Přírodní park Chlum - exkurze 6XA+2A

Přírodní park Chlum - exkurze 6XA+2A

Ve středu sedmnáctého dne čtvrtého měsíce léta Páně dvoutisícího dvacátého čtvrtého se třídy 2A a sexta A nymburského gymnázia, paní profesorky Svěcená a Hornová a pan profesor Soukup vydaly na vlastivědnou exkurzi do vsi Nepřevázka. Ta leží v malebném pojizerském kraji blízko Mladé Boleslavi. Obec se nachází přímo pod přírodním parkem Chlum, který byl hlavním cílem naší cesty.

Všichni jsme se sešli na nymburském nádraží, odkud jsme vyrazili malým motoráčkem po železnici směrem k Mladé Boleslavi. Z vozu jsme vystoupili na okraji Nepřevázky a zahájili jsme stoupání vzhůru do vsi a na Chlum. První zastávka byla na malé návsi se zvonicí, kde jsme také obdrželi první dávku výkladu. Zatímco někteří nevnímali a jiní pozorovali kolem probíhajícího vesnického psa, ostatní se obdivovali panu profesoru Soukupovi, jehož zeměpisně-dějepisný výklad prokládaný sofistikovanými perličkami z jeho nekončící zásoby vtipných příhod, referencí a vtipů nám všem jako vždy učaroval.

Z návsi jsme se vydali do přírodního parku Chlum na stejnojmenný kopec. Cestou jsme mohli obdivovat díky dobrému počasí dobře přístupnou scenérii Jizerské tabule a Jičínské pahorkatiny a zvědavým a dobře zaostřeným pohledům neunikl ani vzdálený hřeben, za nímž se už kroutí pověstné meandry řeky Sázavy.

Když jsme vystoupili na protáhlý kopec, který se v různých nadmořských výškách táhne několik kilometrů směrem k východu, promluvil k nám opět pan Soukup, načež jsme se vydali skrz lesní porost směrem k Mladé Boleslavi, abychom kolem vrchu Chlumu učinili pomyslné kolečko a navrátili se zase do Nepřevázky.

Tam jsme se občerstvili v místní restauraci a kolem 14. hodiny jsme pokračovali na vlak. Do Nymburka jsme se dorazili před 15. hodinou a všichni jsme se odebrali po vlastní ose k domovům.

Foto hradiště Švédské šance na vrcholu Chlumu: M. Gojda, 2007, Archeologický atlas ČR

Aktuální informace

24.04.2024

Beseda s absolventkou školy proběhne v Městské knihovně Nymburk 6. 6. 2024 od 17.30 hodin. Pozvánka...

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Absolvovala v roce 1946.

Již ve škole projevovala sklon k výtvarnému umění a pracovala pod vedením tehdejšího profesora gymnázia akad. mal. Quido Lexy.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Zemřel F. J. Studnička

21. únor 1903

F. J. Studnička – vysokoškolský profesor na pražské technice a univerzitě – byl autorem základní práce O determinantech, třísvazkové Vyšší matematiky a dalších děl.

Nejčtenější

24.04.2024

Celé čtvrteční dopoledne bude pro návštěvníky připraven ve škole i mimo ni doprovodný program mezinárodní konference Bohumil Hrabal neidylický. Pro návštěvníky konference, pro studenty naší školy i studenty z blízkých gymnázií se tak skýtá možnost podívat se na program, který si k výročí 110 let od narození pana spisovatele připravili žáci a učitelé naší školy!

 

 

celý článek
27.04.2024

I v roce 2024 se počet medailových zisků ze středočeské krajské přehlídky SOČ v Kutné Hoře pro naši školu dá označit jako "příval". Z 20členné výpravy odjíždělo s medailemi 14 našich soutěžících. Takový byl výsledek dlouhodobého úsilí našich nadaných studentů. Pět z nich jistě a další tři možná se proto vypraví na celostátní přehlídku SOČ 2024 do Pardubic. Soček se na krajské přehlídce obhajovalo celkem 85 a z toho 20 bylo z naší školy (tj. 24 %). Ta si počtem prací i medailí opět udržela postavení v SOČ úplně nejúspěšnější školy v celém kraji.

celý článek
30.04.2024

Slunečné, úterní ráno a vlastně celé dopoledne patřilo na naší škole poslednímu zvonění našich maturantů.

Jedná se letitou tradici loučení se studiem, pasováním septimánů a přísahou profesorů.

 

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.