Švédské šance sexty B

Švédské šance sexty B

V úterý 2. dubna, v den maturitních slohových prací, jsme se jako třída sexta B s učiteli Soukupem a Drlíkovou zúčastnili vlastivědné exkurze na Mladoboleslavsko.

Naše exkurze začala srazem na nymburském hlavním nádraží, odkud nám jel vlak do Nepřevázky, což je poslední zastávka před Mladou Boleslaví. Naším cílem byl přírodní park na návrší Chlum. Po cestě jsme měli několik zastávek, na kterých nám pan Soukup povídal spoustu zajímavých informací, jak z historie obce a celého okolí, tak i ze současnosti. Samozřejmě nás z celé exkurze čeká testík.

Šli jsme přes zaniklý hrad Chlum, obec Chloumek, raně středověké hradiště mylně nazývané Švédské šance s dochovaným monumentálním valem a s rozhledem na Pojizeří a Polabí, Katův smírčí kříž. Po osmi ušlých kilometrech jsme celou exkurzi zakončili příjemným posezením a obědem v Hospodě Na Statku v Nepřevázce. Pak nás již čekala jen cesta zpět.

Tímto bychom chtěli poděkovat našemu kantorskému doprovodu za nečekané uvolnění ze školy a úspěšné provedení exkurze.

Aneta Farková, Jana Čiháková 6XB

Aktuální informace

16.02.2026

Více informací u ředitelky: peckova@gym-nymburk.cz

03.11.2025

Zveřejňujeme výroční zprávu za školní rok 2024-2025. 

02.09.2025

pondělí - velká přestávka
pátek - velká přestávka

Vyřizuje paní Matoušová (kancelář za sborovnou).

Významní absolventi

PhDr. Jana Vojtěšková, CSc.

PhDr. Jana Vojtěšková, CSc. (*7. 6. 1958), rozená Vyšohlídová, muzikoložka, maturovala na nymburském gymnáziu v roce 1977. Pracuje jako kurátorka a vědecká pracovnice v Národním muzeu - Českém muzeu hudby v Praze.

Svět v roce založení školy

Smrt malíře Whistlera
17. červenec 1903

V Chelsea zemřel týden po svých 60. narozeninách anglický malíř a grafik James McNeill Whistler. 

Nejčtenější

27.05.2026

Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce hledá od školního roku 2026/2027 nové učitele a učitelky pro výuku na nižším i vyšším gymnáziu.

celý článek
17.05.2026

"Sklizeň medailí" krajských soček proběhla v letošním roce v době ředitelského volna v pondělí 27. dubna 2026 na Ortenově gymnáziu v Kutné Hoře. 48. ročník soutěže studentských odborných prací přinesl do našich nymburských "stodol" bohatou úrodu v podobě 17 umístění na třech nejvyšších postech v soutěžních oborech SOČ, přičemž naše výprava čítala dokonce 24 soutěžících celkem. Z toho je pět medailí zlatých s postupem na celostátní přehlídku SOČ v červnu do Olomouce. DODATEČNĚ BYL NA CELOSTÁTNÍ PŘEHLÍDKU POZVÁN ZE 2. MÍSTA I MAX JELÍNEK. Z pohledu SOČ zažíváme další velice "úrodný" rok.

celý článek
26.05.2026

Studentský parlament Gymnázia Bohumila Hrabala Nymburk pořádá Majáles 2026 – jednu z největších studentských akcí v České republice. Letos se vracíme po roční pauze a chystáme se to udělat pořádně.
Akce se koná v sobotu 30. května 2026 od 13:45 do půlnoci pod nymburskými hradbami. Vstup je pro všechny zcela zdarma.

celý článek