení (atributy).

Následovala procházka zámeckým parkem, který v sobě skrývá oba typy barokních zahrad: francouzský park se symetricky uspořádanými záhony, sestříhanými živými ploty, loubími a sochami a la Versailles, a anglický park navozující dojem volné přírody (který známe třeba z nymburského Ostrova). Jedinečnost francouzské části umocňují především soubory soch tvořící alegorie - sochy či andílci ztělesňující např. dvanáct měsíců, čtyři světadíly, již nekompletní sedmero svobodných umění, den a noc nebo čtyři živly. Tolik alegorií nemají ani v již zmíněném sídle Ludvíka XIV.!

Zámek, který v baroku patřil nejznámějšímu držiteli hraběti Františku Antonínu Šporkovi, jsme ale mohli obdivovat jen zvenčí, protože dnes slouží jako domov důchodců. V poledne ještě pár desítek slov našeho prof. hrozného Soukupa o někdejším klášteře, který tvoří dominantu Zámeckého vrchu v Lysé, a pak už rychle na tu zmrzlinu, tříšť, a podobné chladivé pochutiny, které nám samozřejmě přišly vhod i bez krupobití. Nymburská a kostomlatská část týmu pak pokračovala ještě k nádraží, aby doma podobně jako Lysáci a jedna upovídaná Čelákovačka připojila dnešní zážitky a načerpané poznatky do své "brožury". Tu si každý seminarista po celý rok vytvářel a která mu zůstává na památku.

Těšíme se na příští rok, kdy se budeme na rozdíl od letoška na VLSu zabývat zase zeměpisem našeho rodného regionu.

Aktuální informace

06.04.2024

Uchazečům, kteří podali přihlášku elektronicky prostřednictvím DIPSY, nejsou pozvánky zasílány poštou. Dostávají je pouze prostřednictvím zaručené komunikace opět v DIPSY.

Jiří Kuhn 

30.03.2024

Upozorňujeme rodiče a uchazeče, že v tomto týdnu byly odeslány pozvánky k přijímacím zkouškám takto:

Celý článek
29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc.

Prof. Ing. Dr. Miroslav Kutílek, DrSc. (8. 10. 1927-4. 10. 2016), hydropedolog, vysokoškolský pedagog, proděkan Fakulty stavební ČVUT v Praze a příležitostný spisovatel beletrie pod pseudonymem Marek Hofman, maturoval na Reálném gymnáziu v Nymburce v roce 1946.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel papež

20. července 1903

V Římě zemřel ve věku 93 let na zápal plic papež Lev XIII. 

Nejčtenější

21.03.2024

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

celý článek
19.03.2024

Aktuální mistři České republiky v kategorii U14 Kateřina Kammová a Bruno Topenčík z 3TB byli hlavními tahouny našich šachistů na krajském kole v šachu družstev.

celý článek
26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.