Projektový den B. Hrabal - exkurze do pivovaru

Projektový den B. Hrabal - exkurze do pivovaru

Dne 28. března 1914 se narodil Bohumil Hrabal, významný český prozaik, po kterém bylo pojmenováno naše gymnázium. Většinu života strávil na Nymbursku, z toho 28 let právě v nymburském pivovaru – proto sem studenti třetího ročníku vyššího gymnázia, tedy 7MA, 7MB a 3A, vyrazili na exkurzi. 

Počasí jim přálo, z rána byla sice trochu zima, zato svítilo sluníčko. Právě na sluníčku studenti čekali, až exkurze začne, a mohli při tom obdivovat kachny, budovu pivovaru nebo budovu sladovny naproti. Tuto sladovnu záhy zmínil průvodce – prohlásil, že některé suroviny pro přípravu piva berou “od sousedů”, a také udělal vtípek, že člověk hned pozná, že sladovna byla postavena za minulého režimu. Vskutku, starší budova pivovaru je mnohem pěknější.

 ____

28 березня 1914 року народився Богуміл Грабал, значний чеський прозаїк, на честь якого названа наша гімназія. Більшу частину свого життя він провів у Німбурку, з них 28 років на пивоварні Німбурк – тому сюди на екскурсію їздили студенти третього курсу вищої гімназії, тобто 7МА, 7МБ та 3А.

Погода була гарна, вранці було трохи холодно, але світило сонце. Саме на сонці учні чекали початку екскурсії, милуючись качками, будівлею пивоварні чи солодовнею навпроти. Невдовзі про цей солодовий завод згадав екскурсовод – він сказав, що деяку сировину для пивоваріння брали «у сусідів», а також пожартував, що відразу впізнається, що солодовий завод був побудований за попереднього режиму. Дійсно, стара будівля пивоварні набагато приємніша.

 

______________________________________

Poté studenti šli do místnosti, kde se vyráběl slad, a dozvěděli se, že tímto tradičním způsobem se slad do piva nyní vyrábí už jen v České republice (ve Velké Británii je tato technika sice taky používána, ale pro whisky). Odtamtud se vydali ke rmutovacím sudům, zde se postřižinské pivo vyrábí dvourmutovým způsobem, což ho odlišuje od jiných piv.

Dále viděli obrovské vany s kvasnicemi, které v pivu vytváří alkohol, a obrovské sudy, kde se do piva přidávají bublinky oxidu uhličitého pro správnou pěnu. Následovaly haly, kde se pivo čepuje do sudů a plechovek – ty, se svými mnoha stroji a pásy, byly přímo jak ze scifi filmu. Okolo vší té mašinérie se tyčily komíny plných plechovek, připravených pro vývoz.

Poslední část exkurze se konala opět venku. Průvodce studentům povyprávěl o zemích, kam se zdejší pivo vyváží, a podělil se o vtipnou historku o Francouzovi, který ve Francii prodával postřižinské pivo jako místní francouzské – pak ho ale čeští turisté načapali. Studenti tak opouštěli pivovar nejen s novými vědomostmi, ale také v dobré náladě.

Za studenty 7MA, 7MB a 3A

Emma Formánková, Bedřich Brynych a David Šebesta

__________________________________________________________________

Потім учні пішли до кімнати, де виготовляли солод, і дізналися, що традиційним способом солод для пива зараз виробляють лише в Чехії (у Великобританії також використовують цю техніку, але для віскі). Звідти вони пішли в бочки для затирання, де пиво Postřižín вариться двомовним способом, що відрізняє його від інших сортів пива. Вони також побачили величезні діжки з дріжджами, які виробляють алкоголь у пиві, і величезні бочки, де бульбашки вуглекислого газу додають до пива для правильної піни. Далі пішли зали, де пиво розливають у бочки та банки – вони з численними машинами та ременями були прямо з науково-фантастичного фільму. Навколо всієї техніки стояли димарі, повні консервних банок, готових до експорту. Остання частина екскурсії знову відбулася надворі. Екскурсовод розповів учням про країни, куди експортується місцеве пиво, та поділився кумедною історією про француза, який продав пиво після стрижки у Франції як місцевий француз – але потім це підхопили чеські туристи. Студенти покинули пивоварню не лише з новими знаннями, а й з гарним настроєм.

Для студентів 7MA, 7MB та 3A

Емма Форманкова, Бедржіх Бринич і Давид Шебеста

Aktuální informace

31.01.2024

Ředitel školy zveřejňuje 31.1. kritéria přijetí na školní rok 2024-25 do 1. ročníku:

Celý článek
24.11.2023

MŠMT spustilo informační portál k přijímacímu řízení na SŠ.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Valdemar Vyleťal

Valdemar Vyleťal (16. 10. 1900-20. 9. 1928), vlastním jménem František Vyleťal, učitel, spisovatel, básník a literární publicista, jehož pamětní deskou se honosí budova školy, odmaturoval na nymburské reálce v roce 1919.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Venezuelská krize

8. únor 1903

Ve Washingtonu skončila konference věnovaná venezuelské krizi. 

Nejčtenější

28.02.2024

FOTOGALERIE Z BESEDY (Z FB MĚSTSKÉ KNIHOVNY)

Na letošní třetí alumni besedu jsme přizvali absolventa gymnázia z roku 1994. Je jím Mgr. Pavel Snítilý, archeolog a zástupce ředitele Městského muzea v Čelákovicích. V nymburské knihovně ve čtvrtek 29. února 2024 nám od 17.30 hodin popíše mj. moderní archeologické metody v besedě nazvané: Archeologie pod vaším domem?

celý článek
15.03.2024

V úterý 19. 3. 2024 se koná od 11:45 Školní kolo 46. ročníku SOČ. Slavnostní zahájení za přítomnosti vedení města a vedení školy bude v učebně č. 77. Níže se dozvíte, kdo ze soutěžících a na jaké téma práci SOČ psal, jak to bude se zkrácením výuky a co je třeba udělat, pokud se na konkrétní obhajobu chce někdo přijít podívat.

celý článek
12.03.2024

Sekunda B vyjela na lyžák netradičně ve čtvrtek 7. 3. 2024 Po přijetí na chatu jsme začali vybalovat. Pak se hráli už jen hry.  A šlo se na večeři. V pátek díky nedostatku sněhu jsme museli vyjít až na Dvoračky a tam jsme celý den lyžovali. Bylo hezké počasí a tak jsme si to všichni užili.  Kvůli ztíženým podmínkám se posunul i oběd.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.