Jak se vaří Postřižinské: Pivovar Nymburk

Jak se vaří Postřižinské: Pivovar Nymburk

Ve středu 27. března studenti septim a třetího ročníku po první vyučovací hodině opustili školní lavice a vyrazili na exkurzi do nymburského pivovaru, aby si patřičně připomněli památku Bohumila Hrabala, spisovatele, jehož jméno nese naše gymnázium.

 

V areálu se nás ujal místní pracovník, který nás provedl celým areálem pivovaru, a to od sladovny přes varnu až po stáčecí linku. Nezapomněl nám hned na začátku prohlídky ukázat slavnou Hrabalovu pamětní desku, která se na nás hrdě blyštěla z výšky, kam čůrají psi, jak to pan Hrabal chtěl. Celý pivovar byl samozřejmě během středečního dopoledne v plném chodu, a tak jsme se po cestě setkávali i s jinými zaměstnanci a měli jsme možnost na vlastní oči vidět, jak všechno přesně funguje. Průvodce nám v průběhu prohlídky představil v detailu i celý chemický proces výroby piva - dozvěděli jsme se, že slad se zde vyrábí jedinečným způsobem, který dnes již není k vidění nikde jinde než v České republice. Byli jsme ve varně, ve sklepě, spatřili jsme i obrovské vany, v nichž budoucí pivo zpracovávají kvasnice.
A pak jsme se za slunného počasí vrátili do školy s pocitem, že na světě není nic, co bychom o Pivovaru Nymburk nevěděli.

Sofie Fukalová, 7MA

Třída 3A absolvovala prohlídku pivovaru pod dohledem televizních kamer:

Hned na vrátnici se nás ujal průvodce, se kterým jsme následně prošli celý proces výroby piva. Vzhledem ke 110. výročí Hrabalova narození nám byl po celou dobu exkurze v patách také filmový štáb připravovaného dokumentu o Bohumilu Hrabalovi, který je právě natáčen pod taktovkou pana režiséra Jakuba Češky. 

Naši exkurzi po pivovaru jsme započali u pamětní desky, umístěné dle Hrabalova přání ve výšce, kde čůrají psi. Následně jsme se přemístili do pivovarnické sladovny, kde jsme se dozvěděli něco málo o procesu výroby sladu. Následně jsme ze sladovny přešli do varny, kde nás již na schodech ovál horký vzduch s vůní právě vařené mladiny. Zde jsme se dozvěděli, jak se ze sladu stane mladina - základ piva a měli jsme možnost si přivonět a sáhnout na granulovaný chmel. Odtud jsme se přemístili do místnosti zvané spilka, mezi velikánské kádě na kvašení piva a poté následoval ležácký sklep. Měli jsme taktéž možnost nahlédnout do místa balení a expedice hotového piva.

Všichni jsme z pivovaru odcházeli plni dojmů a naše exkurze byla zakončena stejně krásnou procházkou jako začala.

 Alžběta a Kateřina Jirásková, 3A

 

 

Aktuální informace

26.06.2024

Během školních prázdnin je jako úřední den stanoveno pondělí od 9.00 do 11.00 hodin.

29.10.2023

Ředitel školy zveřejňuje výroční zprávu o činnosti školy za školní rok 2022-2023

Významní absolventi

Mgr. Žaneta Peřinová

Mgr. Žaneta Peřinová (*1980), novinářka, redaktorka sportovního zpravodajství České televize, absolvovala v roce 1998.

Anketa

 
Motto školního roku 2023-24
Arnošt Lustig 6 %
Tony Wagner 24 %
William Blake 9 %
Oscar Wilde 49 %
Albert Einstein 12 %
Celkový počet hlasů: 216
Archiv anket

Svět v roce založení školy

Svaz českých lyžařů

21. listopad 1903

V Jablonci nad Jizerou byl založen Svaz českých lyžařů.

Nejčtenější

25.06.2024

Posádky dračích lodí našeho gymnázia zvítězily v obou kategoriích a díky zisku i celkového vítězství v poháru škol přiváží ZLATÝ HATTRICK.

celý článek
25.06.2024

Letos se hostitelským městem této prestižní soutěže staly ve dnech 21.-23. 6. 2024 Pardubice. Na její realizaci se podílely SPŠ elektrotechnická a VOŠ Pardubice ve spolupráci s Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

celý článek
27.06.2024

Pod záštitou vzdělávací organizace Agora CE se studenti výtvarné výchovy ze dvou tříd sext stali uličníky. Umělci, kteří jim zprostředkovávali půlroční projekt zaměřený na proměnu veřejného prostoru poblíž školy, byli Tomáš Roček, Filip Novák a za Agoru Tereza Konrádová.

celý článek
 
Oscar Wilde - Buď sám sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.