VLS na exkurzích v Nymburce

VLS na exkurzích v Nymburce

Vlastivědný seminář po celý školní rok navštěvuje 13 žáků a žákyň z 1PB. V průběhu roku se seznámili s dějinami území Nymburska v pravěku a raném středověku, po celou zimu zkoumali nymburské dějiny a památky a na jaře si některé z nich prohlédli i v terénu. V posledních měsících školního roku se jejich zájem stočil též k Poděbradům a Lysé nad Labem.

Letošní VLS má dějepisné zaměření (dějepisné a zeměpisné zaměření se rok od roku střídá, aby si tento předmět mohli žáci 1PB a 2SB zapsat po oba úvodní roky svého studia). Každý z žáků si v průběhu celého školního roku tvoří vlastní "brožurku", tedy jakoby originální učebnici VLS. Do ní si zaznamenává teoreticky probírané učivo i zajímavosti z exkurzí, vlepuje fotky, mapky apod. Brožurka bude každému určitou památkou na první prozkoumání místního regionu a orientaci v něm.

Vzhledem k tomu, že v hodinách dějepisu v primě se probírá pravěk a starověk, a žáci ještě nemají jistotu ani v členění dějin na základní epochy, ani v orientaci v minulosti jako takové, věnovali jsme se vývoji Nymburska přísně chronologicky a s odkazy na epochy jako např. středověk, novověk, ... První mimořádnou aktivitou byla návštěva nymburské eneolitické mohyly kmenového náčelníka ještě v září. V průběhu zimních měsíců jsme se postupně všichni vystřídali s krátkými referáty k nymburským památkám, které pan profesor ještě doplnil některými zlomovými okamžiky minulosti královského města (založení, městská privilegia, poskytnutí úkrytu princezně Elišce Přemyslovně v roce 1310, saský vpád roku 1634, období rozvoje v 19. století související především s vybudováním železničního spojení Vídně a Berlína a železničních dílen v Nymburce). Na konci března jsme se v rámci seminární hodiny vypravili na prohlídku nymburské renesanční sladovny z 16. století. O měsíc později naše kroky vedly do expozice Vlastivědného muzea, kde jsme zkoumali nejen dějiny města a historické snímky ulic a objektů, ale i expozici k železniční dopravě. Okružní procházku historickým centrem Nymburka, která byla završením referátů, jsme absolvovali za krásného počasí v květnu. (Přitom většina ocenila mimo jiné také zastávku na zmrzlinu.)

Zpráva a fotky z proběhlé dobrodružné výpravy do Poděbrad i na červen plánované celodenní exkurze do Lysé přineseme v dalších samostatných článcích.

Možná nevíte, že Vlastivědný seminář (podle ŠVP) integruje předměty Dějepis a Zeměpis a zaměřuje se na lokální historii a regionální zeměpis Nymburska. Přispívá k naplňování cílů předmětů Dějepis a Zeměpis na příkladech z blízkého okolí bydliště studentů, spojuje v sobě aspekty historické a environmentální. Na základě hlubšího poznání lokální historie a zeměpisu regionu podporuje a rozvíjí lokální patriotismus (probouzení kladného vztahu k místu bydliště), národní cítění a vztah k naší zemi. Vlastivědný seminář napomáhá tomu, aby studenti byli schopni později snáze zařadit lokální historii a zeměpis regionu do širších souvislostí (zejména národních a evropských dějin a zeměpisu ČR a Evropy). Studenti se v něm učí orientovat se nejen v prostoru, ale i v dějích a v čase. Poznávají, jak se život a věci vyvíjejí a jakým změnám podléhají v čase. Na základě poznávání okolní krajiny a dalších informací studenti sledují proměnlivost přírody a vliv lidské činnosti na ni.

Aktuální informace

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Valdemar Vyleťal

Valdemar Vyleťal (16. 10. 1900-20. 9. 1928), vlastním jménem František Vyleťal, učitel, spisovatel, básník a literární publicista, jehož pamětní deskou se honosí budova školy, odmaturoval na nymburské reálce v roce 1919.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Eduard VII. indickým císařem

1. leden 1903

Poblíž Dillí se shromáždily davy lidí, aby mohly být přítomny chvíli, kdy bude král Velké Británie a Irska Eduard VII. vyhlášen indickým císařem. 

Nejčtenější

21.03.2024

Jaké je to být debatním rozhodčím? To si vyzkoušeli členové našeho debatního klubu na krajském kole Debatiády v Děčíně. Pro některé z nich to byla první příležitost rozhodovat soutěžní debaty naostro.

celý článek
26.03.2024

Nymburští debatéři Luisa Anna Hofmanová (7MA), Sofie Fukalová (7MA), Tadeáš Brablc (8OB) a trenér Matěj Piller se poslední víkend před Velikonocemi vydali do České Třebové, kde se zúčastnili posledního turnaje Debatní ligy v této sezóně. Akce se uskutečnila v prostorech Střední školy technické a dopravní Gustava Habrmana.

 

celý článek
13.04.2024

Ve středu 10. dubna jsme ve složení Honza Kopeček (6XB), Anna Hířová, Štěpán Soulek a Mikuláš Vodenka (5QB) brzy ráno vyrazili do Prahy na VŠCHT na krajské kolo chemické olympiády kategorie C.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.