Výtvarná exkurze do Veletržního paláce v Praze

Výtvarná exkurze do Veletržního paláce v Praze

Ve čtvrtek 20.6. 2024 se všichni výtvarníci prvního a druhého ročníku zúčastnili výtvarné exkurze do Národní galerie ve Veletržním paláci. Jako doprovod s námi jeli prof. Haníková, Plaňanská, Grusová, Kolbábek. Pro první ročník byla připravena komentovaná prohlídka Umění dlouhého století 1796 – 1918, pro druhý ročník Konec černobílé doby 1939 – 2021.

Sraz byl v Nymburce na nádraží v 7:45, odkud jsme pak vyjeli směr Praha hl. n.. Dále jsme pokračovali linkou C na stanici „Vltavská“. V 10:00 první polovinu z nás čekala samotná prohlídka výstavy.

V galerii jsme měli možnost vidět velké množství děl od různých autorů. Mezi obrazy se tam také nacházely také sochy. K nejznámějším dílům, které jsme viděli, patří jistě dílo Pabla Picassa „Autoportrét“, dále také obraz od Josefa Mánesa „Josefína“. Měli jsme také možnost vidět „Splynutí duší“ a „Chudý kraj“ od Maxe Švabinského, „Oldřich a Božena“ od Františka Ženíška, „Tanec na břehu“ od Edvarda Muncha, od Emila Jana Lauffera dílo „Kriemhildina žaloba“, obraz „Panna“ od Gustáva Klimta, od Karla Purkyně „Podobizna kováře Jecha“, „Vražda v domě“ od Jakuba Schikanedera a mnoho dalších.  U vybraných děl jsme se vždy pozastavili a naše paní průvodkyně nám k nim něco řekla. Uvedla nás do doby, ve které obraz vznikal, přiblížila to, co se na obrazu nacházelo, jeho atmosféru a obohatila nás o různé zajímavosti. Po 90 minutách naše prohlídka skončila a my měli ještě možnost si galerii sami projít.

Pak se náš čas ale nachýlil ke konci a my plní dojmů se vydali na cestu zpátky. Moc mě potěšilo, že díky této exkurzi jsme měli možnost vidět některá díla, o kterých jsme se během roku učili.

Linda Valtrová, 1.A

 

Ve čtvrtek 20.6 2024 jsme se vydali do prahy na exkurzi do Národní galerie ve Veletržním paláci na téma Konec černobílé doby.

Po příchodu do galerie nás přivítala naše průvodkyně, která nás provázela po celou dobu. Její znalosti umění a historie byly velmi obsáhlé a poutavě popisovala, v jakém období bylo dílo vytvořeno a co tím autor chtěl vyjádřit. 

Kromě předválečných obrazů a soch jsme měli i výklad o dílech v období komunismu. V této sekci jsme se zaměřili na několik významných sbírek a autorů, které zahrnovaly jak domácí, tak světová umělecká díla. Povídali jsme si třeba o dílu Ponocný od Josefa Lady nebo o sestrách Válových. Prohlídka skončila krátkou diskusí, kde jsme mohli klást otázky. Bylo inspirující slyšet, jak každý vnímal umělecká díla jinak a jak je návštěva galerie ovlivnila.

Exkurze do Národní galerie byla nejen skvělým způsobem, jak se dozvědět více o umění a historii, ale také příležitostí k osobnímu rozvoji a obohacení našich kulturních obzorů.

Jan Klein, 6XB

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

MUDr. Jiří Vokněr

MUDr. Jiří Vokněr (12. 5. 1931-29. 5. 2018), lékař, mistr světa v rychlostní kanoistice, olympionik a vodní skaut, maturoval na naší škole v roce 1950.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Pomník Husa

5. červenec 1903

V Praze na Staroměstském náměstí byl položen základní kámen k pomníku M. Jana Husa.

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.