Gloriana v Národním divadle

Gloriana v Národním divadle

Ve čtvrtek 1. března se vydala naše skupina dvaadvaceti studentů v čele s profesorkami Miškovskou a Suchánkovou do Národního divadla. Měli jsme exkluzivní možnost zúčastnit se akce pořádané British Council – zhlédnout druhé dějství opery Gloriana a 3 zajímavé přednášky související s tématem renesanční Anglie.

Program započal prof. Martin Hilský, shakespearolog a opravdový odborník na anglickou literaturu. Jeho přednáška o renesanční Anglii a královně Alžbětě I. byla zajímavá a mnoho z nás si oprášilo své znalosti z hodin dějepisu a literatury.

Poté jsme se i se studenty z ostatních středních škol přesunuli do historické budovy Národního divadla, kde jsme měli jedinečnou příležitost zhlédnout neveřejnou generální zkoušku opery Gloriana. Ta je celá v dobové angličtině, takže to bylo zajímavé i z jazykové stránky (samozřejmostí jsou české a anglické titulky). Přestože opera není u mládeže tolik v oblibě, pro všechny z nás to byl velký zážitek. Tato opera u nás zatím nebyla nikdy uvedena a její slavnostní premiéra byla v sobotu 3. března, 3 dny po naší návštěvě.

Po opeře jsme se opět všichni vrátili do zkušebny, kde program pokračoval přednáškou o procesu přípravy této opery vedenou jejím dramaturgem Ondřejem Hučínem. Dozvěděli jsme se například, jak dlouho se taková opera připravuje, jak je to obtížné a jaké mají vystupující v divadle podmínky pro přípravu.

Posledním bodem programu byla přednáška Lukáše Hurníka, hudebního skladatele a publicisty. Mluvil o hudební stránce Gloriany a hlavně o jejím autorovi, kterým je Benjamin Britten, o jeho významu a hudební odlišnosti od jeho současníků.

Tím pro nás program skončil, ale studenti se zájmem o operu by si Glorianu v Národním divadle neměli nechat ujít – stojí za to. 

                                                                                                                                                                                                Bára Latislavová, septima A

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvoval v roce 1942.

Narodil se 8. 11. 1923 v Nymburce, kde také prožil celý život (zemřel 29. 1. 1999).

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

2. listopad 1903

Došlo k dohodě ve španělské stávce horníků: 

Nejčtenější

21.03.2024

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

celý článek
26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.